termíne, informovali cez víkend noviny Sunday Telegraph. Poradcovia Bieleho domu upozornili amerického prezidenta Georgea W. Busha, že nástupca Tonyho Blaira by oznámením stiahnutia 7100 britských vojakov v Iraku mohol ohroziť "špeciálne vzťahy" medzi Washingtonom a Londýnom, všíma si denník. Podľa nepotvrdených správ má Brown v pláne ohlásiť stiahnutie jednotiek v priebehu svojich prvých 100 dní v úrade.
Blair, ktorý bol v podpore Busha ohľadne irackej vojny neoblomný, odíde z postu predsedu vlády Spojeného kráľovstva 27. júna a Brown nemá v boji o Blairovo nástupníctvo žiadneho súpera. Sunday Telegraph sa domnieva, že Brown si chce oznámením odchodu vojakov z Iraku zvýšiť popularitu v britskej verejnosti. Blair sa stal doma nepopulárnym práve kvôli svojej podpore vojny po boku Spojených štátov amerických. Brown pred niekoľkými dňami vyhlásil, že v Iraku sa urobili chyby a že požaduje vyšetrovanie irackej politiky Veľkej Británie. Zdôraznil, že Londýn by mal dodržať záväzné sľuby, ktoré dal irackej vláde.
Sunday Telegraph uviedol, že v Pentagóne a americkej Rade národnej bezpečnosti sú vysokopostavené osoby, ktoré vyjadrujú "obavy z pána Browna". "Máme zlú predtuchu. Nevieme, či bude naporúdzi, keď ho budeme potrebovať. Očakávame gesto, ktoré výrazne oslabí pozíciu vlády Spojených štátov," citoval denník jedného amerického vládneho úradníka.
Zdroj blízky Brownovi však obavy odmietol a pre Sunday Telegraph povedal: "Tieto obavy sú nepodložené. Gordon je oddaný atlanticista, ktorý chce posilniť a prehĺbiť naše vzťahy s Amerikou - pokiaľ ide o naše spoločné hodnoty, a ktorý chce presvedčiť zvyšok Európy o užšej spolupráci s Amerikou".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.