hustý čierny dym. Do ovzdušia unikli jedovaté látky, no priamo sa zdravie obyvateľov neohrozilo. Zhorelo približne 100 ton polyetylénových, takzvaných PET fliaš. Pri ich horení vznikajú jedovaté dioxíny. Situáciu budú odborníci monitorovať aj naďalej. Požiar vypukol na drvieke PET fliaš, rozšíril sa však aj na ďalšie priestory. Príčiny požiaru nie sú známe, vylúčiť sa nedá ani úmyselné podpálenie.
V obecnom rozhlase v Zemianskych Kostoľanoch a okolitých obciach od rána v pravidelných intervaloch informovali o vývoji situácie. Peter Ďanovský z obecného úradu v Zemianskych Kostoľanoch povedal, že bezprostredne po vypuknutí požiaru dali obyvateľom prvé inštrukcie. "Ľudí sme požiadali, aby si dobre pozatvárali okná a ostali doma. Odporučili sme im vyhnúť sa čiernemu mračnu," dodal Ďanovský.
Napriek výstrahám sa našlo zopár zvedavcov, ktorí chceli požiar vidieť zblízka a riskovali aj vlastné zdravie. Polícia musela odkloniť dopravu cez obec.
"Prvý monitoring ukázal, že koncentrácia škodlivín nebola natoľko vysoká, aby to mohlo obyvateľov priamo ohroziť," povedal Ďanovský. Nik sa nesťažoval na zdravotné komplikácie, či poškodenie majetku.
Na likvidácii požiaru pracovali hasičské a záchranné jednotky z Prievidze a blízkych podnikov - Elektrárne Nováky, Nováckych chemických závodov a Vojenského opravárenského závodu Nováky.
"Pre vysokú mieru škodlivín v ovzduší to bol náročný zásah," konštatoval riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi Igor Šenitko. U niektorých hasičov sa objavili po zásahu zdravotné problémy, predovšetkým pocit pálenia v tvári a nevoľnosť. Poslali ich preto na ošetrenie a konzultácie k lekárom.
Monitoring robil na mieste hasičský zbor, prišiel aj monitorovací voz z chemických závodov. Zdravie ohrozujúca koncentrácia škodlivín sa nepotvrdila.
Odborníci hovoria o šťastí, že počasie bolo v čase požiaru priaznivé a mrak sa rýchlo zdvihol. Kateřina Věntusová, ktorá má v hnutí Greenpeace na starosti toxikologickú kampaň, hovorí o nevyhnutnosti naďalej podrobne sledovať situáciu.
Dioxíny sa totiž dokážu dlhodobo akumulovať v pôde, vode, i v organizme. Vznikajú pri spaľovaní lekárskeho a komunálneho odpadu, plastov, výrobkov z PVC a podobne. Pripisujú sa im karcinogénne účinky, negatívne vplyvy na imunitný systém, reprodukčné funkcie, či vývoj plodu.
Autor: kf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.