- 15. storočia rôzni remeselníci, najmä zámočníci. Postupne sa vyvinulo puškárstvo ako samostatné remeslo a na viacerých miestach sa rozdeľovalo dokonca na dve samostatné remeslá. Jedno vyrábalo kompletné zbrane, druhé iba niektoré časti, ale celú zbraň kompletizovalo a vyzdobovalo ju. Niektoré časti, najmä hlavne - spočiatku bronzové, neskôr železné vyrábali v hámroch aj iných remeselníckych dielňach.
Centrami puškárskej výroby boli najmä východoslovenské mestá ako Košice, Prešov, Spišská Nová Ves, odkiaľ sa v 17. storočí vo veľkom množstve vyvážali zbrane do Sedmohradska. Do cechov sa puškári združovali s inými remeselníkmi, najmä zámočníkmi. Prvé dva cechy na východnom Slovensku vznikli v roku 1637 v Košiciach a r. 1648 v Prešove, ako prvý cech na našom území v roku 1568 v Banskej Bystrici, r. 1571 v Bratislave a r. 1622 v Banskej Štiavnici. Pretože s rozvojom vojenstva sa úmerne nerozširovala remeselnícka výroba a jej vtedajšia produkcia nepokrývala potrebu armády, táto si začala organizovať vlastnú výrobu. Napr. počas napoleónskych vojen manufaktúra pri erárnych hutách v Liptovskom Hrádku vyrobila ročne 24 tisíc kusov hlavní do pušiek, pištolí a karabín.
Po vzniku továrenskej výroby sa puškárski majstri zameriavali najmä na výrobu a opravu poľovných zbraní pre vyššie vrstvy, ako aj historických zbraní. Ubúdal ich počet a zaoberali sa znovu zámočníckym remeslom. V roku 1828 bolo na našom území 44 puškárskych majstrov, v roku 19410 už len 14 a v ďalšom období to bolo niekoľko jednotlivcov.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.