území sa rýchlo udomácnil, lebo mu vyhovovali klimatické podmienky a reliéf krajiny s remízkami. Vtedy pravdepodobne išlo o bažanta mongolského. V priebehu stáročí však prešiel rôznym krížením, ktorým boli potlačené niektoré jeho typické vlastnosti.
Početnosť bažanta bola postupne regulovaná, najmä pánskymi poľovačkami. V určitých obdobia sa ocitol takmer na hranici vyhynutia v dôsledku rôznych faktorov (zdravotných, lovných, likvidácia prechádzajúcimi vojskami, rušenie prirodzených biotopov). Jeho chov sa preto presunul do veľkých voliér, v ktorých bol ovplyvňovaný a usmerňovaný človekom. Čiastočná domestifikácia potlačila niektoré jeho prirodzené vlastnosti, najmä pud hniezdenia a sedenia na znáške.
V súčasnosti sa požaduje, aby chovné kŕdle bažantov na farmách dosahovali vysokú úžitkovosť. Samica má zniesť v priemere 50 vajec za 80-dňové znáškové obdobie, pričom ich liahnivosť má byť vyššia ako 70 percent. Priemerná hmotnosť vajec sa má pohybovať v rozpätí 33 až 35 gramov a priemerná hmotnosť vyliahnutých kurčiat 22 gramov. Dospelá sliepka váži približne 1 100 až 1 200 gramov, kohút od 1 400 do 1 500 gramov.
VÝBER VHODNÝCH ZVIERAT
Kontrola úžitkovosti pri tomto druhu sa však nezameriava len na sledovanie uvedených parametrov, ale orientuje sa aj na výber zvierat v požadovanom exteriéri, s dobrou lietavosťou a typickým sfarbením peria. Kohút musí byť sfarbený do medena, má mať ligotavo hnedozelenú hlavu a čierno-zelený krk, na ktorom sa vyníma biely obojok (môže byť aj bez neho). Prsia musia byť po stranách hnedožlté, uprostred čierne s hnedozeleným leskom. Chrbát je žltočervený so zamatovo čiernymi koncami pier. Medeno-červenú farbu má mať aj perie na chrbte. Krídlové letky sú hnedasté alebo okrové. Sedlový záves je bronzovo-červený so zelenkastým a sivastým odtieňom. Chvost má byť zelenkasto-žltý, spestrený žlto-sivou farbou s čiernymi pásmi. Brucho a stehná sú sivo-hnedé, spodná strana krídel žltosivá, zobák zelenkasto-sivý a beháky svetlosivé. Samička ostáva nenápadná - hnedá, s tmavšími hnedými škvrnami na chrbte.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.