Cestujúci musia kvôli možnej nákaze TBC k lekárovi
Praha (TASR) Hlavný český hygienik Michael Vít, v spolupráci s Českými aerolíniami (ČSA) a cudzineckou políciou, nariadi povinnú zdravotnú prehliadku pre niekoľko cestujúcich, ktorí 24. mája leteli lietadlom spoločnosti ČSA z Prahy do kanadského Montrealu. Dôvodom je skutočnosť, že na palube lietadla bol aj Američan s nebezpečnou formou tuberkulózy typu XDR TB, ktorá je rezistentná na väčšinu obvyklých liekov. V lietadle ČSA letelo z Prahy do Montrealu až 185 cestujúcich. Na prehliadku však nemusia všetci, ale iba tí, ktorí sedeli od chorého v okruhu dvoch radov sedačiek. Aj tak môže ísť o dve až tri desiatky cestujúcich. O riziku nákazy a povinnosti podstúpiť zdravotnú prehliadku bude cestujúcich informovať po návrate do Prahy česká cudzinecká polícia. Tých, ktorí zostanú v Kanade dlhší čas, budú kontaktovať tamojšie úrady.
Taliansko ma nezhody s Poľskom
Varšava (TASR) - Taliansky premiér Romano Prodi stále vidí veľké nezhody s Poľskom v otázke ústavnej reformy Európskej únie. Prodi po stretnutí s poľskými predstaviteľmi vo Varšave včera uviedol, že cesta k dosiahnutiu dohody v tomto smere bude ešte veľmi dlhá. Rovnako ako Británia, Česko, Francúzsko a Holandsko má aj Poľsko najviac ťažkostí so zablokovanou Ústavou EÚ. Ako včera povedala poľská ministerka zahraničných vecí Anna Fotygová, Poľsko chce, aby budúca euroústava garantovala rovnocenné hlasovacie právo rovnako občanom malých aj veľkých štátov EÚ. "Hľadáme strednú cestu," uviedla Fotygová vo Varšave po rozhovoroch so svojím portugalským partnerom Luisom Amadom, ktorého krajina preberá 1. júla od Nemecka šesťmesačné rotačné predsedníctvo EÚ.
Nevymenia Lugového za Berezovského
Moskva (TASR) - Moskva včera vylúčila špekulácie o vydaní ruského podnikateľa Andreja Lugového do Británie, kde ho obvinili z vraždy ruského exšpióna Alexandra Litvinenka, na výmenu za Borisa Berezovského, v Londýne žijúceho ruského miliardára. Ruská generálna prokuratúra vo vyhlásení uviedla, že takúto výmenu vôbec nezvažuje, keďže v súlade s ruskými zákonmi sú takéto kroky nemožné. Alexander Litvinenko (43), bývalý agent Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) a kritik súčasnej ruskej vlády, zomrel 23. novembra 2006 na otravu rádioaktívnym polóniom 210 v jednej z londýnskych nemocníc. Berezovskému a Litvinenkovi udelila v roku 2000 Británia azyl a opakovane odmieta žiadosti ruskej strany o vydanie Berezovského na trestné stíhanie za údajnú spreneveru, pretože by mu v Rusku nebol podľa nej zaručený spravodlivý súdny proces. Lugovoj bol svojho času hlavným osobným strážcom Berezovského v Moskve a v minulom roku zaisťoval bezpečnosť Berezovského dcére, keď cestovala do Ruska.
Historik: Maďarsko by malo byť k Slovensku tolerantnejšie
Budapešť (TASR) Maďarsko by malo byť v maďarsko-slovenských vzťahoch vo všeobecnosti tolerantnejšie a iniciatívnejšie, uviedol včera v relácii Aréna maďarskej komerčnej rozhlasovej stanice InfoRádió historik a publicista András Oplatka. Maďarská politika podľa neho doteraz reagovala príliš zdržanlivo na pokusy Slovenska o zblíženie. Oplatka - maďarský emigrant - žije vo Švajčiarsku, do roku 2004 pôsobil v denníku Neue Zürcher Zeitung ako člen redakcie pre zahraničnú politiku a v súčasnosti prednáša na Viedenskej univerzite a na budapeštianskej Andrássyho univerzite, Slovensko a Maďarsko by mohli v zásade veľmi dobre spolupracovať, domnieva sa Oplatka. Maďarsko je čo do počtu obyvateľov aj veľkosti hospodárstva podľa jeho slov väčšou krajinou, preto by vo všeobecnosti malo prejaviť relatívne väčšie porozumenie. "Historicky sú si Maďarsko a Slovensko veľmi blízke, nemal by byť problém nájsť spoločnú reč. Politicky je to samozrejme ešte stále veľmi ťažké - je jasné, že v Slovenskej republike existuje strana SNS, ktorá hovorí občas nezmysly -, no aj napriek tomu by bolo relatívne ľahké dosiahnuť historické vyrovnanie a spoločnú cestu," konštatoval Oplatka, ktorý takýto vývoj považuje za veľmi žiaduci.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.