Na alergikov útočí peľ zo všetkých strán
Zatiaľ, čo sa väčšina z nás teší, že konečne prišla jar, všetko sa zazelenalo a zakvitlo, sú ľudia, ktorí presne kvôli tomu plačú. A to doslova. Sú to alergici, pre ktorých je toto ročné obdobie tým najhorším, pretože na každom kroku na nich "číhajú" pele a im sa znovu a znovu vracia nádcha, slzenie očí a sťažené dýchanie.
Práve teraz nastáva obdobie, kedy môžete každú prechádzku po lúke trpko oľutovať. Ale paradoxne na peľ sú väčšmi alergickí ľudia z mesta ako z vidieka. Alergia sa začína prejavovať kýchaním, svrbením uší, nosa a očí. Môže vás prepadnúť nádcha s opuchom nosovej sliznice, zápal, alebo slzenie očí. Pri prvých príznakoch akejkoľvek alergie by ste mali čo najskôr zájsť za alergológom, ktorý stanoví diagnózu a následne liečbu. Pravdepodobne budete musieť užívať antihistamiká, ktoré vám uľahčia život.
Bohužiaľ, pred týmto problémom neexistuje dokonalá ochrana. Všeobecne platí zásada vyhýbať sa alergénu, a preto by ste si v prvom rade mali zohnať peľový kalendár, v ktorom je presne uvedené, kedy čo kvitne a rastie, aby ste sa tomu mohli oblúkom vyhnúť.
Peľový kalendár
Prinášame vám aspoň v skratke prehľad nasledujúcich mesiacov:
Máj
Hlavné alergény: trávy (pŕhľava a iné), zelenina (baklažán, paradajky, papriky), zemiaky, bôby (sója, šošovica).
Trávy sú jedným z najrozšírenejších alergénov. Reakcia, ktorú vyvoláva ich peľ, postihuje 8-10% obyvateľstva. Ich sezóna trvá až do konca leta. Okrem toho v tomto období kvitne aj skorocel, agát, baza, štiav a mnoho ďalších drevín a rastlín.
Jún
Hlavné alergény: obilniny (pšenica, kukurica, ryža, jačmeň), trávy agát, lipa.
Aj obilniny sú častou príčinou alergickej reakcie. Patria sem najmä pšenica, kukurica, ryža a jačmeň. Alergické reakcie vyvolávajú najmä rôzne bielkoviny, ktoré obsahujú. V tomto období však aj naďalej kvitnú trávy, žihľava, či slnečnica.
Júl
Hlavné alergény: čeľaď astrovitých rastlín (ambrózia, palina, iva, zlatobyľ, vratič, slnečnica), zelenina (artičoky, čakanka).
V júli síce klesá množstvo peľu tráv v ovzduší, ale postupne začínajú kvitnúť rastliny ako zlatobyľ a slnečnica, kvety paliny, ambrózie. Časté sú skrížené alergické reakcie na konzumáciu zeleniny (šalát, čakanka), či slnečníc a slnečnicového oleja.
Dobré rady
- Vonku sa zdržiavajte čo najmenej a ak už túžite po prechádzke, pobyt v prírode skráťte na minimum, najmä počas suchých a vetristých dní.
- Po návrate z vonku sa dôkladne očistite, teda osprchujte sa a prezlečte do iných šiat. Dôležité je aj časté umývanie vlasov.
- Nejazdite v aute s otvorenými oknami.
- Dávajte si pozor na med! Aj ten môže obsahovať peľový alergén a vyvolať alergickú reakciu.
- 50% alergikov, ktorí reagujú na peľ brezy, je súčasne precitlivelých na jablká.
- Muži, ktorí majú silnú alergiu, by si mali skrátiť, alebo si oholiť fúzy, na ktorých sa peľ často zachytáva.
******
Polovica sa končí astmou
Alergickú nádchu by ste nemali zanedbať, pretože si vyrobíte ešte horšie zdravotné problémy.
Podľa niektorých štatistík až 50-percent prípadov alergickej nádchy končí astmou a je len veľmi málo pacientov, ktorí sa z nej definitívne vyliečia.
Anna NOVOTNÁ
Autor: Pikantná nátierka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.