Korzár logo Korzár
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Čo ľudská duša prežíva v noci, na svojich cestách, si človek na druhý deň iba zriedka pamätáProstredníctvom svojho sna človek dokáže hlbšie

Čo ľudská duša prežíva v noci, na svojich cestách, si človek na druhý deň iba zriedka pamätá

Prostredníctvom svojho sna človek dokáže hlbšie pochopiť samého seba

Bývajú také weekendy v Košiciach, na ktorých sa riešia problémy ľudí, ktoré ich trápia dlhé roky a sami si s nimi nevedia poradiť. Spôsobov je veľa a každý môže zvoliť cestu, ktorá vyhovuje práve jemu. Klub Viktória, ktorý je súčasťou Ligy proti rakovine, ponúkol pre svojich členov netradičnú terapiu. Pozval do Košíc PhDr. Vladimíra Dvořáčka (na malej snímke), psychoterapeuta z Brna, ktorý každého navigoval tak, aby prostredníctvom sna hlbšie pochopil sám seba. Je to jedna z ciest, ktorá vedie k uvoľneniu a analýze príčin, prečo sa mu v živote deje práve to, čo sa deje.

"Vychádzame z toho, že snívame stále," hovorí dr. Dvořáček a má pritom na mysli, že aj v bdelom stave neustále žijeme v nejakých imaginárnych obrazoch alebo myšlienkach. V dennom snení si predstavujeme sled každodenných udalostí, aj čo bude zajtra, sú tu aj naše očakávania a všetko to súvisí s bezprostrednou skutočnosťou. Sny však väčšina z nás chápe ako niečo, čo sa nám zobrazuje v noci.

Sen v rozpore s realitou

Pani Magda v sebe prechováva neustále strachy. Bojí sa o seba, o dcéru, o vnúčence. Všetkých neustále napomína, aby si dávali pozor. Už im to ide na nervy. Aj keď má vodičský preukaz, za volant by si nesadla za nič na svete. Bojí sa. V jednom z jej snov to však bolo celkom inak: Tehotná dcéra je tesne pred pôrodom. Už na ňu prichádzajú bolesti, volajú sanitku, ale tá dlho nechodí. Magda si odvážne sadá za volant exkluzívneho auta, ktoré odhadla asi tak na dva a pol milióna. Dcéru umiestni vzadu, ruku nepretržite drží na klaksóne a rúti sa rušnými ulicami rovno do nemocnice. Nebojí sa ničoho, na mysli má iba život svojej dcéry a budúce dieťa. Elegantne zaparkuje medzi ostatné autá, z nemocnice sa hneď privalia dvaja svalovci a dcéru vezmú na nosidlá. Konečne si vydýchne. "Bola to taká úľava, že som sa hneď prebudila," dokončí svoje rozprávanie pani Magda.

Terapeut po niekoľkých cielených otázkach skonštatuje, že životnou úlohou pani Magdy je starostlivosť o rodinu a o deti, aj tento konkrétny sen je toho dôkazom. Bol ukážkou toho, aká je silná, koľko rezerv má v sebe, ak ide o pomoc jej blízkym. Sen jej akoby pripomenul, že strach má odhodiť bokom, že je pre ňu zbytočný, že je iba zdrojom neustáleho nepätia v nej. Sen jej napovedal, aby rozvíjala istotu vo vzťahoch medzi ňou a deťmi. Chcel jej zároveň ukázať, že nočný dej pracuje pre ňu. Má jej pomôcť v tom, aby urobila úpravy vo svojom živote, a tak ako dokázala bravúrne šoférovať auto, tak to určite dokáže aj so svojím životom.

Na snívanie sa dá naprogramovať

Väčšina ľudí si však sny nepamätá a ak, musia byť čímsi výnimočné. Čo sa dá urobiť pre to, aby ho pamäť nevymazala? "Treba sa akoby naprogramovať a tesne pred spaním si želať, aby sa nám niečo snívalo a aby sme si to zapamätali. Pripraviť si zápisník a okamžite, ako sa zobudíme, si to zapísať. Nečakať do rána, môže to byť v ktorúkoľvek nočnú hodinu," naviguje na jeden z najčastejších spôsobov psychoterapeut.

