Korzár logo Korzár

Začiatky popradského päťmestia

Spišská Sobota sa volá podľa sobotňajších trhov, Matejovce a Stráže vraj podľa svätca alebo šoltýsaMesto Poprad pod Vysokými Tatrami tvorí päť

Spišská Sobota sa volá podľa sobotňajších trhov, Matejovce a Stráže vraj podľa svätca alebo šoltýsa

Mesto Poprad pod Vysokými Tatrami tvorí päť spišských mestečiek: historický Poprad, Spišská Sobota, Veľká, Matejovce a Stráže pod Tatrami. Ich začiatky siahajú do 13. storočia a až do polovice 20. storočia malo každé mestečko svoj samostatný vývoj a vlastnú históriu. Najlepšie podmienky pre napredovanie z nich mala Spišská Sobota, ale v 20. storočí prialo viac šťastie historickému Popradu, ktorý zohral dôležitú integračnú úlohu pri ich spojení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Osídľovanie kolonistami

Územie pod Vysokými Tatrami v stredoveku bolo riedko obývané a uhorskí králi na jeho osídlenie pozvali nemeckých kolonistov, ktorí sa na Spiš začali sťahovať koncom 12. storočia a ďalšia vlna prisťahovania nastala po tatárskom vpáde do Uhorska a vrcholila okolo roku 1245. Územie v tom čase už bolo rozdelené a patrilo zemepánom Mariassyovcom, Berzevicovcom a Görgeyovcom. Prichádzajúci nemeckí kolonisti sa preto začali usadzovať v existujúcich usadlostiach, alebo si v blízkosti slovanských zakladali svoje vlastné dediny. Po odchode Tatárov v roku 1242 uhorský kráľ Belo IV. pozval ďalších kolonistov, ktorým v nových podmienkach prisľúbil privilégiá, aké nemalo ostatné obyvateľstvo, v područí zemepánov. Kolonisti nadobudli osobné slobody, možnosť používať vlastné právo, právo na užívanie lesov a rieka a často aj právo na vyhľadávanie a ťažbu rád. Tieto výhody sa postupne začali vzťahovať aj na ostatných obyvateľov, ktorí sa vymanili spod vplyvu zemepánov a Spišskej stolice.

SkryťVypnúť reklamu

V čase vzniku obcí a neskoršie mestečiek v tomto teritóriu bola hranica medzi Uhorskom a Poľskom. Uhorskí králi považovali za dôležité zaľudniť územie a zabezpečiť jeho rozvoj. Dôležitú úlohu pri formovaní mestečiek zohrala veľká cesta, ktorá spájala Spiš so Šarišom na východe a na zápase s Liptovom. Na tejto križovatke spájala ďalšia cesta severný Spiš s Poľskom a na juhu Gemer a Maďarsko.

Začiatky historického Popradu rozpracoval spišský historik A. Münnich. Podľa neho sa v lesnom prostredí pri rieke Poprad nachádzala náhorná planina a na nej mohutný hrad, ktorý bol o niečo menší ako Spišský a mal aj jeho podobu. Nevie sa, kto a kedy hrad dal postaviť, ale stal sa hraničnou pevnosťou pre Maďarov. Po presune hraníc na sever hrad už nemal svoje opodstatnenie. Po tatárskom vpáde bol zničený a už sa neobnovil. V 15. storočí ho ešte využívali bratríci a v 19. storočí boli z neho ešte viditeľné múry. Okolo hradu boli dediny a jednou z nich aj historický Poprad. Nemeckí kolonisti po príchode na Spiš si pri pôvodnej obci Poprad založili vlastnú dedinu pod názvom Nemecká Ves - Deutschendorf. Ku zlúčeniu obidvoch dedín, z ktorých sa vyformoval Poprad, došlo koncom 13. storočia. Názov novej dediny a neskoršie mestečka sa uvádzal rôzne a terajšie pomenovanie postupne nadobúdalo na svojom uplatnení v priebehu 17. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Hora sv. Juraja

Podobne ako Poprad sa vyvíjala aj Spišská Sobota. Ona zo všetkých piatich mestečiek mala najpriaznivejšie podmienky pre rozvoj a ešte v prvej polovici 20. storočia mala medzi mestečkami najvýznamnejšie postavenie. V Spišskej Sobote sa zachovali najvzácnejšie historické pamiatky, odtiaľ pochádzalo veľa významných osobností a najviac si zachovala svoje urbanistické riešenie. Okrem toho mala priaznivú polohu a prvýkrát sa spomína v roku 1256. Jej pomenovanie pochádza z toho, že sa tam konali pravidelné sobotné trhy. Pri nej si nemeckí kolonisti koncom 12. storočia založili svoju dedinu a pomenovali ju Hora sv. Juraja - Georgenberg. Obidve sa v roku 1260 spojili do jednej dediny a postupne sa zaužíval názov mestečka Spišská Sobota.

