Bratislava - Najvyšší kontrolný úrad skúmal kontrakt na dodávku informačného systému (projekt SOFIA), ktorý má slovenským vysokým školám pomôcť k
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
efektívnejšej kontrole vlastného hospodárenia. Zistil, že bývalé vedenie ministerstva školstva použilo nehospodárne viac ako 70 miliónov korún. Marcová správa vyčíta exministrovi Martinovi Froncovi z KDH a jeho podriadeným porušenie finančnej disciplíny a zákonov o rozpočtových pravidlách a správe majetku štátu.
Verejnú súťaž za viac ako 600 miliónov korún vyhralo v roku 2004 konzorcium firiem Siemens a Varias. NKÚ v správe konštatuje, že ceny za servisné služby boli neodôvodnene zvýšené o takmer 35 miliónov korún oproti rámcovej zmluve. Úrad tiež ministerstvu vyčíta, že zaplatilo víťazovi tendra aj za práce, ktoré nedokončil, respektíve vôbec nerealizoval. Celkovo malo ísť o 17,5 milióna korún. Navyše, ministerstvo objednalo informačný systém za viac ako 21 miliónov aj pre Trnavskú univerzitu, hoci tá to odmietla. Objednala si totiž výrazne lacnejšie riešenie, na ktoré jej dokonca v roku 2005 prispelo samotné ministerstvo takmer pol miliónom korún.
Vicepremiéra Dušana Čaploviča (Smer) výsledky kontroly pobúrili. "Také obrovské zvýšenie je katastrofa. Vnímam to ako neuveriteľnú nedôslednosť a nevšímavosť bývalého ministra."
Podľa predsedu parlamentného výboru pre školstvo Ferdinanda Devínskeho (SDKÚ) treba prípad "veľmi dôsledne prešetriť a vyvodiť zodpovednosť".
Exminister Fronc akékoľvek pochybenie odmieta. "Toto bola v poradí tretia kontrola. Prvá, štandardná, nič závažné nezistila. To isté druhá, ktorú si vyžiadal súčasný minister Ján Mikolaj. Vnímam to účelovo." Fronc argumentuje aj tým, že tender ako celok nespochybnil ani Úrad pre verejné obstarávanie. Výhrady NKÚ sa týkali obdobia po vybratí víťaza.
Fronc: S podnikateľmi sa nestretávam
NKÚ v správe konštatoval aj konflikt záujmov konateľa a výkonného riaditeľa Siemensu Petra Prónaya. Ten je totiž členom správnej rady Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá je do projektu tiež zapojená. Prónaya navrhol do funkcie exminister Fronc so súhlasom rektora univerzity Františka Gahéra. Gahér priznal, že sa s Prónayom pozná, dokonca mu bol svedkom, keď sa druhýkrát ženil. Podľa neho však Prónay nie je v konflikte záujmov. "Objednávateľom projektu nie je univerzita, ale ministerstvo školstva. Škola nemá s peniazmi ani so zmluvami nič spoločné."
Konflikt záujmov odmieta aj Prónay. "Z funkcie v high-tech firme vyplýva nutnosť tesnej spolupráce s vysokými školami na Slovensku. Je celosvetovou praxou, že v správnych radách univerzít sedia manažéri firiem, ktoré s nimi spolupracujú."
Čaploviča nominácia neprekvapila. "Siemens mal vždy zaujímavé kontakty a prepojenie na KDH." Narážal tým napríklad na tender na verejné osvetlenie v Bratislave z roku 1996, ktorý bol spájaný s korupciou. Mesto vtedy ovládala protimečiarovská opozícia na čele s KDH. Policajné vyšetrovanie nič nepreukázalo. Ani Fronc nepopiera, že sa pozná s Prónayom, správna rada však "nemôže ovplyvniť vývoj konkrétneho projektu ani peňažné toky".
"So žiadnym podnikateľom, ktorý sa uchádzal o zákazky na ministerstve školstva, som sa oficiálne ani neoficiálne nestretol," dodal Fronc.
Minister Mikolaj (SNS) tvrdí, že nedostatky, na ktoré upozornila kontrola NKÚ, odstráni do konca júna. Podriadených už poveril rokovaním so Siemensom. S úlohou vyrokovať spätné zníženie cien a zabezpečenie dodávky všetkého, čo si štát objednal.
Autor: Marek VAGOVIČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.