hlúpi a druhoradí ľudía. Postupnej degenerácii moci sa v mediálnej demokracii nedá čeliť (analýza príčin je na knihu). Dá sa len modliť, že súhrou okolností, lobistov a iných protitlakov sa prípad od prípadu vyhneme úplným katastrofám. A vlastnou prácou a úsilím budeme bohatnúť dosť rýchlo, aby sme, my masy, nepomysleli na nejakú revolúciu a systém, ktorý je lepší ako všetky ostatné alternatívy, mohol pokračovať v nerušenom plytvaní a rozkrádaní...
Napríklad dnes bude potrebná veľmi hlboká a vrúcna modlitba, keďže vláda má opäť prerokovať správu o "racionalizačných opatreniach" v rezorte zdravotníctva. Návrh ministra Valentoviča, o ktorom čvirikali včera všetky médiá, .si netrúfa na nič menej, než zlikvidovať pluralitný systém zdravotného poistenia. Myšlienka, že "podmienky vytvorenia jednej ZP budú musieť byť presne určené zákonom a na základe zákona sa budú musieť upraviť podmienky VYVLASTNENIA súkromných ZP", nemohla ani vzniknúť v hlave, ale nejakom inom orgáne. Toto sa ani nedá komentovať, toto je na poukaz na liečenie. Aj keby sme zabudli na námietky všetky ostatné, protiústavnosť je taká evidentná, že čo pamäť siaha, ani za vlády Mečiara sa nič podobného neskúšalo. Proti tomuto je ešte aj vylúčenie Gauliedera z parlamentu slabá káva.
Modlitba nie je dôležitá preto, že by sa bláznivý návrh mohol na vláde a potom v parlamente ujať. Našťastie, v koalícii sedia takí garanti ústavnosti a demokracie, ako HZDS a SNS, takže Valentovič neprejde. Teraz a s týmto nie, a on to dobre vie. Brutálny nápad, ktorý by doviedol Slovensko pred všetky medzinárodné arbitráže, kde by prehralo aj gate, má sebazáchovný motív: Chceli ste odo mňa úsporné opatrenia, tak tu ich máte. Nesúhlasíte? Tak dajte peniaze z rozpočtu (tých 5 percent za štátnych poistencov, ktoré skončili 30.apríla)! Ja som zadanie splnil, vážené HZDS, vážené SNS i pán minister financií Počiatek Toto je taktika Valentoviča. Rozväzuje ruky aj Ficovi, ktorému sa návrhy na znárodnenie, aké tu neboli od februára 1948, páčiť musia. A to, že politicky nefungujú, nie je predsa chyba ministra, takže kvázi ultimátum, ktoré mu adresoval, môže byť zabudnuté. Snahu mal, povie Fico na tlačovke. Valentovič si umýva ruky: To nie ja, to politická realita (koalícia) ma nenechá urobiť zo slovenského zdravotníctva švédsky stôl, kde je všetko zadarmo a v najvyššej kvalite. To je hra dneška, to je hra ministra.
Modliť sa treba dobre preto, lebo táto vláda vymetencov nemá za sebou ešte ani svoj prvý kvartál, volebné obdobie trvá štyri roky a dlhy zdravotníctva síce nie sú v tejto chvíli historicky zďaleka najvyššie (oddĺženie Zajacom, resp. Veriteľom), avšak sú na veľkom vzostupe a tempom, ktoré nabrali, budú lámať rekordy už ku koncu roka 2008. Ak nie skôr. Konflikt, ktorý zažívame, je teda iba prvý z desiatky (či viac), ktoré nevyhnutne prídu, keďže napätie medzi možnosťami rezortu a požiadavkami môže z logiky veci len narastať. Do januára 2009 je pritom manévrovacie pole vlády značne obmedzené, keďže prisahali na posvätnú kravu eura, čo možnosti plátania dier veľmi komplikuje. Valentovič pokojne môže svoju pozíciu teraz ustáť, Fico môže "objaviť" nejaký zdroj či politicky presadiť zvýšený odvod za štátnych poistencov na celý rok. Kľúčová otázka však je, čo urobia so systémom početné reprízy tejto situácie. Táto je prvá.
Mečiar už zašveholil čosi v tom zmysle, že HZDS "považuje za prijateľnú koncepciu dvoch zdravotných poisťovní" jednej verejnej a jednej akože súkromnej. Nie je jasné, ako chce k svojej "prijateľnej koncepcii" dospieť, ale aj keby štát vykúpil ostatné poisťovne, napríklad po férovej ponuke a za trhovú cenu, išlo by o sedemmíľový krok späť. Hrozbou nie je skrátka vyšinutý materiál Valentoviča, ktorý je na vláde dnes, ale dlhý čas kohabitácie tejto vládnej koalície a slovenského zdravotníctva.
Diskusia s Valentovičom či jeho šéfom význam nemá, lebo obidvaja sú naprogramovaní iracionálne. O čom chcete hovoriť s človekom, ktorý si vážne myslí, že šetreniu v zdravotníctve pomôže jedna poisťovňa? Niežeby také dačo vo svete nebolo. Existujú tri základné typy financovania zdravotníctva, ale ani jeden štát, ktorý by sa vrátil k monopolu od plurality. Vektor vývoja je opačný. Otázka, že ak je lepšia jedna štátna poisťovňa ako pluralita rôznych, tak prečo nie je lepšia aj jedna štátna banka ako viac súkromných (alebo jeden štátny mobilný operátor, či jedna štátna pekáreň), je príliš komplikovaná, aby ju dokázal pochopiť a zodpovedať minister za stranu Smer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.