ďalších ôsmich prípadoch. Potvrdil nám to riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar. Vyšetrovateľ rozšíril Wänkemu obvinenie koncom apríla. Ten mal včera vypnutý mobilný telefón.
Prvýkrát obvinila polícia bývalého generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Wänkeho tento rok 6. marca. Podľa vyšetrovateľa zobral od šéfa futbalového klubu Eldus Močenok Stanislava Szaba úplatok 10tisíc korún za urýchlenie prestupu hráča Andreja Masaroviča z Rakúska.
Aj v aktuálnych prípadoch spolupracoval s políciou šéf Močenka Szabo. Z ôsmich nových obvinení je až šesť postavených na jeho výpovedi.
Podobne ako v prvom prípade mal od neho Wänke zobrať úplatky za urýchlenie prestupu hráčov Močenka. Šesťkrát po päťtisíc, spolu 30tisíc korún. Najstarší prípad je z roku 2000. Vo zvyšných dvoch nových prípadoch mal zobrať Wänke úplatok v „nepeňažnej forme". Podľa našich informácií išlo o debničky s ovocím a kartóny s vínom.
Polícia však nechce povedať od koho, aby nezmarila ďalšie vyšetrovanie. V súvislosti s Wänkem totiž vedie ďalších päť trestných stíhaní. V dvoch z nich však zrejme k obvineniu pre nedostatok dôkazov nedôjde.
Na rozdiel od prvej kauzy, keď spolupracoval Szabo s políciou ako agent, sa teraz môžu vyšetrovatelia spoľahnúť len na jeho svedectvo a listinné dôkazy. Ide o staršie prípady, policajti nemajú zvukový ani obrazový záznam.
Szabo nechcel nové obvinenia proti Wänkemu komentovať. Šéf futbalového zväzu František Laurinec, ktorý je vo funkcii od roku 1998, včera celý deň nedvíhal mobilný telefón.
Bývalého rozhodcu Mariána Diňu, ktorý ako prvý prehovoril o korupcii v slovenskom futbale, nové obvinenia neprekvapili.
„Vo futbalových kuloároch sa o Wänkem hovorilo, odkedy robí na zväze. Počul som, že úplatky mu hádzali aj do vázy, ktorú mal v kancelárii," povedal nám. Podľa neho by mala odstúpiť minimálne polovica funkcionárov zväzu na čele s prezidentom Laurincom. „Neverím, že o tom nevedel. Wänke bol predsa jeho pravou rukou."
Nový generálny sekretár zväzu Miloš Tomáš nechcel kauzy svojho predchodcu komentovať. „Počujem to prvýkrát, zatiaľ nemám oficiálnu informáciu." Tomáš však tvrdí, že za prestupy sa už na zväze neplatí v hotovosti, takže Wänkeho prípad by sa nemal opakovať. „Ak chce niekto vybaviť prestup hráča, peniaze pošle na adresu zväzu formou poštovej poukážky."
Wänke má momentálne pozastavené všetky funkcie vo zväze, kde pôsobil aj ako športový riaditeľ, predseda ligovej komisie či vedúci matriky. Stále je však zamestnancom zväzu, keďže odmietol ukončiť pracovný pomer dohodou. Podľa Zákonníka práce mu plynie trojmesačná výpovedná lehota, ktorá sa skončí 31. júla 2007.
Polícia hovorí, že po medializácii Wänkeho kauzy stúpol počet trestných oznámení o korupcii aj v iných oblastiach, napríklad v školstve. „Viac nás kontaktujú aj funkcionári futbalového zväzu," povedal nedávno šéf protikorupčného úradu Gašpar.
Čo sa týka futbalu, vyšetrovatelia vedú niekoľko trestných stíhaní, ktoré súvisia s kupovaním rozhodcov, delegátov, hráčov súpera, respektíve s korupciou pri kariérnom postupe rozhodcov. „Zbierame dôkazy, aby sme mohli obviniť ďalšie osoby," dodal Gašpar.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.