Ináč sa vyvíjali Veľká, Matejovce a Stráže pod Tatrami. Prvá písomná zmienka o obci Veľká pochádza z roku 1268. Do obce sa koncom 12. a v priebehu 13. storočia nasťahovali nemeckí kolonisti. Obec si naďalej zachovala slovanský charakter a jej názov pochádza od veľkosti katastra, ktorý bol až štyrikrát väčší ako kataster Spišskej Soboty. Pôvodný slovanský názov prevzali Maďari (Felka, Filka) a Nemci (Filk, Filsdorf).

Najmenej jasný je vývoj a pomenovanie Matejoviec. Existuje tvrdenie, že boli pomenované po sv. Matejovi alebo po Matejovi šoltýsovi, či richtárovi. V niektorých historických dokumentoch sa spomínajú ako Villa Mathei, alebo Matejova dedina. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1251. Prví nemeckí kolonisti sa tu začali usadzovať po tatárskom vpáde. Nejasný je aj pôvod obyvateľstva, či boli Slovania alebo Maďari.

Na kopci oproti Spišskej Sobote sa nachádzalo mestečko so slovanským názvom Stráž, Stráža a po nemecky Michalsdorf. Nemci ho pomenovali podľa patróna sv. Michala Archanjela alebo šoltýsa Michala, ktorý mohol byť bratom Mateja a pochádzal z nemeckých kolonistov. Pravdepodobne to bola pôvodná slovanská strážna osada na spôsob "Spišských X kopijníkov". Po posune hraníc na sever si na stráženie hraníc najali Maďari slovanských strážcov. Postupne osada strácala na svojom význame a začali sa tam usadzovať nemeckí kolonisti. Prvá písomná zmienka o mestečku pochádza z roku 1276.

Z dedín mestečká

Nemeckí kolonisti si prinášali zo svojej vlasti nový impulz aj majetky, ktorými potom prispeli k rozvoju Spiša. Naďalej chýbala listina, ktorá by potvrdzovala výsady nemeckým kolonistom. Až uhorský kráľ Štefan V. 25. augusta 1271 takúto listinu vydal a v nej potvrdzoval výsady a dobovo ich upravil. Privilégiá sa vzťahovali na všetky spišské mestá, kde mali svoje zastúpenie nemeckí kolonisti. Privilégiá sa vzťahovali aj na mestečká popradskej pentapolity. Bol to prvý a významný krok k premene pôvodných dedín na stredoveké mestečká.

Privilégiá nemeckým kolonistom potvrdil a čiastočne upravil aj Karol Róbert v roku 1317 a vtedy bol už spracovaný aj zoznam spišských miest, na ktoré sa výsady vzťahovali. Každé mestečko si volilo svojho richtára a mestskú radu. Mestečká si okrem toho volili svojich zástupcov do vytvorenej Provincie spišských miest - Sásov, na čele ktorej stál richtár - gróf. Zhromaždenie Provincie volilo svoju malú a veľkú radu. Mestečká provincie nemali výsady slobodného kráľovského mesta, mala ju len Provincia.

K urýchleniu procesu premeny pôvodných dedín na mestečká zohralo svoju úlohu aj vytvorené Bratstvo 24 spišských farárov, ktoré sa sformovalo na základe dohody medzi spišským prepoštom a zoskupením farárov spišských miest v roku 1268 o rozdelení ročných poplatkov. Členmi zoskupenia sa stali všetky mestečká okrem Matejoviec, ktoré vtedy nemali svoj kostol, ani vlastného farára.

Ing. Štefan STAVIARSKY

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 244
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 111
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 959
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 668
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 842
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 268
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 885
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 309
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 268
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 885
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 309
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu