sa deň čo deň ozývali z televíznej obrazovky. Dnes sú už len spomienkami z archívov. O mesiac to budú presne štyri roky, čo sa skončila éra televíznych hlásateliek. Niekedy si diváci ani nevedeli predstaviť, že by ich pri sledovaní programu nevítali tieto krásne a kultivované dámy. Ľudia vnímali hlásateľstvo ako prestížny post a v osemdesiatych rokoch ich bolo v celom Československu len dvanásť. No v júni 2003 prišiel radikálny rez. Nahradili ich moderné grafické upútavky. Čo teda dnes robia bývalé hlásateľky?
Nora Beňačková
K typickej dôchodkyni má riadne ďaleko
Meno Nora Beňačková je s televíznym hlásateľstvom neodmysliteľne spojené. Akoby aj nie, keď táto stálica televíznej obrazovky žiarila v Československej televízii bezmála 40 rokov! Objavili ju v čase, keď ako štvrtáčka na konzervatóriu uvádzala prehliadku mladých hudobných talentov. Ľudia zo štábu ju pozvali na konkurz, pretože televízia hľadala konferenciérov do novej relácie Televízna liga mladých. Po troch rokoch išla na ďalší konkurz, tentoraz hlásateľský. A tak sa na dlhé roky upísala tomu povolaniu a doslova vychovala aj generácie mladých hlásateľov.
Z televízie odišla ešte skôr, než zrušili hlásateľské posty a ako tvrdila, nechápe, prečo sa to vlastne stalo. Jej chýba sprostredkovanie programov a najmä spisovná slovenčina. Hoci by si Norika mohla vychutnávať zaslúžený dôchodok, toto jej ani náhodou nehrozí. Stále sa venuje moderovaniu, uvádza spoločenské podujatia, koncerty, vernisáže a podobné akcie. Spolu s ďalšími bývalými hlásateľkami propagujú kampaň proti rakovine prsníka istej kozmetickej firmy. Nora Beňačková jednoducho nie je typickou dôchodkyňou. Vek prísne tají a drží sa francúzskeho hesla, že žena aj tak nikdy nemá viac ako štyridsať rokov! Stále cvičí Pilates, je iba ľahké jedlá, oblieka sa do žiarivých farieb, chodí na kozmetiku. "Starám sa o svoju dušu aj telo. Jednoducho, robím všetko pre to, aby som sa dobre cítila," prezrádza svoj recept na mladícky vzhľad. Voľný čas rada trávi so svojou jedenásťročnou vnučkou a s priateľkami v obľúbených bratislavských kaviarničkách.
***********************************************************
Ada Straková
Aj v šesťdesiatke žije aktívne
V auguste roku 1970 prišlo na hlásateľský konkurz 120 dievčat. A vybrali z nich len jednu, ktorá sa stala špičkovou televíznou hlásateľkou Adu Strakovú. Mala síce isté miesto učiteľky na jazykovej škole, ale za katedru sa nikdy nepostavila, pretože kamera jej učarovala. "Milovala som túto prácu, chodila som do redakcie aj vo voľnom čase," vyznáva sa šarmantná dáma. Dodnes spomína na to, s akou chuťou vtedy pracovali, aká dobrá partia vtedy v STV bola. A rovnako sa vedeli aj zabávať. Už neexistujúce bary, vinárne a viechy by vraj vedeli rozprávať.
S kariérou televíznej hlásateľky Ada Straková neskoncovala dobrovoľne. V roku 1996 ju vyhodili, pretože odmietla zahlásiť to, čo sa od nej žiadalo. K podrobnostiam sa však nechce vyjadrovať. Keďže jej dcéra Barbora chcela študovať v Prahe, pani Ada zbalila celú rodinu a odsťahovali sa tam. V českej metropole žijú dodnes a hoci už dávno nie je na televíznej obrazovke, Česi ju stále na ulici spoznávajú. Rovnako je to na Slovensku, kde často chodieva. Pravidelne sa tu stretáva s bývalými kolegyňami, s Norou Beňačkovou každoročne chodievajú do piešťanských kúpeľov, moderuje rôzne kultúrne akcie a aj ona sa zapojila do kampane proti rakovine prsníka. Hoci budúci rok bude mať okrúhlu šesťdesiatku, vôbec na to nevyzerá. "Žijem aktívne, pravidelne navštevujem posilňovňu, mám osobného trénera, nefajčím, dožičím si dostatok spánku. Dbám o seba i v súkromí a upravená chodím aj na prechádzku so psíkom. Nič nenechávam na náhodu, absolútne vedome si pestujem zdravé telo, aj zdravého ducha. Stále pracujem a preto je mojou povinnosťou udržiavať sa vo forme," vysvetlila v jednom rozhovore dôvod, prečo stále vyzerá rovnako ako kedysi v hlásateľni.
