znepokojenie. "Neobávam sa repliky kosovskej situácie na území Slovenska," povedal vo včerajšej diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk. Naša diplomacia však podľa Kubiša registruje, že pre niektoré politické sily je proces osamostatňovania Kosova zdrojom inšpirácie. Práve preto sa do rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Kosove usiluje presadiť "poistku", že ide o špeciálny prípad, ktorý nemôže zakladať precedens.
Kubiš nevidí problém ani pokiaľ ide o hlasovanie Slovenska v BR OSN. Hoci slovenský parlament prijal deklaráciu, v ktorej žiada vládu vystupovať proti osamostatneniu Kosova, Kubiš nepredpokladá, že s tým vláda bude mať problém. "Nemyslím si, že bude na stole rezolúcia, ktorá by hovorila o nezávislosti Kosova," skonštatoval. Pripomenul tiež, že deklarácia NR SR očakáva od vlády spoluprácu s Európskou
úniou, ktorá samostatnosť Kosova podporuje. Kubiš si nevie predstaviť, že by sme hlasovali proti vôli celej EÚ. Prioritou medzinárodného spoločenstva je podľa Kubiša stabilizácia Balkánskeho regiónu, pričom dodal, že súčasný návrh rezolúcie "do značnej miery spĺňa tieto predpoklady".
Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku vládna Slovenská národná strana (SNS) vulgarizuje vlastenectvo. Vyjadrenia národniarov podľa neho zhoršujú postavenie Slovenska v zahraničí. Nevidí tiež dôvod, aby sa politici toľko zaoberali kauzou Hedvigy Malinovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.