vnútra Richard Sacher a minister obrany Miroslav Vacek boli tajnými spolupracovníkmi komunistickej vojenskej kontrarozviedky, ktorá bola súčasťou Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Potvrdil to hovorca českého Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Ladislav Šticha.
Sacher bol členom federálnej vlády za KDU-ČSL od 30. decembra 1989 do 27. júna 1990. Generál Vacek sa stal ministrom obrany tiež v predposledný deň roku 1989 a vo funkcii vydržal do 18. októbra 1990. Vacek bol pred aj po Novembri členom komunistickej strany a v 90. rokoch poslancom za KSČM.
Prekvapivé zistenie o Vackovi a Sachrovi, ktorí už dávno nie sú v politike, vyšli najavo pri skúmaní obsahu vyše 200 vriec s písomnosťami, ktoré síce unikli skartácii, ale boli označené ako nedôležité a na českej kontrarozviedke ležali bez záujmu až do roku 2003. Vrecia obsahovali osobné spisy, vyhodnotenie spolupráce, zápisy zo schôdzok riadiacich dôstojníkov s agentmi, ako aj záznamy o vyplatených odmenách. V zavádzajúcom označení spisov mohli mať podľa Štichu prsty ďalší bývalí agenti vojenskej tajnej služby, ktorí "prežili" zmenu pomerov. Zoznam novo "objavených" agentov má pravdepodobne podstatne viac mien a nie je vylúčené, že dotyčné osoby dnes pôsobia aj v českom politickom a verejnom živote. VOZ tvrdí, že na zverejnenie ďalších mien nemá oprávnenie.
Vojenská tajná služba však odtajnila ešte jedno meno "capa-záhradníka": spolupracovníkom vojenskej odnože ŠtB bol aj Josef Červášek, ktorý sa po novembri 1989 stal šéfom československej vojenskej spravodajskej služby. Kauza vrhá tieň podozrenia na ponovembrové previerky príslušníkov silových rezortov, lustrácie, ako aj previerky udeľované Národným bezpečnostným úradom (NBÚ). Za osoby, ktoré sa nezaplietli s minulým komunistickým režimom a ktoré boli uznané za spôsobilé prichádzať do kontaktu s tajnými materiálmi, mohli byť označení aj ľudia s čiernou minulosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.