Peňažný trest 21
Proti rozsudku sa 26-ročný Trebišovčan Martin Múdry ani vojenský prokurátor, ktorý pre neho žiadal osem mesiacov odňatia slobody s podmienečným odkladom na 16 mesiacov, nemôžu odvolať. Expolicajt je nezamestnaný, pokiaľ peňažný trest nezaplatí, pôjde na tri mesiace do väzenia.
Bývalého podpráporčíka usvedčili z troch skutkov, ktorých sa dopustil v roku 2005. Vozidlá zaevidoval bez toho, aby ich vopred skontroloval a aj napriek tomu, že nemali uzavretú zákonnú poistku. Nezákonne vystavil technické preukazy a vydal tabuľky s evidenčnými číslami. Do záznamov zapísal, že staré tabuľky s evidenčnými číslami boli úradne zničené. To však nebola pravda, polícia ich našla pri razii v istom autoservise.
Múdry sa priznal, ale tvrdil, že nespáchal úmyselný trestný čin s cieľom zabezpečiť sebe alebo inému prospech. Vraj konal z nedbanlivosti a spoliehal sa, že mu dokumenty a staré evidenčné čísla donesú dodatočne.
Podľa súdu hrubým spôsobom porušil povinnosti policajta a konal v nepriamom úmysle. Prospech z jeho konania mali kamaráti, ktorým zapísal autá do evidencie, čím sa zvýšila ich hodnota. Staré evidenčné čísla sa mohli použiť na páchanie nelegálnej činnosti. Prokurátor povedal, že obžalovanému preukázali tri úmyselné činy, ale "nepochybne spáchal viac trestných činov". Podľa neho prvostupňový súd nesprávne vyhodnotil spoločenskú nebezpečnosť konania páchateľa a uložil mu neprimeraný trest.
Vyšší vojenský súd obe odvolania zamietol. Obžalovaný ho totiž podal po uplynutí zákonnej lehoty a odvolanie prokurátora súd nepovažoval za dôvodné. "Uložený peňažný trest je mierny, nie však neprimeraný," povedal predseda senátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.