Na slnku si dávajte pozor na ruky, plecia, nos i uši
Krémy s vysokým faktorom nezaručujú stopercetnú ochranu
Už sa, milé dámy, neviete dočkať voľného dňa, ktorý strávite na kúpalisku či len tak na záhrade a budete ´chytať bronz´? Veď opálená pokožka pôsobí veľmi pekne a priťahuje pohľady mužov... Nepodceňujte však silu slniečka, ktoré vám môže pobyt mimo tieňa znepríjemniť. Opaľovací krém by ste si mali vziať nielen na kúpalisko, ale mal by sa v lete stať súčasťou vašej kabelky.
"Poznáme UVA a UVB žiarenia, ktoré sú od 10. do 14. hodiny najsilnejšie. Slniečko vyvoláva totiž v koži pigmentózu - tvorbu pigmentu. V druhej z troch vrstiev kože sa vyplavuje pigment podľa toho, ako dlho sme na slnku," vysvetlila nám dermatologička MUDr. Emília Šimuničová (na malej snímke). Na žiarenie však nereaguje len pigmentotvorná zložka bunky ale aj okolité tkanivo a preto sa nám pokožka pri opaľovaní môže veľmi rýchlo zapáliť. Je dôležité poznať svoj typ pokožky, správať sa podľa toho a prispôsobiť tomu aj pobyt na slnku.
"Poznáme štyri základné typy pokožky. Najsvetlejší, ktorého nositelia sa vyznačujú svetlými vlasmi a modrými očami, vôbec nepigmentuje a pokožka sa iba zapáli. Koža druhého typu sa najskôr zapáli ale neskôr aj pigmentuje, tretí typ pigmentuje rovno a bez zapálenia. Štvrtý typ pokožky majú černosi a mulati, ktorí majú prirodzene tmavú pokožku. Je dôležité poznať svoj typ pokožky a podľa toho pobudnúť na slnku tak, aby nedošlo k poškodeniu kože." Čím svetlejší ste typ, tým viac si na slniečko dávajte pozor a nepodceňte používanie kvalitných opaľovacích krémov s vhodným faktorom. "Ešte pred niekoľkými rokmi sa slnečnému UVA žiareniu venovalo málo pozornosti a nie všetky opaľovacie krémy majú ochranný faktor aj proti tomuto druhu žiarenia. Energetický potenciál tohto žiarenia je tisíckrát nižší a preto necítime pálenie, chýba nám prirodzený obranný mechanizmus. Lebo keď cítime pálenie na pokožke, snažíme sa odísť z priameho slnka. Pri UVA žiarení je to však iné. Toto žiarenie preniká hlbšie do kože a narúša podkožné štruktúry a spúšťa nezvrátiteľné procesy - starnutie, nádorové bujnenie..."
Netreba to podceňovať, preto neváhajte investovať do kvalitných opaľovacích krémov. "Číselné vyjadrenia ochranných faktorov proti UVB žiareniu pri krémoch sa vyšplhali do astronomických výšok a ich opodstatnenie je často diskutabilné. Nemožno veľmi veriť výrobkom, ktoré uvádzajú faktor 50, 70 či 100." Tieto čísla v nás môžu vyvolať falošný pocit istoty a natreté takýmto krémom môžeme prepadnúť predstave, že keď sme sa ráno natreli ´stovkou´ ani celodenný pobyt na priamom slnku nám neublíži. Chyba. Najvyšší ochranný faktor by samozrejme mali používať ľudia so svetlou pokožkou a deti. "Treba si dávať pozor na také partie ako sú ruky, plecia, nos a uši. Často sa nám totiž stáva, že na ambulanciu príde človek so spálenými, mokvajúcimi ušami, pretože túto časť tela si zabúdame natierať."
Ako by mal vyzerať teda náš pobyt na kúpalisku, aby bol čo najbezpečnejší? "Samozrejme, nemôžeme byť na slnku celý deň. Treba sa natrieť ale nejsť rovno na slnko, ale minimálne 20 minút ostať ešte v tieni. Je totiž dôležitá väzba krému na lipidové zložky pokožky. A natierať sa treba často počas slnenia. Môžeme sa počas opaľovania schladiť vo vode, ale okolo 11. hodiny si treba natiahnuť tričko a schovať sa v tieni a nechodiť ani do vody. Po 14. hodine sa však môžeme opaľovať spokojne ďalej."
