aj nepríjemne dotknúť alebo ho rozľútostiť. To, že na obdarovaného sme naozaj mysleli, spôsobí často väčšie potešenie ako samotný dar.
Myslime dopredu!
Zdá sa, že dať darček nie je žiaden problém, že sa pritom nemôžeme dopustiť žiadneho spoločenského prešľapu. Nie je to celkom tak. Stačí, ak neodstránime z predmetu lístok s cenou. Ak ho tam necháme naschvál, aby obdarovaný videl, koľko sme do neho investovali, to nie je spoločenský priestupok, ale chyba charakteru, vypočítavosti. Aj pre toto hovoríme, že obdarovanie je umenie.
Výberu daru, či už praktickému alebo luxusnému, by sme mali venovať veľkú starostlivosť. Najbližším príbuzným môžeme darovať všetko, najrôznejšie veci - na ošatenie, bielizeň, kozmetiku, potraviny. Aj keď je to praktický darček, mal by byť drahší a luxusnejší, ako by si obdarovaný sám kúpil. Aj im urobí radosť nejaká nevyhnutná zbytočnosť, či zbytočná nevyhnutnosť. Ak manželka plánuje kúpu topánok, lebo ich naozaj nutne potrebuje, nemal by jej manžel k narodeninám podaroval obuv. To by už nebol dar, ale len obstaranie nákupu. Dopredu by sme mali vypozorovať, čo by si oslávenec prial, po čom túži. Ak kúpime takúto vec, radosť bude nevýslovná. Je samozrejmosťou, že darček neodovzdáme v igelitke, ale pekne zabalený, čo môžeme urobiť aj sami, ak obchod takúto službu neposkytuje.
Čo darujeme a čo nie
Kto nepatrí do rodiny, z ošatenia mu darujme maximálne nejakú folklórnu zvláštnosť z cudziny. Bielizeň je taká intímna vec, že ju nedarujeme ani najbližším priateľom. Z potravín iba luxusné, ako darčekový kôš, aj bonboniéry. Muž môže dobrému priateľovi darovať aj fľašu značkového alkoholu, nie však maďarskú salámu. Mohol by to pochopiť ako výzvu: "Najedz sa, aj tak si to nemôžeš dovoliť." Z kozmetiky by sme mimo príbuzenstva nemali darovať mydlá, lebo by to vyzeralo ako pokyn, aby sa častejšie umýval, ženám nekupujeme líčidlá, laky na vlasy a už vôbec nie deodoranty. Parfum áno, ale len luxusný a ak poznáme značku.
Mimo rodinného okruhu darujeme veci, v ktorých majú dotyční záľubu: knihy, sklo, umelecké predmety, kvety, pričom prihliadame na ich vkus. Kto číta technickú literatúru, nepotešia ho básne ani detektívka, vlastníka originálov reprodukcia diela, rozdiel je tiež medzi moderným sklom a krištáľom.
Kvety sú univerzálnym darčekom pre ženy, po tridsiatke nedarujeme toľko kvetov, koľko majú rokov. V črepe kvety nekupujeme iba rezané a odovzdávame bez papiera.
Prijímanie darov
Aj to má určité pravidlá. Úsmevom, nie slovami vyjadrujeme radosť, aj keď sa nám dar nepáči. Nikdy nehovoríme: "Nemuselo to byť!" "Nemusel si si robiť škodu!" "Preboha, koľko to muselo stáť?" Nechajme si "finančné" úvahy pre seba a tešme sa, že na nás druhí mysleli a preto si kvôli nám "urobili škodu". Darček hneď rozbaľme, neodkladajme po poďakovaní zabalený, je to veľký spoločenský prešľap. Veď darca chce vidieť našu radosť. A ešte niečo: niekomu sebectvo nedovoľuje poznať radosť z obdarovania.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.