ktoré nosí svoje fantázie, dal by sa zrejme staviť slušný peniaz, že svoju pozíciu ustojí. Štrajková pohotovosť, čo včera ohlásili údajne tisíce lekárov i sestier v slovenských nemocniciach, však môže vystaviť ministra vetrom, ktoré ho sfúknu a skrátia mu čiaru politického života. A to úplne bez ohľadu na to, ako zajtra dopadne na vláde jeho slávny návrh na jednu poisťovňu.
Dôležité naozaj nie je, že platové požiadavky zdravotníckeho personálu sú nereálne. Dôležité je, že to bol Robert Fico, ktorý pred rokom v presne rovnakej, alebo teda veľmi podobnej situácii vyzýval odborárov, aby sa neplašili, len vydržali a počkali, kým jeho vláda im dá celých 25 percent, čo vtedy pýtali. Len treba vymietnuť z vlády Dzurindu s tým Zajacom, ktorý aká pointa! napokon dohodol dvakrát desaťpercentné zvýšenie. Síce nekryté a s inými odborármi, než ktorí štrajkovali, ale dohodol. Fico, aby všetci doktori videli, s kým majú tú česť, sľúbil obratom ešte tridsať percent navrch. Bolo mesiac pred voľbami...
Ak lekári nezostanú pri pohotovosti, ako majú vo zvyku, a prejdú do ostrého štrajku, čím sa vyhrážajú, tak tu máme prvú udalosť, ktorá môže Smeru a jeho lídrovi veľmi citeľne ublížiť. Zdravotnícke štrajky už zlikvidovali vo svete preferencie nejednej strany či koalície a ak trváme na tom, že Fico robí politiku s veľkým dôrazom na spätnú väzbu, tak ryť hlavou v piesku, čo robí doteraz, dlho nevydrží. Nemôže. Až mu začnú načítavať sľuby, ktoré dal, ich adresáti, bude to iná káva, ako Dzurinda s Novotným v televízii.
Ak vynecháme možnosť, ktorá možnosťou nie je, totiž že premiér ukáže štrajkujúcim železnú päsť, tak sú len dve alternatívy. Buď obetuje Valentoviča, čím si vytrucuje ďalších, povedzme sto dní, času na riešenie. Rolovať pred sebou problémy v akejsi nábožnej viere, že samy sa akosi rozmotajú, to on dokáže. Alebo, po druhé si Fico vezme na vážny pohovor ministra financií, ktorému jednoducho prikáže, aby miliardy vydupal zo zeme. S Počiatkom však môže byť problém, keďže ten za maskou flegmatika priam vyžaruje, že nepustí ani chlp z dlane. Navyše, to nie je ani typ, ktorý by sa dal zastrašiť... Tretia cesta, že by nechal Valentoviča, aby verejne naďalej vyhlasoval, že "požiadavky sú nereálne", je temer nepredstaviteľná. K čomu sa prikloní, bude možno jasné už po zajtrajšej vláde. Doktori sa síce neponáhľajú, na rokovanie s vedením nemocníc si dávajú čas do 10. júna (či tak akosi), ale ak sa nejakým smerom premiér nepohne už teraz, alebo nevyšle signál, miliardy len tak na stromoch neporastú...
Vtipné je, že Valentovič hovorí úplne rovnakým jazykom, akým pred rokom Zajac: Mzdy nie sú problém vlády, ale vec kolektívnych zmlúv medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Keby mala byť podobnosť úplná, nasledovať by mala dohoda "za bučkom" medzi ministrom a konkurenčným odborovým zväzom. Komplikácia je v tom, že štrajkovú pohotovosť teraz hlási nie radikálny a menší LOZ, ale väčšie a umiernenejšie odborové združenie.
Základná otázka, samozrejme, je, či doktorí sú ozaj pripravení hrýzť, alebo len brešú. Ostrý štrajk pocítia pacienti a to je situácia, v ktorej zvyknú mäknúť všetci politici. Obraz úspešnej a populárnej vlády, ktorý sa nadúva pýchou jej premiéra, sa môže rozplynúť doslova za pár dní. Stačí sa pozrieť, čo robí cirkus v zdravotníctve práve s maďarskou vládou. Paradoxne, lekári nie sú v tejto chvíli len kyjakom na Valentoviča, ale aj jeho spojenci: Spoločne tlačia na vládu, aby súhlasila so zvýšením odvodov štátu na 5 percent aj na zvyšok roka (v rozpočte len do konca apríla). Opäť vtipné je, že explicitne 5 percent, bez akýchkoľvek doplnkových podmienok pre rezort, stojí čierne na bielom aj v programovom vyhlásení vlády.
Takpovediac odborne riešiť otázku, že prečo niet na vyššie mzdy, keď vládne celospoločenský konsenzus, že lekári si ich zaslúžia, patrí do iného komentára. Posledný vtip, ktorý sa do tohto textu zmestí, spočíva v skutočnosti, že keby sami doktori neplytvali, resp. nesúhlasili s nehospodárnym nakladaním so zdrojmi manažmentami štátnych nemocníc, možno by na svoje platy aj mali. Kto si prečíta nedávnu reportáž týždenníka Trend o nákupoch predražených prístrojov do špitálov a iných obchodoch, ktoré sa vo výraznej miere dejú cez tzv. rokovacie konania bez zverejnenia, ten hneď vidí, kde leží jeden z koreňov biedy lekárskych platov. Že by to nevideli práve oni?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.