Ak sa však nebudete držať týchto rád a začnete pociťovať pri opaľovaní štípanie, pálenie a svrbenie pokožky, je zle. Neskôr sa môžu vytvoriť puchieriky, ktoré praskajú a koža sa zlúpe. Treba sa rýchlo schladiť, dať si hypermangánové studené obklady, pomôže i kyslé mlieko či studený harmančekový čaj. "Rovnako i špeciálne krémy zmieria zápalový proces. K nám do ambulancie chodia ľudia s rôznymi stupňami popálenia. Pri prvom stupni, keď ešte nemáte puchieriky, stačí sa ochladiť. Neskôr treba použiť hormonálne kortikoidné preparáty, ktoré sa postarajú o to, aby zápal rýchlo ustúpil a aby sa koža regenerovala."
V najhoršom prípade treba pokožku poškodenú opaľovaním liečiť už počas hospitalizácie v nemocnici. "Keďže takéto poškodenie je doslova popálením, pacienti sa prijímajú na klinike popálenín v Nemocnici s poliklinikou v Šaci. Takéto prípady nie sú zriedkavé i niekoľkokrát ročne," dodala E. Šimuničová. Takže nepodceňte silu slnka a opaľujte sa s rozumom.
Pokožku nestačí chrániť krémami, podporu jej dodajte i zvnútra
Pleti pomôže Betakarotén
Máte svetlú pokožku a každoročne - nech sa akokoľvek snažíte uchrániť sa pred slnkom - vás v lete aspoň raz spáli. Skúste užívať betakarotén. Ak začnete brať jednu tabletku denne už teraz, uvidíte, že horúce letné dni prežijete bez väčšej ujmy na pokožke...
Betakarotén ochráni pleť pred voľnými radikálmi, dodá koži zlatohnedé zafarbenie a chráni ju pred predčasnou tvorbou vrások a pomôže vám ku krásnemu opáleniu bez väčšieho rizika. Samozrejme nemôžete zabúdať ani na bežnú ochranu pokožky krémami a nesmiete to s pobytom na slnku preháňať. Aj keď je betakarotén veľmi dobrým pomocníkom, nemyslite si, že stačí užívať ho a to vám dovolí byť na slnku i počas najväčšej páľavy a nenatretá krémom s ochranným faktorom.
Betakarotén je malý zázrak, ktorý pomáha koži, ale nielen jej, ku zdraviu a kráse. Nachádza sa vo všetkých zelených rastlinách, farebnom ovocí a zelenine. Čím výraznejšia farba, tým viac betakaroténu ovocie obsahuje. Vyskytuje sa napríklad v rebarbore, mrkve, špenáte, melóne či marhuliach a neničí sa teplom, ani varením. Potraviny, ktoré ho obsahujú, bývajú často kontaminované škodlivými látkami, či už kadmiom, alebo rôznymi dusičnanovými hnojivami, preto je vhodné konzumovať betakarotén vo forme doplnkov výživy.
Betakarotén je najvýznamnejším provitamínom vitamínu A. Na rozdiel od vitamínu A je betakarotén rozpustný vo vode, preto nehrozí jeho predávkovanie a vedľajšie účinky nie sú v podstate známe. Vysoké dávky betakaroténu môžu spôsobiť žltkasté sfarbenie kože - dobne, ako nadmerná konzumácia mrkvy u detí - ale po prerušení užívania sa toto sfarbenie stratí. Je známy svojimi antikarcinogénnymi účinkami, pretože je súčasťou kontrolných mechanizmov, likvidujúcich voľné radikály v organizme človeka.
Antioxidačný účinok betakaroténu slúži aj ako ochrana kože pred vznikom voľných radikálov účinkom UV žiarenia. Prostredníctvom UV žiarenia sa prudko zvyšuje množstvo škodlivých voľných radikálov v pokožke, zatiaľ čo betakaroténu ubúda. Pokožka sa spáli, čo sa prejaví ako zápal kože. Ničí sa povrchová vrstva kože, sčervenie, stáva sa citlivou. V ťažkých prípadoch môžu nadmerné slnenie sprevádzať aj príznaky úpalu - vracanie, bolesti hlavy, horúčka, kolaps - preto je potrebné ošetriť pokožku už pred dovolenkou. Dostatok provitamínu pomáha pokožke lepšie znášať slnečné žiarenie. Opáli sa pomalšie a nespáli sa. Predchádzajúce doplňovanie betakaroténu, kombinované s krémom na opaľovanie, je viac efektívne v ochrane pred UV žiarením, ako samotný krém na opaľovanie.