Snár, nech mu akokoľvek veríme, je len na pobavenie. Každý sen je totiž výpoveďou o danom človeku v istom období jeho života. Iba v spojení s ním má hodnotu. "Všetci snívame, ale význam a zmysel sna je vždy individuálny," zdôrazní dr. Dvořáček Nebolo to tak vždy. V oných historických časoch, keď človek žil v kmeňových spoločenstvách, ľudia si rozumeli aj v symbolike snov. Všetci mali rovnaké, spoločné sny. Až keď sa rozvinula individualita človeka, sen nadobudol konkrétny obsah k jeho ja.

Dva výklady v súzvuku

Na jeden z mojich snov neviem zabudnúť. Kedykoľvek chcem, vyskočí mi pred očami ako živý príbeh. Je krásny letný deň a ja som akoby prilepená na kolmú, slnkom prehriatu stenu. Traverzom chcem prejsť z jednej strany na druhú, opatrne teda hľadám stupy aj chyty. Napriek náročnosti hladkého kolmého terénu sa mi ide nádherne. Nie som istená lanom, nemám ani spolulezca, som bez technických pomôcok, ale nebojím sa a doslova po centimetroch postupujem ďalej. Som v súzvuku so skalou aj so slnkom, prežívam eufóriu spojenú s prekonávaním ťažkostí, niet vo mne pýchy, zato radosti veľa. Dôjdem až na koniec, na malej skalnatej ploche končím a odpočívam.

Sen som si už dávno vyložila sama. Z môjho pohľadu mal súvis s chorobou, ktorú som v tom čase prekonávala a napovedal mi, že sa nezhorší, ale ani nezlepší, že zostane v jednej rovine, ale budem ju zvládať vyrovnane a s nadhľadom. Čas ukázal, že je to naozaj tak. Psychoterapeut hľadá symboliku v slnku a nachádza ju. Slnko má byť pre mňa zdrojom sily, je to symbol energie, tepla, aj slnečných vzťahov. Usudzuje, že je to môj vnútorný zdroj, ktorý ma radostne energeticky napĺňa. Vyzerá to tak, že sa "nebije" jedno s druhým, naopak vhodne dopĺňa.

Astrálne telo v noci putuje

A ako sa na proces snívania pozerá ezoterika? Tri vyššie články - éterické telo, astrálne telo a ja sa počas dňa nachádzajú v našom fyzickom tele. V noci sa uvoľňuje astrálne telo spolu s ja. Astralita sa odpútava z nervovej sústavy, takže človek nevníma, nepohybuje sa, ba ani si nie je vedomý seba samého. Životné funkcie pokračujú, lebo vo fyzickom tele stále zostáva telo éterické. Tak vzniká stav spánku. Čo ľudská duša prežíva v noci, na svojich cestách, si človek iba zriedka pamätá, lebo na proces zapamätávania je potrebné éterické telo, ktoré zostalo s fyzickým telom v posteli.

Keď sa prebúdzame, keď sa astrálne telo a ja vracajú, ako prvé sa dotkne astrálne telo éterického a človeku sa oživia posledné zlomky sekúnd predtým, než "príde k sebe". Prežíva obrazy plné symbolov a intenzívneho citového náboja. V tej chvíli nemá bdelé vedomie seba samého, nemôže sa z toho, čo prežíva vyčleniť, je pasívnou súčasťou deja, ktorý ho unáša, ktorý si uvedomuje, ale nevyberá, ktorému nemôže odolať. To je stav snenia.

Kvalite partnerských vzťahov môžeme pomôcť symbolmi feng šuej

Cválajúci žrebec nesmie byť osedlaný

Aj keď sa nám máj, ktorému hovorievame lásky čas, pomaly končí, na kvalite partnerských vzťahov treba pracovať sústavne. Silvia Gerecová, poradkyňa feng šuej, dáva do pozornosti niekoľko zaujímavých typov.

