Predpremiéra už odoznela v severonemeckom Rostocku. Do Európy totiž prichádza George W. Bush.
Fakt je ten, že súčasný americký prezident je jeden z najnepopulárnejších v histórii tohto úradu aj vo vlastnej krajine. A naozaj sa nedá povedať, že by svojou prítomnosťou kdekoľvek podporoval sympatie k USA. To je pravda. Začal vojnu v Iraku, ktorá ho definitívne zapíše do histórie ako jedného z najnenávidenejších svetových politikov. A keby autor tohto textu vedel, ako to tam po štyroch rokoch bude vyzerať, zrejme by ešte raz inváziu nepodporil. Hoci stále sa domnieva, že argumentov pre inváziu bolo dosť aj bez zbraní hromadného ničenia, ktoré sa nenašli. Napríklad hromadné hroby, v ktorých boli pochovávané občas aj zaživa obete Saddáma Husajna.
Protesty proti Bushovi sú však krátkozraké a hlúpe. Aj keby sme pristúpili na verziu demokratických kandidátov na prezidenta v USA, ktorí už začali s kampaňou, že horší nájomník v Bielom dome ešte nebýval (čo ukáže až história hovorili to aj o Reaganovi), Amerika iného lídra dnes proste nemá. A je to jediná superveľmoc tohto sveta. A navyše demokratická. A z toho vyplýva jediná axióma: Aj keby sa občas mýlila, čo sa stáva aj iným, všakáno, národnoštátnym záujmom Slovenska i Európy je priateľstvo, empatia a podpora. Neomylný nie je Fico, nebol ani Dzurinda a nebude zrejme ani Bush. Je však hlavou jedinej mocnosti, na ktorú sa dá historicky spoľahnúť. A z 20. storočia sme vyšli so zdravou kožou len preto, lebo nás, Európu, trikrát zachránila pred sebou samou.
Bezpečnostný dáždnik USA a ich garancie prostredníctvom NATO sú zásadná optika, cez ktorú treba skúmať aj tému, o ktorej dnes Bush rokuje v Prahe: Radarová základňa v Česku (a raketová v Poľsku). Náš skvelý premiér Fico môže kričať do sveta, že on by také niečo na Slovensku nikdy nedopustil, avšak okrem toho, že podráža vlády v Prahe a vo Varšave, by on (i všetci podobne zmýšľajúci) mal odpovedať na otázku, že komu vďačí za to, že vôbec nejaká vláda, napríklad nešťastná Ficova, pod Tatrami vôbec existuje. Keby neboli USA, nebolo by ani Československa, lebo by inak a zle dopadla prvá svetová vojna. Keby neboli USA, nebolo by ani slovenského národa, a iných v strednej Európe, ktoré by vyhladil Hitler. Alebo by tu boli gulagy a v nich by "rabótali" všetci Slováci v komunistickej dŕžave Sovietskeho zväzu keby druhú vojnu vyhral Stalin. A do tretice, vyhrali nad boľševikmi aj studenú vojnu. Len preto existujeme dnes slobodne a nie v nejakej totalite.
Je nepochybné, že radarmi a raketami v strednej Európe sledujú USA predovšetkým vlastný vojenský a strategický záujem. Presne tak, ako presadzovaním svojich bezpečnostných a zahraničnopolitických priorít tak činí ktorákoľvek krajina. Medzi tým, čo sleduje Bush a napr. ruským záujmom je však jeden principiálny rozdiel s americkým sa môžeme stotožniť. Hodnotovo sme na jednej lodi. Slovensko (Česko, Poľsko, atď) nemá schopnosť ani kapacitu zaistiť si vlastnú bezpečnosť. Tých zopár desiatok bojaschopných vojakov, čo sú roztrúsení po misiách, by neubránilo štát ani dve hodiny nie proti cudzej moci, ale azda ani nejakej teroristickej tlupe. Námietka, že existuje NATO, je dobrá. Odstrašujúca moc tejto nepochybne najsilnejšej obrannej organizácie sveta je však de facto rovná vojenskej sile USA. Sami seba by dokázali ubrániť Británia a azda Francúzsko. Nikto iný. Prečo? Lebo Európa si cez tri generácie bez vojen tak navykla na pocit bezpečnosti, že výdavky na obranu dávno pohltili sociálne dávky. Existuje jediná sila na tejto planéte, ktorá dokáže odstrašiť agresora, ktorý by chcel zaútočiť na ktoromkoľvek mieste planéty ozbrojené sily USA. Preto je dnes pokoj v strednej Európe.
My nemôžeme vedieť, do akej miery budú české radary a rakety v Poľsku efektívne proti tzv. lotrovským režimom. V tomto politické vedenia európskych štátov musia dôverovať Bushovi, keďže vlastnú obranu nemajú. Aj debaty, že základne by mali byť začlenené do systému NATO, sú o tých istých raketách a systémoch USA. Pokiaľ ich nejakí lídri v Európe nechcú, tak preto, lebo dávajú prednosť dobrým biznisom. Napokon, americká zahraničná politika sa zásadne nezmení ani s nástupom iného prezidenta do Bieleho domu. Možno v detailoch, ale nie v princípoch. Kým výdavky na obranu nestúpnu v Európe minimálne na dvojnásobok, je vzbura proti USA zločin a zrada na vlastných občanoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.