spektra vedeckých a technických oblastí. Záštitu nad podujatím tento rok prevzal, štátny tajomník Ministerstva školstva SR Jozef Habánik, ktorý má vo vedení rezortu na starostu vedu, techniku, deti a mládež. Organizátorom podujatia bolo opäť občianske združenie Mladí vedci Slovenska s finančnou podporou MŠ SR a Agentúry na podporu výskumu a vývoja.
Hodnotiaca komisia bola zložená z popredných odborníkov vedeckých a výskumných pracovísk. Za najkvalitnejšie vedecké projekty mladých Slovákov komisia vyhlásila Sledovanie toxického vplyvu ortuti a kadmia na vývoj Artemia salina autora Milana Marettu z gymnázia na Exnárovej ulici v Košiciach, Tečenie prúdu kvapaliny s voľným povrchom a vznik kvapiek autoriek Annamárie Šofrankovej a Viktórie Soltészovej z gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach a Štúdium symbiotickej premennej hviezdy BF Cygni, ktorého autorom je Ľubomír Urbančok z gymnázia na Námestí padlých hrdinov 2 vo Fiľakove.
Tieto najkvalitnejšie vedecké a výskumné počiny budú Slovenskú republiku reprezentovať aj na európskom finále 19. ročníka súťaže EUCYS, ktoré sa uskutoční v septembri v španielskej Valencii. Na európskom finále EUCYS sa stretne približne 100 mladých vedcov vo veku od 14 do 21 rokov z 36 štátov, aby prezentovali okolo 80 vedeckých projektov a súťažili o finančné ceny v celkovej hodnote 28 500 EUR a o ďalšie rôzne čestné ocenenia, špeciálne ceny, študijné pobyty a vecné ceny.
Súťaž je súčasťou 7. rámcového programu EÚ v časti Veda v spoločnosti, ktorej cieľom je okrem študovania vzťahu vedy a spoločnosti aj podpora budúcej generácie mladých vedcov a výskumníkov v Európe.
Autor: hud,rms
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.