Betakarotén užívajte ako:
- ochranu pokožky pred negatívnym pôsobením UV žiarenia
- podporu opálenia a zaistení dlhodobého zhnednutia pokožky
- podporu zníženia výskytu očných ťažkostí
- efektívne pôsobenie pri antioxidačných dejoch v ľudskom organizme.
Aj vaše vlasy v lete potrebujú špeciálnu starostlivosť.
Dávajte si pozor na slanú aj chlórovanú vodu
Pred slnečným žiarením treba chrániť aj vlasy
Rovnako, ako slnečné žiarenie a horúci letný vzduch narúša prirodzenú štruktúru pleti a pokožky na celom tele, rovnako vplýva i na vlasy. Ženy by preto nemali zabúdať chrániť aj tie. Tak ako sa starajú o to, aby sa nespálila pokožka, mali by sa postarať aj o vhodnú pokrývku vlasov.
Chrániť si pokožku v lete považujeme za samozrejmé a rovnako by sme mali myslieť i na vlasy, ktoré práve v lete potrebujú tiež špeciálnu starostlivosť. Bez náležitej ochrany budú inak po útoku slnečných lúčov suchšie, krehkejšie, stratia pružnosť a ich končeky sa budú ľahko štiepiť. O vyblednutí a zmene farby nevraviac.
Nepriateľom číslo jeden je UV žiarenie, ktoré má pri dlhodobom a častom pôsobení rad nežiaducich účinkov. Pokiaľ vlasy nie sú patrične chránené, slnečné lúče dokážu zničiť ochrannú vrstvu obklopujúcu vlas (kutikulu) a preniknúť do jeho štruktúry. Častý vplyv UVA a UVB žiarenia potom spôsobuje, že vlasy sú vysušené, blednú, farbené vlasy sa môžu nadmerne zosvetliť či dokonca zmeniť odtieň. V lete sa vlasy tiež ľahšie lámu a chýba im ich prirodzený lesk. Ešte horšie znášajú UV žiarenie vlasy namáhané trvalou, častým farbením a odfarbovaním. Také vlasy sú na slnečné lúče citlivejšie a vplyvom slnečného žiarenia dochádza rýchlejšie k ich poškodeniu.
Na zhoršenej kvalite vlasov sa do značnej miery podieľa aj slaná voda v mori či chlórovaná voda v bazéne, vietor, zvírený piesok pláží a všadeprítomný prach. Vlasy sa pôsobením týchto vonkajších vplyvov oslabujú a horšie potom následne odolávajú slnečným lúčom.
Jednou z možností, ako si chrániť vlasy, sú pokrývky hlavy, najlepšie svetlej farby. Dobré je tiež obmedzovať prílišné slnenie, častejšie vyhľadávať prirodzený tieň a vo vode chrániť vlasy pred negatívnymi vplyvmi morskej alebo chlórovanej vody.
Najjednoduchšie riešenie je použiť kvalitné kozmetické prípravky, ktoré vlasy spoľahlivo ochránia. Patria medzi nich špeciálne šampóny, kondicionéry, krémy, gély či mlieka. Tie vlas obalia ochranou vrstvou a dodajú mu výživné látky, ktoré zabránia nadmernému vysušeniu.
V správne vybavenom letnom kozmetickom kufríku by teda nemal rozhodne chýbať šampón, ktorý obsahuje UV filter a je zároveň bohatý na výživné látky. Šampónom nie len spláchnete z vlasov mechanické nečistoty ako piesok či soľ, ale vlasy budú po umytí hydratované a vyživené.
Používajte tiež kondicionér s UV filtrom, ktorý podporí a znásobí účinky šampónu. Nanášajte ho vždy po umytí a nezabudnite ich vždy dôkladne zmyť. Po jeho použití sa vlasy budú krásne lesknúť a ľahko rozčesávať.
A nezabudnite ani na krém, gél, mlieko či olejovú emulziu. Tieto prípravky sa neoplachujú a sú preto určené na použitie počas dňa. Nanášajte minimálne 2-3 krát počas slnenia alebo potom, čo sa vrátite z mora či bazéna. Slúži na priebežné obnovenie ochranného vlasového filmu. Krémy sú ideálne pre všetky typy vlasov. Starostlivo ich vždy rozotrite po celej dĺžke vlasov. S olejovými emulziami zaobchádzajte opatrne. Pokiaľ preženiete dávkovanie, vlasy sa vám zlepia a zmastnejú.
Stranu pripravila: Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.