svojom inauguračnom príhovore vyslovil proti netolerantnosti a vyzval Francúzov na úprimnosť a jednotu. Sarkozy zdôraznil potrebu "zjednotenia Francúzov", "rehabilitácie hodnôt ako práca, úsilie, česť a úcta" a apeloval aj na prekonanie netolerantnosti. Vyhlásil, že obrana ľudských práv a boj proti globálnemu otepľovaniu budú prioritami francúzskej zahraničnej politiky. Sarkozy zároveň sľúbil, že znovu oživí Francúzsko a obnoví národnú hrdosť. Pod lustrami Elyzejského paláca, ktorý sa na päť rokov stane jeho domovom, prisahal, že nesklame a nezradí francúzsky ľud, ale bude sa snažiť zjednotiť ho. "Budem brániť nezávislosť Francúzska. Budem brániť identitu Francúzska," vyjadril sa 52
Sarkozyho prvým gestom po inauguračnom prejave bolo privítanie členov svojej rodiny, vrátane manželky Cecilie oblečenej do trblietavých zlatých šiat, ktorú s láskou pohladil po líci.
Očakáva sa, že nový prezident vymenuje dnes za premiéra umierneného konzervatívca Francoisa Fillona a do kabinetu povolá centristov aj vplyvných ľavičiarov, ktorých zostavu pravdepodobne oznámi v piatok.
Sarkozyho prvá zahraničná viedla hneď včera do Berlína, kde sa stretol s kancelárkou Angelou Merkelovou, aby zdôraznil dôležitosť francúzsko-nemeckých vzťahov. Iba niekoľko hodín po slávnostnej inaugurácii. Sarkozy pri tejto príležitosti na tlačovej konferencii zdôraznil naliehavú potrebu ukončiť súčasnú inštitucionálnu krízu Európskej únie: "Prvou naliehavou úlohou je dostať EÚ zo súčasnej paralýzy," vyhlásil na tlačovej konferencii v Berlíne a dodal, že Francúzsko a Nemecko ako predsednícka krajina EÚ budú s týmto cieľom spolupracovať. Už pri uvítacom pozdrave Sarkozyho s Merkelovou registrovali prítomní novinári, fotografi a kameramani mierny "odklon" od doterajšej praxe Sarkozyho predchodcu v úrade. Kým Jacques Chirac uprednostňoval rukybozkávanie, Nicolas Sarkozy nemeckú kancelárku pobozkal na líčka a opakovane k sebe zľahka pritisol. Obe strany zdôraznili mimoriadny význam nemecko-francúzskej spolupráce, a to nielen pre obe krajiny, ale pre celý starý kontinent. Hosť z Paríža ju nazval dokonca svätou a konštatoval: Nič nespochybní toto priateľstvo.
Nemecká hostiteľka zasa podčiarkla, že ide o mier, slobodu a blahobyt v Európe a o ich zachovanie pre čo najväčšie množstvo ľudí na svete.
Ešte pred odletom si nový prezident uctil pamiatku 35 mladých, na sklonku druhej svetovej vojny popravených krajanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.