znovuosídlenia slovenskej obce Mlynky (Pilisszentkereszt) na severe Maďarska. Podľa slov hlavy štátu sa 260 rokov života Slovákov na tomto území zapísalo do dejín aj slovenských aj maďarských. Sú občanmi Maďarskej republiky, tvoria jeden celok ako občania, ale zachovali si za tie storočia svoju kultúru, jazyk, zvyky, a zachovali si aj určité tradície. "Napriek tomu si myslím, že sme veľmi veľa dlžní Slovákom žijúcim v zahraničí, a myslím si, že budú potrebovať nielen túto v Pilíši, ale aj inde oveľa viac podpory, najmä kultúrnej a morálnej," povedal pred novinármi prezident SR.
Ako dodal, každý menšinový národ v tom ktorom štáte si musí uvedomiť, že dnes je už predovšetkým súčasťou štátu v ktorom žije. "Som veľmi rád, že naši Slováci žijúci v Maďarsku, ale aj v iných krajinách, podporujú všetky tie krajiny, v ktorých žijú. Bol by som veľmi rád, aby to takto bolo aj u národnostných menšín na Slovensku," zdôraznil Gašparovič.
Na margo existujúcich problémov vo vzájomných vzťahoch priznal, že sú problémy, ale vyjadril názor, že je potrebná dobrá vôľa, a pozerať sa viac dopredu čo od života chceme, a nie na to, čo bolo. "Na tomto by sme mali začať budovať tie nové vzťahy, alebo pokračovať v dobrých vzťahoch, a to zlé, čo bolo pre nás neprijateľné, aby sme odbúrali a na to zabudli," konštatoval Gašparovič. "Som presvedčený, že menšiny na Slovensku, a ja stále hovorím, že to sú občania Slovenska, majú všetko to, čo občan SR potrebuje k svojmu dobrému sociálnemu postaveniu, kultúrnemu vyžitiu a samozrejme aj vzdelaniu. To na Slovensku menšiny majú, a budem veľmi rád, keď aj slovenská menšina v Maďarsku to bude mať," poznamenal Gašparovič.
Predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová vo svojom prejave zdôraznila, že v 21. storočí sa koleso dejín pohlo dopredu, SR aj Maďarsko sa stali plnoprávnymi členmi Európskej únie. "Patríme síce k rôznym národnostiam, ale môžeme tvrdiť jedno, že sme Európanmi. To otvára nové obzory tolerancie a zmierenia," dodala maďarská predstaviteľka, ktorá sa rozlúčila s prítomnými v slovenskom jazyku, keď bez papiera povedala: "Prajem vám veľa šťastia, dobrý život, a veľa zdravia, ďakujem pekne!".
Obecné slávnosti pri tejto príležitosti zorganizovala Slovenská samospráva v Mlynkoch, Zväz Slovákov v Maďarsku, podporila ich aj Verejná nadácia pre národné a etnické menšiny v Maďarsku. V programe slávností bola slovenská svätá omša, v Pamätnom parku si kladením vencov spomenuli účastníci na slovenských predkov. Súčasťou podujatia bolo aj otvorenie výstavy výtvarných diel miestnych umelcov, sprievod folklórnych skupín a kultúrny program. Vyvrcholením slávností bol ples.
V tejto obci v Pilíšskych vrchoch žije vyše 2000 obyvateľov, z nich sa úradne hlási k slovenskej národnosti 53 percent. Týmto pomerom slovenskej menšiny sú Mlynky "najslovenskejšou" obcou v Maďarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.