akýsi protest proti poslaneckému prieskumu v SRo, ktorý "právna analýza" firmy označuje za "nezákonný a nevykonateľný".
Vo forme listu (otvoreného?? z kontextu nie je jasné) sa Zemková obrátila osobne na šéfa mediálneho výboru Minárika v tom zmysle, že "kontrolná pôsobnosť výboru sa vzťahuje len na orgány verejnej správy, medzi ktoré SRo nepatrí". A pýta sa, či "si uvedomujú niektorí poslanci (...) nezávislosť SRo ako verejnoprávnej inštitúcie, ktorá je zriadená špeciálnym zákonom? Chcú priamo politicky, hospodársky a personálne riadiť túto inštitúciu a jej generálneho riaditeľa?".
Dobré ráno, pani riaditeľka. Nemusí nás ani zaujímať vecná stránka konfliktu, ktorou je, že koalícia pripravuje útok proti Zemkovej. Asi pred rokom zvolená šéfka SRo je totiž ideologicky či osobnými väzbami spájaná s opozíciou, a na rozkývanie jej stoličky slúžia rôzne vzbury zamestnancov (napr. orchester nedávno), vyplývajúce z tzv. zoštíhľovania, i to, že ak chce udržať rozpočet, musí žobrať o peniaze u Počiatka. Momentálne nemá napríklad financie na stredné vlny, takže ich vypla. Aby si zachránila kožičku, skúša Zemková rôzne marketingové chvaty, napríklad inzerciou, že "SRo získal približne 100 tisíc nových poslucháčov" (autor nestretol ani jedného). Zemková zrejme svoj mandát nedokončí, to však nech je problém tých sto tisíc nových poslucháčov, prípadne tých dvadsiatich šiestich starých, čo rozhlas počúvajú.
To, na čo poukazuje s obrovskou silou Zemkovej výkrik, je absurdita pomerov, ktoré politici nastolili a verejnosť už ani nevníma, že obracajú svet na hlavu. Nestretnete totiž na Slovensku jediného politika, vrátane Mečiara (!!), ktorý by neprisahal na "nezávislosť" verejnoprávnych médií. Teda ako na cieľ, na princíp, na ktorom by mali STV a SRo fungovať. "Nezávislosť" ako najposvätnejšia mantra však politikom všetkých strán a hnutí nijako, ale ani v najmenšom neprekážala, aby v najmä v STV, ale i SRo, uskutočnili cez mediálny výbor minimálne 30 či 40 poslaneckých prieskumov. Teda za tých 15 rokov, čo existujú. Rozumiete tomu? Keď Urbáni povie do rozhovoru, že existuje dohoda, podľa ktorej HZDS dostane post nejakého zástupcu spravodajstva v STV, tak na Slovensku vypukne revolúcia. Hreha čelí hromadným výzvam opozície, aby to poprel, resp. rovno odstúpil... Keď mediálny výbor sa uznesie, že ide na kontrolu, tak nikto ani nehlesne.
Otázka je triviálna: Existuje väčšia a otvorenejšia demonštrácia podriadenosti a závislosti média na politike, ako poslanecký prieskum?? Neexistuje. Nedá sa ani vymyslieť. Rybníček pokorne strpel aspoň tri prieskumy, kým ho napokon raz osvietilo, a ako prvý vôbec sa ozval, že "poslanci nemajú na základe platného právneho stavu priamu kompetenciu vstupovať do kontroly činnosti STV" (alebo tak nejako to formuloval). Teraz na to prišla aj Zemková. Avšak tu vôbec nejde o nejaké výklady zákonov, ale o elementárne štandardy vzťahov médií (akýchkoľvek) a politiky. Čo je väčší znak neslobody? Inštalácia nominanta HZDS do manažmentu (aby vyvážil stranícky vplyv iného), alebo uznesenie mediálneho výboru "číslo 70", ktoré ohlasuje, že "budú žiadať informácie o personálnej štruktúre s vyčíslením miezd"?? To je len jeden, aktuálny príklad, proti ktorému sa búri Zemková. Avšak podobných uznesení vyrobil mediálny výbor NR SR desiatky (stovky??). Iba tak z pamäti: Aby v STV vypracovali etický kódex, chartu spravodajstva, zabezpečili prenosy z NR SR (teraz idú na to zákonom!!), či aby 20 percent vysielacieho času zabrala pôvodná tvorba, a podobne, a podobne. To sú vagóny najhorších intervencií, aké sú vôbec predstaviteľné. Teda mimo poslaneckého prieskumu, čo je absolútny vrchol.
Iste, politici sa montujú do tzv. VP médií všade a inak to nikdy nebude. Stranícky nominant nie je v Poľsku šéfom spravodajstva, ale generálnym riaditeľom. Avšak Slovensko je jediné a špecifické a absolútne neprekonateľné v tom, že tu fungujú oficiálne inštitúty politickej intervencie: Uznesenie mediálneho výboru a poslanecký prieskum. Niežeby mohli byť STV a SRo od toho ešte horšie, ako sú, avšak väčší atentát na rozum si ťažko predstaviť, ako to, keď tí istí ľudia, čo chodia po prieskumoch a úkolujú dve médiá, argumentujú, napr. proti návrhu na zrušenie koncesionárskych poplatkov, že by to bolo "zoštátnenie" VP médií, či "obmedzenie nezávislosti".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.