ktoré sa vysielajú v rovnakom čase, rastie. Podľa údajov z posledného mesiaca si Televízne noviny Markízy v priemere pozrie denne takmer milión divákov, Noviny JOJ niečo cez pol milióna a Správy STV 346tisíc divákov. Televízne noviny Markízy majú výhodu, že štartujú ako prvé o 19.00. Sledovanosť Správ STV, ktoré sa začínajú o 19.30, klesá už niekoľko rokov. Prvý úder dostali pred rokmi v nástupe Novín JOJ, posledným úderom bolo nasadenie bulvárneho Reflexu na Markíze, v rovnakom čase. Ešte v minulom roku bola STV kritizovaná za to, že televízia JOJ ju stále častejšie predbieha, dnes dochádza k paradoxu, že šéfredaktor spravodajstva STV Ján Šmihula považuje za "iskierku nádeje" to, že sa v tomto roku už raz podarilo Správam STV v sledovanosti predbehnúť Noviny JOJ. Keď na sklonku roka nastúpil Radim Hreha do pozície riaditeľa STV, v januári vymenoval nového šéfredaktora - spravodajcu Slovenského rozhlasu Šmihulu. Po štyroch mesiacoch je sledovanosť správ na minime. Vedenie STV Šmihulu odvolať neplánuje. Šmihula tvrdí, že v prípade Správ STV "sledovanosť nie je dogma". Jeho ambíciou je osloviť najmä náročnejších divákov "a tomu postupne prispôsobujeme aj obsah - viac analýz, grafické zobrazovanie stavu veci, priestor pre odborníkov".
Nové štúdio, jeden moderátor a posun správ
Rada STV požiadala riaditeľa televízie o vypracovanie koncepcie riešenia situácie, klesajúcej sledovanosti. Pripravil ju Šmihula. Navrhuje v nej vybudovanie nového spravodajského štúdia s novým vizuálom. Súčasné virtuálne štúdio je podľa neho pre hlavné správy nevhodné. Navrhuje aj návrat k jednému moderátorovi, rozšírenie siete regionálnych a zahraničných spravodajcov, ale aj každoročné ocenenie pre redaktorov pod názvom "Spravodajská žatva STV". Vysielací čas správ chce posunúť na 19. hodinu. "Aby sme s obsahovo kvalitným a serióznym spravodajstvom prichádzali ako prví," píše v koncepcii, ktorú predložil Rade STV. Konkurencie Markízy sa nebojí. "Bez relevantných argumentov a kvalitného prieskumu však takéto rozhodnutie neurobíme," reaguje hovorca STV Jozef Gogola na návrh Šmihulu. Vizuálne zmeny sú naplánované na september.
Čo na to Rada STV
Súčasná situácia je podľa Gogolu "dôsledkom niekoľkých rokov, keď sa naakumulovalo viac problémov a systémových chýb, ktoré ovplyvnili kvalitu, ale aj imidž spravodajstva STV. Príčiny vidí aj vo zvýšení pokrytia televízie JOJ a v spustení Reflexu na Markíze". Podpredseda rady Peter Malec hovorí, že sa zo spravodajstva v posledných týždňoch vytráca duch poskytovania nestranných, vyvážených a pluralitných informácií o dianí na Slovensku. Podľa člena rady Miroslava Kollára Správy STV sledujú hlavne v tých regiónoch, kde nemajú inú alternatívu. "Mňa netrápi, že sledovanosť JOJ je vyššia ako Správ STV. Mňa trápi to, že na JOJ prepínajú aj ľudia, ktorí sú vysokoškolsky vzdelaní a mladší. Pre týchto ľudí, ktorí sú kľúčoví pre spoločnosť, nemá STV čo ponúknuť," hovorí Kollár. Naopak, podľa členky rady Nade Lazarovej súčasné spravodajstvo je lepšie ako bolo za Rybníčka.
Sterilný prístup
Mediálny analytik Rastislav Kužel z MEMO98 hovorí, že "hoci sa v istých parametroch spravodajstvo STV od nástupu nového vedenia zlepšilo, ako napríklad pokrývanie zahraničných udalostí vlastnými reportérmi alebo celková štruktúra skladania a radenia spravodajských príspevkov, vnútropolitické spravodajstvo stagnuje. Je opatrnejšie, chýba väčšia snaha otvárať dôležité spoločenské témy a najmä nastaviť kritickejšie zrkadlo súčasnej vládnej garnitúre." Podľa neho s takýmto sterilným prístupom musela zákonite prísť aj veľmi nízka sledovanosť, keď si ľudia radšej pozrú správy na komerčnej JOJ.
Koľko divákov pozerá správy
Televízne noviny Markízy981-tisíc
Noviny JOJ514-tisíc
Správy STV346-tisíc
Reflex na Markíze409-tisíc
Priemerný počet divákov v jeden deň za posledný mesiac
Zdroj: SME podľa PMT/mediálne.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.