******************************
Alena Heribanová
Zo slovenskej televízie nikdy neodišla
Hoci moderátorka Alena Heribanová vyzerá ako svieža štyridsiatnička, pravda je taká, že má o 12 rokov viac a aj ona patrí k slovenským hlásateľským hviezdam. Síce o čosi mladším, ako sú jej bývalé kolegyne, ale aj ona si v hlásateľni odkrútila 23 rokov. A pritom toto povolanie vôbec nepatrilo k jej vysnívaným. Tanečníčka, športovkyňa a jazykovo nadaná dievčina sa pred rokmi chcela vydať učiteľskou dráhou. No keď nezískala sľúbené miesto učiteľky, skúsila šťastie na hlásateľskm konkurze. Bolo na ňom niekoľko sto dievčat, ale vyhrala ho Alena. "Prosila som vtedajšieho šéfa Ervina Nagya, aby ma dal do služieb k Norike Beňačkovej, ktorú som veľmi obdivovala. Pri mojich začiatkoch mi ona veľmi pomohla a doslova bola mojou tútorkou," zaspomínala si na svoje začiatky sympatická Alena.
Správu o zrušení hlásateľstva vzala úplne pragmaticky: "V tom čase som už bola rozhodnutá, že sama skončím. Už ma táto práca nenapĺňala. Už sme neboli hostiteľkami v domácnostiach, ktoré naživo vítali divákov. Keď sme to začali nahrávať, už to nebolo ono. Navyše nás obklopovali súkromné televízie, ktoré robili upútavky a bolo to dynamickejšie. Naozaj necítim nejakú krivdu, alebo ujmu, že sa hlásateľstvo zrušilo. Navyše nám všetkým bola ponúknutá náhradná práca. Ja som začala robiť svoju talkshow, ktorá ma napĺňa oveľa viac."
A tak vlastne Alena Heribanová zostala verná Slovenskej televízii a nikdy z nej neodišla. Momentálne v nej pripravuje svoju reláciu Anjeli strážni, ale venuje sa aj iným aktivitám a už niekoľko rokov vedie svoju PR agentúru. S bývalými kolegyňami sa stále stretáva, oslavujú svoje sviatky a dokonca pre nich pravidelne pripravuje dámske kluby.
*****************
Dana Hermannová
Jej kariéru prerušil august 68
Hoci Danu Hermannovú si väčšina divákov pamätá ako spravodajkyňu z pamätného augusta 1968, aj táto dáma strávila v hlásateľni Slovenskej televízie niekoľko rokov. Jej televízna kariéra sa začala presne pred 50 rokmi, teda len rok po štarte vysielania bratislavského štúdia. Televízny štáb ju objavil v telocvični, kde pravidelne športovala. Mala dvadsať rokov, bola čerstvo vydatá a veľmi krásna. Najskôr pripravovala reláciu Šport pre mládež, potom niekoľko rokov pôsobila ako hlásateľka. V roku 1966 prešla do spravodajstva.
Zlomovým bodom bol však spomínaný rok 1968, keď po vpáde spojeneckých vojsk naživo s Jarmilou Košťovou informovali o príchode tankov a potom v nasledujúcich dňoch hlásili informácie z tajných miest. V následnom období normalizácie ich za to z televízie vyhodili. Dana Hermannová sa späť na obrazovku vrátila až po roku 1989 a dočkala sa aj rehabilitácie. Ponovembroví diváci si ju pamätajú napríklad z relácie Tváre a postoje. Jej tvár a meno je však známa aj mladšej generácii, a to najmä tej, ktorá miluje zvieratká. Bývalá hlásateľka totiž dlhé roky pomáha Slobode zvierat a zhruba pred piatimi rokmi uvádzala cyklus Hľadám domov, v ktorom pripravovala materiály o útulkoch zvierat a núkala štvornohých miláčikov na adopciu. Dnes si užíva dôchodok, ale svojim zvieratkám je verná dodnes.
******************************************************
Hilda Michalíková
Úplne prvou televíznou hlásateľkou bola herečka Hilda Michalíková. Práve jej hlas sa ozval v novembri 1956, kedy začalo vysielanie z bratislavského štúdia. Aj ju si vybrali z konkurzu, na ktorý prišlo asi 50 dievčat. Jej začiatky boli veľmi ťažké, pretože všetko sa vysielalo naživo. Hlásateľkou nebola veľmi dlho, no aj tak získala na vtedajšiu dobu veľkú popularitu.
************************************************
Marta Rapaičová
Krásna hlásateľka zo šesťdesiatych rokov považuje kapitolu televízia za uzavretú. Nestýka sa s bývalými kolegyňami a venuje sa celkom inej sfére. Do anonymity sa utiahla po tom, čo jej manžela Jaroslava Hlinického - posledného predrevolučného riaditeľa Slovenskej televízie - odvolali z funkcie. Jednoducho vraj stratila chuť prezentovať sa pred kamerou. Ako spokojná dôchodkyňa sa najradšej venuje svojmu vnukovi, za ktorým cestuje až do Kanady, pretože tam zostala žiť jej dcéra s rodinou.
********************************************************
Blažena Kočtúchová
Do televízie prešla z rozhlasu a bola prvou internou hlásateľkou bratislavského štúdia. Pôsobila ešte v budove vysielača na Kamzíku. V tých priestoroch bolo štúdio, kde sa popoludní vysielal program pre deti, potom Ozveny dňa, čo boli Televízne noviny, Chvíľky poézie a rôzne náučné a publicistické programy. Doslova vychovala mnohé televízne hlásateľky a napríklad pomáhala pri začiatkoch Nore Beňačkovej.
Anna NOVOTNÁ
Autor: Škrapové polia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.