Všeobecný smer partnerstva a vzťahov je juhozápad. Do tohto sektoru si doma môžete umiestniť symbol draka s fénixom. Sú to symboly rovnováhy medzi ženou a mužom, tvoria dokonalú súhru a chránia si svoju perlu života.

Ak máte problémy vo vzťahu, kút orientovaný na juhozápad treba poriadne vypratať a priniesť si sem predmety, ktoré sú dvojmo, teda budú tvoriť pár. Môžu to byť dva črepníkové kvety, dve vázy, obraz objímajúcej sa dvojice a podobne.

Je dobré používať symboly, ktoré pomôžu utužovať vzťahy medzi manželmi. Sú však aj také symboly, ktoré pomáhajú osamelým nájsť si partnera. Niekedy stačí naozaj málo a rozvibrovaná energia vôkol človeka môže lásku privodiť. Napríklad prívesok dvoch kryštálových srdiečok na hrudi urobí dobré služby. Rovnako to platí aj pre symbol dvoch kačičiek z jadeitu. Kačičky ako symbol vernosti splnia svoju úlohu aj vtedy, ak ich umiestnite do juhozápadného smeru svojho bytu. Na južnú stranu, ktorá je oblasťou svetoznámosti, sa dá položiť cválajúci žrebec. Nesmie byť osedlaný, aby vám neprišiel do cesty partner so záväzkami. A hlavu musí mať zodvihnutú smerom dohora.

A je tu ešte jedna dobrá rada: aj keď bývate bez partnera, vždy treba mať popostieľané pre dvoch. Treba mať aj dračiu korytnačku s ružovou stužkou v papuľke. Má byť umiestnená tak, aby sa na vás stále pozerala. Pri práci, aj počas spánku. Pomôže privolať partnera.

Pôvod má v Japonsku a vyrába sa zo špeciálnych sliviek

UME ocot je kráľom s liečivými účinkami

Tie časy, keď bol iba jeden druh octu, sú našťastie už dávno preč. Dnes sa dá vybrať medzi jablčným, vínnym a všelijakým iným octom, ktorý sa vyrába prírodným kvasením bez chemických aditív.

Nič sa však nevyrovná UME octu! Môžeme ho považovať doslova za kráľa medzi octami. Bežne na neho nenatrafíme, dá sa zadovážiť iba v špecializovaných predajniach. Je to nielen veľmi kvalitné ochucovadlo do polievok, omáčok či šalátov, ale v malých dávkach sa podáva aj pri problémoch so zlým trávením.

Ume ocot má svoj domovský pôvod v Japonsku a vyrába sa zo špeciálnych nezrelých sliviek, ktoré sa nakladajú do súdkov s vrstvami morskej soli a nechávajú sa fermenotovať až tri roky. Takto vznikajú dva produkty ume slivky (umeboshi, snímka vpravo) a ume ocot (snímka vľavo), ktorý má silný alkalický charakter so slanokyslou chuťou. Obsahuje živé enzýmy, ktoré stimulujú funkciu čriev.

Môže sa použiť aj ako liečivý nápoj, ktorý sa vysporiada s každým zažívacím problémom. Stačí pridať dve-tri čajové lyžičky do pohára s teplou vodou. Pomáha odstraňovať prekyslenie tráviaceho traktu, ale aj únavu.

Pôvod má v Japonsku a vyrába sa zo špeciálnych sliviek

UME ocot je kráľom s liečivými účinkami

Tie časy, keď bol iba jeden druh octu, sú našťastie už dávno preč. Dnes sa dá vybrať medzi jablčným, vínnym a všelijakým iným octom, ktorý sa vyrába prírodným kvasením bez chemických aditív.

Nič sa však nevyrovná UME octu! Môžeme ho považovať doslova za kráľa medzi octami. Bežne na neho nenatrafíme, dá sa zadovážiť iba v špecializovaných predajniach. Je to nielen veľmi kvalitné ochucovadlo do polievok, omáčok či šalátov, ale v malých dávkach sa podáva aj pri problémoch so zlým trávením.

