spôsobili tým, že blokovali ťažbu v Tichej a Kôprovej doline. Mená všetkých aktivistov, ktorí im mali spôsobiť škodu, zverejnili aj na svojej internetovej stránke spolu so sumou. Podľa právnika Vladimíra Pirošíka ide o porušenie trestného zákona, a to paragrafu o neoprávnenom nakladaní s osobnými údajmi.
"Štátne lesy TANAPu zverejnili celé tituly, mená a priezviská aktivistov, spolu s výškou škody, ktorú však doteraz nepreukázali," hovorí. O škode podľa neho navyše možno hovoriť len vtedy, ak bol porušený zákon. V prípade ťažby v Tichej a Kôprovej doline zatiaľ ani polícia, ani Slovenská inšpekcia životného prostredia o porušení zákona nerozhodla.
Ľudia, ktorých lesníci vyzvali na zaplatenie škôd, tvrdia, že platiť nebudú. "Snažia sa zastrašiť ľudí, čo boli na blokáde, na základe tejto výzvy určite nič nezaplatím, splnomocnil som právničku, aby vo veci konala," povedal aktivista Erik Baláž. Lesy ho obviňujú, že im spôsobil škodu takmer 26-tisíc korún. Ďalší z obvinených Rudolf Pado, ktorý mal lesom spôsobiť škodu takmer 13-tisíc, už podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za neoprávnené nakladanie so svojimi osobnými údajmi. Tvrdí, že nevie, odkiaľ majú Štátne lesy TANAPu jeho meno a adresu, pretože ho v Tichej doline nelegitimovali lesní strážcovia, ale iba polícia. To hovorí aj niekoľko ďalších aktivistov.
Hovorca krajskej polície v Prešove Igor Majoroš v tom však nevidí problém. Povedal, že "polícia všetky priestupky odstúpila na obvodný lesný úrad, pretože priestupky je príslušný riešiť on".
Pado je presvedčený o tom, že nijakú škodu nikomu nespôsobil. "V Tichej doline som bol jeden deň, nezastavil som nijaký stroj. Naopak, som presvedčený, že som dokumentoval poškodzovanie životného prostredia."
Vo výzve lesníci píšu: "Napriek úradnému zákazu využívania lesov verejnosťou ste sa pohybovali na lesných pozemkoch, na ktoré sa zákaz vzťahoval. Navyše ste fyzicky bránili pracovníkom spracúvajúcim kalamitné drevo v ich práci, a to takým spôsobom, že tieto práce museli byť zastavené". Vzápätí nasleduje suma, ktorú treba zaplatiť, a upozornenie, že ak ju adresát neuhradí do 15 dní na účet v Štátnej pokladnici, alebo neoznámi iný spôsob, ako ju mieni zaplatiť, budú ju lesníci vymáhať súdnou cestou. V liste nespresňujú, ako výšku škody vypočítali. Hovorkyňa Štátnych lesov TANAPu Lenka Burdová na otázku, ako ju vypočítali, odpovedala, že podnik "sumy vypočítal zo sumy 1,8 milióna, fakturovanej spracovateľskými firmami Štátnym lesov TANAPu, a to podľa počtu dní, počas ktorých dlžníci blokovali práce". Na otázku, či by na to, že niekoho obvinia zo spôsobenia škody, nemali mať rozhodnutie súdu, povedala, že "postupujú na základe situácie, ktorá vznikla aktivitami dotknutých osôb".
Autor: ah
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.