Dostavba jadrovej elektrárne Mochovce má závažné bezpečnostné nedostatky. Podľa štúdie ochranárskej organizácie Greenpeace jej chýba ochranný
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
sarkofág, takže nie je vôbec chránená pred pádom lietadla. Koncepcia bezpečnosti pre plánovaný druhý a tretí blok je 30 rokov stará a modernizovaná môže byť len podmienečne, konštatuje Greenpeace vo včera zverejnenom oznámení.
"Projekt typu Mochoviec by vo väčšine krajín EÚ nedostal povolenie na prevádzku," povedal hovorca Greenpeace Jurrien Westerhof. Majiteľa elektrárne, taliansku energetickú spoločnosť ENEL, Westerhof vyzval, aby vysvetlila, ako chce odstrániť tieto závažné nedostatky. Od budovania rovnakých typov reaktorov sa v západnej Európe buď úplne upustilo, alebo sa pristúpilo k úplnej modernizácii a zabezpečeniu ochranným sarkofágom.
Pred dostavbou Mochoviec a bulharskej elektrárne Belene varovala včera aj organizácia Global 2000. "Dva plánované reaktory v Mochovciach nezodpovedajú ani len súčasnému stavu techniky," uviedla hovorkyňa Silva Herrmannová. Podľa Global 2000 by mali v tejto veci konať kancelár Alfred Gusenbauer a minister životného prostredia Josef Pröll, inak "hrozí debakel ako pri Temelíne".
Poslankyňa viedenského mestského zastupiteľstva pre životné prostredie Ulli Simová považuje dostavbu Mochoviec za "nezodpovednú". Budú tam "úplne zastarané typy reaktorov zo 70. rokov", ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre Viedeň, od ktorej sú vzdialené len 200 kilometrov. Simová vyzvala ministra Prölla, aby začal rokovať s talianskym partnerom Alfonsom Pecorarom Scaniom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.