V podberáku uviazla metrová šťuka
V polovici septembra 2006 sme s MO SRZ Vranov nad Topľou zrealizovali inventarizačno-regulačný odlov lipňového revíru č. 4-1670-5-1 Ondava č. 3 s cieľom zistiť druhové zloženie rýb a a hlavne odloviť na tomto revíry škodlivé druhy rýb a premiestniť ich do vhodnejšieho revíru.
Na vyše 600 m úseku sme vtedy zistili 18 druhov rýb. Prieskum na spodnom úseku tohto len trojkilometrového revíru sme pre technické problémy neuskutočnili.
V tomto roku počas veľkonočných sviatkov, dňa 7. apríla 2007 sa nám už podarilo preloviť aj tento spodnejší úsek.
Lov elektrickým agregátom sme začali na lokalite vzdialenej asi 800 metrov od výpustného zariadenia vodnej vyrovnávacej nádrže Domaša (VVN Domaša) približne o 100 metrov nižšie, ako tomu bolo v septembri 2006 Úsek sme prelovovali podľa možnosti v celom profile. Zhodou okolností sa nám opäť podarilo zistiť 18 druhov rýb, ale chýbali medzi nimi kapor rybničný, nosaľ sťahovavý, amur biely a kolok malý. Namiesto týchto druhov rýb sme ulovili dvojročnú násadu pstruha potočného, ktorého sem Vranovčania vysadili v tomto roku v počte cca 50 kusov z chovného Zamutovského potoka, dvoch mieňov jednofúzych, jedného hrúza škvrnitého a hrebenačku fŕkanú.
Mrena severná je naďalej stabilnou a najpočetnejšou súčasťou obsádky tohto horného úseku revíru. Za ňou nasleduje podustva severná s jalcom hlavatým. Vysokú početnosť sme zaznamenali u ostrieža zelenkastého a pleskáča vysokého hlavne v ľavom ramene Ondavy situovanom hneď pod telesom hrádze VVN Domaša, ktoré je veľmi silno zabahnené, s množstvom porastov a vyhovuje práve týmto dvom druhom a šťuke.
Oproti jeseni 2006 sme zaznamenali slabý výskyt plosky pásavej a beličky európskej. Opäť sme nepotvrdili výskyt lipňa tymiánového a zubáča veľkoústeho, ktorého uloviť v hlbokej jame pod telesom hrádze bolo nad naše možnosti. Šťúk, kvôli ktorým sme odlov robili sme ulovili 8 kusov a deň nám naozaj vyšiel, lebo v úlovku sa vyskytol mimoriadny kus šťuky o celkovej dĺžke tela 960 mm a o hmotnosti 7 8 kg (na snímke).
V dolnej časti tohto prvého úseku sme pozorovali odhryzené tenké vŕbové pníky, prácu bobra. Jeden z prítomných rybárov nám potvrdil jeho výskyt dole prúdom rieky, až po obec Ondavské Matiašovce.
Jeho tvrdenie sme si overili hneď na druhej lokalite od ústia riečky Oľka (spodná hranica revíru Ondava č.3) hore prúdom na úseku cca 700 m. Tesne nad ústim Oľky bobor spustil kmene vŕb, ktoré už boli podstatne hrubšie s priemerom 20 cm. Tento úsek bol počas zimy žiaľ lovným revírom kormorána veľkého. Na úseku sme zistili len 5 druhov rýb a veľmi nízku početnosť u týchto zistených druhov. Najpočetnejším druhom bol jalec hlavatý, pred mrenou severnou. Ulovili sme ešte ostrieža a podustvu a dve šťuky o priemernej veľkosti 350 mm z ktorých jedna mala na chrbte dve rany po útoku kormorána veľkého.
Kormorány si veľmi rýchlo zvykli na niekoľkých "strašiakov" verne imitujúcich rybárov loviacich ryby...
Z hľadiska dosiahnutia maximálneho počtu ulovených dravých druhov rýb (šťuky, ostrieža) bol výsledok lovu vcelku uspokojivý. Všetkých 10 šťúk a desiatky kusov ostrieža bolo vysadených do horných úsekov kaprového revíru VVN Domaša.
(stg)
Autor: Aprílové lietanie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.