dostala. Riaditeľ Správy TANAP-u a ministerstvo životného prostredia jej poslali pozmenené texty, ktoré zmäkčujú jednoznačné vyjadrenia štátnych ochranárov.
V pôvodnom stanovisku, ktoré máme k dispozícii, sa píše, že lesníci na ťažbu v chránenej oblasti nemajú výnimky a ťažia protizákonne.
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš minulý týždeň odmietol, že by ministerstvo menilo odborné stanoviská. "Vylučujem to," povedal. Polícia však dostala stanovisko nového šéfa Správy TANAP-u Pavla Majka, ktorý píše, že "na základe nám dostupných informácií Štátne lesy TANAP-u nepožiadali o výnimku", no zároveň "neprináleží nám rozhodovať, či sa porušila legislatíva". "Nie sme polícia, aby sme rozhodovali, či sa porušil zákon," tvrdí Majko.
Ministerstvo životného prostredia v stanovisku pre políciu napísalo, že Štátne lesy výnimku nepotrebovali a ich zásah v Tichej doline "je zákonný a v súlade s predpismi na úseku ochrany prírody". Jednu z otázok polície ministerstvo dokonca označilo za špekulatívnu.
Hovorca ministerstva Peter Višváder odmieta, že by rezort predbiehal vyšetrovanie polície. Na otázku, prečo pri príprave stanoviska nevyužilo ministerstvo aj argumenty odborných zamestnancov, odpovedal, že išlo o ich súkromný názor a ministerstvo musí komunikovať len s ich nadriadenými. Vzápätí vyhlásil, že list pre políciu nemožno chápať ako názor celého ministerstva, ale len ako názor pracovníka, ktorý ho podpísal.
Polícia zatiaľ o protiprávnosti zásahu v Tichej nerozhodla.
Výzvu na odchod vedenia Štátnej ochrany prírody, ktorá združuje všetky správy národných parkov a chránených území, podpísalo 166 zo 421 zamestnancov. Píšu, že nové vedenie "nerešpektuje názory odborných pracovníkov a účelovo mení odborné stanoviská, čím sa stráca zmysel obhajovania verejného záujmu".
Jednou z hlavných úloh Štátnej ochrany prírody je príprava odborných stanovísk pre ministerstvo, krajské úrady životného prostredia či inšpekciu životného prostredia.
Štátnemu ochranárovi hrozí výpoveď
Karol Kaliský je jedným zo signatárov a hovorcov výzvy zamestnancov na odstúpenie vedenia Štátnej ochrany prírody. Šéf TANAP-u, kde Kaliský pracuje, mu dnes hrozí výpoveďou. V písomnom napomenutí mu vyčíta, že zamestnancom Štátnych lesov TANAP-u nepomohol zakročiť proti aktivistom v Tichej doline, ktorí tam protestovali proti ťažbe dreva.
Kaliského požiadal o pomoc lesník, ktorý chcel skupinu pokutovať. Kaliský tvrdí, že skupinu ústne napomenul, že stojí mimo chodníka a napísal to aj do správy z výjazdu do Tichej doliny. "Zo zákona o ochrane prírody mám právomoc riešiť veci aj dohovorom. Navyše, lesník mi na mieste povedal, že týchto ľudí už legitimoval a ich údaje poskytne lesnému úradu," povedal. Lesník to pre nás potvrdil.
Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Liška v liste šéfovi Správy TANAP-u Pavlovi Majkovi predostrel iné údaje. Posťažoval sa, že Kaliský s lesníkom odmietol spolupracovať. Majko sa za svojho zamestnanca nepostavil, a napomenul ho za porušenie pracovnej disciplíny s upozornením, že pri ďalšom napomenutí dostane výpoveď.
"Bola mi oznámená sťažnosť Štátnych lesov TANAP-u, že ste boli pri evidentnom porušovaní zákona o ochrane prírody nečinný. Ten istý deň som vám dal príkaz, aby ste získali informácie o osobách, čo sa pohybovali mimo chodníka a postúpili podnet na priestupok orgánu ochrany prírody. Odmietate splniť príkaz, preto vaše konanie považujem za porušenie pracovnej disciplíny," napísal Majko v napomenutí.
Na otázku, prečo nerešpektuje právomoc strážcu riešiť vec dohovorom, Majko odpovedal, že dohovor by stačil, no Kaliský podľa neho vec neriešil vôbec. Napomenutie pritom napísal pre to, že Kaliský odmietol zozbierať osobné údaje aktivistov a napísať podnet.
Právnik Vladimír Pirošík hovorí, že "zo strany zamestnávateľa ide o právne pochybný postup". Pirošík spolupracuje s Transparency International Slovensko, na ktorú sa už obrátilo niekoľko štátnych ochranárov a organizácia všetkým, čo predložia dôkazy o nátlaku či zastrašovaní, ponúkla bezplatnú právnu pomoc.
Autor: ah, haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.