Ume ocot má svoj domovský pôvod v Japonsku a vyrába sa zo špeciálnych nezrelých sliviek, ktoré sa nakladajú do súdkov s vrstvami morskej soli a nechávajú sa fermenotovať až tri roky. Takto vznikajú dva produkty ume slivky (umeboshi, snímka vpravo) a ume ocot (snímka vľavo), ktorý má silný alkalický charakter so slanokyslou chuťou. Obsahuje živé enzýmy, ktoré stimulujú funkciu čriev.

Môže sa použiť aj ako liečivý nápoj, ktorý sa vysporiada s každým zažívacím problémom. Stačí pridať dve-tri čajové lyžičky do pohára s teplou vodou. Pomáha odstraňovať prekyslenie tráviaceho traktu, ale aj únavu.

Najlepší je prírodný oheň, živený drevom alebo uhlím

Čo vloží kuchár do jedla, prijíma aj jeho stravník

Existuje pravidlo, ktoré pri varení vždy pomôže: najjednoduchšia kuchyňa je väčšinou tá najlepšia. Ak naozaj rozumieme správnemu, zdravému vareniu, ovládame jedno z umení života.

Spôsob prípravy jedál má veľký vplyv na všetkých, ktorí ho jedia. Varenie môžeme prirovnať k tvorbe obrazu, nad ktorým pracuje umelec. Do prípravy tiež vkladáme svoju energiu. Volíme spôsoby krájania, regulujeme teplotu a čas varu, ochucujeme... Aj maliar mieša farby, na plátno prenáša svoje tvorivé zámery v predstave toho najlepšieho výsledku. To, čo vloží kuchár do jedla, prijíma aj jeho stravník. Kvalita, ktorú človek vnáša do kuchyne, by mala byť pokojná, jemná a mierumilovná. Také bude potom aj jedlo.

Tiež nie je jedno, na akom tepelnom zdroji varíme. Najlepší je prírodný oheň kuchynský sporák živený drevom alebo uhlím. Veľmi dobrým zdrojom je aj plyn má prírodný charakter, je to dobrá náhrada za dnes už ťažko dostupný oheň. Často sa varí na elektrických sporákoch alebo varičoch. Tu sú pripomienky iba v tom prípade, ak jedlo budeme používať ako liek. V takom prípade sa treba vareniu na elektrine vyhnúť. Príprava jedla, ani ohríevanie v mikrovlnke, vôbec neprichádza do úvahy.

Dušan vždy nájde spoločnú reč s inými

Zajtra oslavuje meniny každý, kto sa volá Dušan. Možno ani netuší, aké je toto meno skvelé a pre svojho nositeľa výhodné. Ak sa niekto volá Dušan, vždy sa dokáže dohodnúť, vie nájsť spoločnú reč s inými a život si dokáže zariadiť podľa vlastných predstáv. Má však aj negatívne vlastnosti, je dosť sebecký, ba až lakomý. Nerád sa delí o úspechy, ani o peniaze. Ak sa zamiluje do správnej ženy, dochádza k vnútornej premene a v jeho srdci sa otvoria "priehradky" aj pre rodinu a blízkych.

Osobným číslom pre toto meno je 7 tajomnosť. Napriek tomu, takýto človek má málo tajomstiev, bez veľkých výkyvov prechádza životom, pričom ráta aj s menšími stratami. Vždy má niečo v zásobe, takže sa netreba obávať, ak mu niečo nevyjde. Toto meno je vhodné pre znamenia: Strelec, Ryby, Kozorožec, Škorpión a Lev. Pre Dušanov je najvhodnejšou farbou oranžová.

Lea Gallová

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 2. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 3. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 6. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 10. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 102
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 725
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 877
 4. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 6 441
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 876
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 269
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 182
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 3 100
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 037
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 846

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 194
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 376
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 922
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 846
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 723
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie k aktuálnym opatreniam v boji s koronavírusom.

PCR testy odhalili viac ako 730-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 900 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 16 h
Peter Tkačenko

Pomoc nepríde, ale premiér ju ani nepotrebuje.


48m

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 194
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 376
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 922
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 846
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 723
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu