požiadala ministerstvo spravodlivosti o legislatívnu úpravu s cieľom zaistiť ochranu detí, ktoré sa stali obeťami týrania či inej trestnej činnosti. Ministerka Stehlíková vo vláde Mirka Topolánka zodpovedá za problematiku národnostných menšín a ľudských práv. Výbor pre práva dieťaťa včera reagoval na znepokojenie českého premiéra a niekoľkých ministrov ešte "horúcim" prípadom týrania sedemročného Ondřeja jeho matkou Klárou Mauerovou, ku ktorému došlo na Morave.
Kauza ukázala, že kým v Česku sú maloletí páchatelia a to aj najzávažnejších deliktov - chránení zákonom a verejnosť sa nedozvie ani ich identitu, ani neuvidí ich fotografiu, detské obete žiadnu ochranu nemajú. Tak sa stalo, že zábery malého Ondřeja - zviazaného a nahého v malej komore - už vyše týždňa zverejňujú denníky a stále dokola vysielajú všetky televízne stanice. Do médií zatiaľ nezisteným kanálom unikol aj citlivý prepis policajného výsluchu malého Ondřeja, v ktorom hovorí o pomeroch v rodine a svojom osude.
Podľa predsedníčky Výboru pre práva dieťaťa Evy Vaníčkovej malému Ondřejovi hrozí, že si ho verejnosť aj v budúcnosti identifikuje s týraným chlapcom. V porovnaní s mladými agresormi tak dnešný právny stav predstavuje diskrimináciu detských obetí týrania a iných trestných činov.
Presadenie novely do života môže trvať aj rok, ale určite nie menej než pol roka. Kauza malého Ondřeja sa odrazí aj v ďalších zmenách: ministerka školstva Dana Kuchtová navrhuje častejšie skúšanie detí, ktoré nenavštevujú školu, ale vzdelávajú sa doma, a minister práce a sociálnych vecí Petr Nečas chce agendu sociálnoprávnej ochrany detí previesť do pôsobnosti nového Národného úradu pre zamestnanosť a sociálnu správu. V rámci úradu, ktorý vznikne od januára 2009, má existovať aj inštitút tzv. detského ombudsmana.
Kto je nezvestné dievča?
Stále bezvýsledné je pátranie po dievčati, ktoré pred týždňom zmizlo z azylového centra Klokánek v Brne. Polícia vyhodnocuje materiál, ktorý zhabala počas piatkových domových prehliadok niekoľkých brnianskych bytov. Domnieva sa totiž, že Anne niekto s útekom pomáhal. Ako uviedla policajná hovorkyňa Jana Šípková, vyšetrovatelia preverujú niekoľko variantov jej zmiznutia, nevylučujú ani možnosť, že je v zahraničí.
Annu do Klokánku umiestnili úrady po tom, čo sa zistilo, že jej opatrovateľka Klára Maurerová týrala svojho syna - osemročného Ondreja. Úrady však stále nič nevedia o totožnosti dievčaťa.
Odborníkov aj verejnosť na prípade Aničky najviac šokuje to, že sa môže objaviť 13-ročná dievčina bez akýchkoľvek dokladov. A takisto skutočnosť, že zrejme nikdy nechodila do školy, ani k lekárovi. "Pokiaľ Aničku neposielala do školy ani babička, ani potom jej vnučka, môže ísť o trestný čin ohrozenia mravnej výchovy mládeže. Pokiaľ s nimi žila v spoločnej domácnosti ďalšia osoba, tiež sa považuje za spolupáchateľa," vyhlásil advokát Jiří Teryngel.
Čo hrozí rodine
Rodine Anny a Ondreja hrozia roky väzenia a pokuty. V prípade Anny za to, že jej existenciu roky nehlásili úradom. Za týranie Ondreja členom rodiny môže súd udeliť až osemročný trest.
Otázkou je, či je takýchto detí na území Českej republiky viac. "Pokiaľ by bolo niečo takéto možné v širšom meradle, znamená to, že je tu možné obchodovať s deťmi ako na bežiacom páse," konštatoval advokát Jiří Teryngel.
Štěpán Černoušek z ministerstva práce a sociálnych vecí upozornil, že ten, kto sa v rodine Mauerovcov o Annu staral, mal povinnosť všetko nahlásiť orgánu sociálnoprávnej ochrany detí. Zverenie dieťaťa do opatery musí potom schváliť súd.
Podľa rodiny sa dievčaťa najprv ujala stará matka Kláry Mauerovej v roku 1997, posledné tri roky sa o ňu starala Klára a Katarína ju vyučovala. O zverení Anny do opatery Kláry Mauerovej rozhodoval súd až tento rok v marci. Sudkyňa Jaroslava Rezová uverila rodinnej verzii, že ide o dieťa narkomanky. Na otázku, či o objavení dieťaťa bez identity informovala políciu, ani ona, ani nikto iný nechceli odpovedať. Takisto ako na možnosť, či sudkyňa v tomto prípade nespravila chybu.
Autor: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.