U. S. Steel Košice. Vyplýva to z obžaloby prokurátora na šéfa skupiny Róberta O. a ďalších dvoch jej členov. Kauzu vydierania piaty rok rieši Okresný súd Košice II. Oceliarne reagovali, že majú mechanizmy, ktoré ovplyvňovanie výberu dodávateľov vylúčujú.
Podľa obžaloby sa ľudia Róberta O., Pavel G. a Ján B., v apríli 2002 skontaktovali s majiteľmi rožňavskej firmy Energyco s. r. o. Arnoldom B. a Jaroslavom L. Ich podnik niekoľko rokov pre U. S. Steel vyrába a opravuje energetické zariadenia i rozvody. Muži mali podnikateľov nútiť, aby im zaplatili milión korún s tým, že inak do 24 hodín zabezpečia, že Energyco skončí prácu v U. S. Steel.
Prokurátor tiež tvrdí, že Róbert O. pri stretnutí s Jaroslavom L. vyplatenie peňazí odôvodňoval zákazkou na rekonštrukciu vysokej pece, ktorú v U. S. Steel získala Energyco. Povedal mu vraj, že ak by nebol na dovolenke, konkurz by nevyhrali oni, ale firma, ktorú preferoval.
Podnikatelia vydieranie oznámili polícii. Kukláči potom koncom apríla 2002 zadržali Pavla G. a Jána B. pri preberaní peňazí pred hotelom Slovan v Košiciach. Róberta O. neskôr zadržali v obci Ruskov.
Jaroslav L. včera pripustil, že pred piatimi rokmi mohli podobné skupiny reálne ovplyvňovať priebeh výberových konaní v oceliarňach. Dnes už je podľa neho situácia iná. "Prešiel nejaký vývoj a tieto problémy sa vyriešili," povedal. O vydieraní vtedy informoval aj manažment U. S. Steel. "Je to náš dobrý zákazník, považoval som to za povinnosť," uviedol.
U. S. Steel sa včera nechcel k podrobnostiam vydierania vyjadrovať. Hovorca spoločnosti Ján Bača povedal, že v prípade podozrenia z porušenia zákona reagujú okamžite. "Ihneď po vstupe do Košíc U. S. Steel zverejnil etický kódex, ktorý veľmi presne stanovuje pravidlá podnikania," uviedol. Jedným z mechanizmov, ktoré majú podobným praktikám zabrániť, je aj horúca linka, kde ich môžu zamestnanci, dodávatelia i odberatelia oznamovať.
Okresný súd už dvakrát Róberta O. a Jána B. oslobodil, najprv v septembri 2002, potom v apríli 2004. Na trojročné väzenie odsúdil iba Pavla G. Podľa súdu sa nepreukázalo, že podnikateľov vydierali všetci traja. Súd napríklad spochybnil, že firme zo strany obžalovaných hrozila reálna ujma, keďže zákazku už získala vo výberovom konaní.
Krajský súd v Košiciach oba rozsudky zrušil. Tvrdí, že okresný súd pochybil a nesprávne vyhodnotil dôkazy. "Z okolností spáchania skutku je zrejme, že konanie obžalovaných navzájom súvisí, má časovú postupnosť, je zamerané na jeden objekt a vyznačuje sa jednotlivou deľbou úloh medzi obžalovanými," píše sa v rozhodnutí.
Včera mal okresný súd v kauze vyniesť tretí rozsudok. Pojednávanie však musel znova odročiť, lebo neprišla advokátka Róberta O. Proces bude pokračovať koncom júna.
V súvislosti s kauzou vydierania sú pre iný skutok stíhaní aj ďalší dvaja údajní členovia gangu Róberta O. Prokurátor viní Martina M. a Róberta G. z toho, že deň po policajnej akcii pred hotelom Slovan prišli do bytu zamestnanca firmy Energyco a vyzvali ho, aby tvrdil, že Róberta O. spájal s vydieraním omylom. Tým sa podľa prokurátora dopustili prípravy na trestný čin krivej výpovede.
Ani tento prípad súd za štyri roky neuzavrel. Na poslednom pojednávaní advokát Martina M. povedal, že požiada o zastavenie trestného stíhania, lebo jeho klient čelí na Špeciálnom súde obžalobe zo závažnejších skutkov. Róbert G. na pojednávanie nechodí, je totiž chráneným svedkom v inej kauze proti gangu Róberta O.
Šestnásť členov tejto skupiny špeciálny prokurátor pred mesiacom obžaloval z vrážd, založenia zločineckej skupiny, nedovoleného ozbrojovania, výtržníctva, vydierania, poškodzovania cudzej veci, obmedzovania osobnej slobody, ublíženia na zdraví a krádeží. Kladie im aj za vinu vraždu Jozefa Eštóka, pri ktorej v Košiciach náhodne zastrelili aj mladého muža.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.