stanovisko. Uvádza sa v stanovisku KSK k zámeru viesť širokorozchodnú trať z Košíc až do Bratislavy či až do Viedne.
"Pre Košický kraj by realizácia takéhoto zámeru znamenala, že našu poslednú výhodu potiahnu do Bratislavy. V prvom rade by sa mali riešiť problémy jestvujúcej prekládkovej stanice v Čiernej nad Tisou, ktorej kapacity sú využívané len na jednu tretinu. Zvýšenie prepravných výkonov v Čiernej nad Tisou by podstatne znížilo nezamestnanosť v chudobnom regióne," povedal predseda KSK Zdenko Trebuľa.
KSK má rozpracovaný projekt na výstavbu Globálneho logistického industriálneho parku. Výstavba železničného terminálu pri jeho vyústení v Košiciach môže ešte viac zatraktívniť postavenie metropoly v celom regióne, aj z medzinárodného hľadiska. Môže nahradiť veľmi slabú dopravnú infraštruktúru a neexistujúcu nadradenú
dopravnú infraštruktúru. Postupnosť krokov by mala jednoznačne sledovať následné využitie celého logistického parku. Košice a okolie by mali šancu stať sa logistickým centrom a znížiť existujúce disparity. Z týchto dôvodov KSK negatívne vníma projekt predĺženie širokorozchodnej trate.
Memorandum o slovensko-ruskom projekte vybudovania širokorozchodnej železnice z Košíc do Bratislavy podpísali 4. mája v Moskve minister dopravy, pôšt a telekomunikácii Ľubomír Vážny a šéf ruských železníc Vladimír Jakunin. Ak by bol tento projekt úspešný, bude podľa premiéra Roberta Fica mimoriadne dôležitý pre ďalšie hospodárske vzťahy medzi Ruskou federáciu a Slovenskou republikou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.