Praha (TASR) Sloboda je univerzálnou hodnotou našej planéty a otvorené aj skryté presadzovanie slobody a demokracie vo svete je zároveň ochranou
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vlastnej slobody dnes existujúcich demokracií. V prejave na konferencii Demokracia a bezpečnosť to včera v Prahe povedal americký prezident George W. Bush.
"Sloboda je právom každého človeka, každého dieťaťa na tejto planéte," zdôraznil Bush pred desiatkami účastníkov konferencie disidentmi a bývalými aj súčasnými politikmi zo 17 krajín piatich kontinentov. "Univerzálna príťažlivosť slobody" je podľa jeho slov silnejšou zbraňou než "guľky a bomby". Za mnohé problémy sveta môže podľa Busha "chudoba a útlak", ktoré vyvolávajú pobúrenie ľudí a spôsobujú radikalizmus s takými dôsledkami, ako bol útok islamistov na USA v roku 2001.
Prezident USA v Prahe kritizoval režimy v Bielorusku, na Kube, v Barme, KĽDR, Sudáne a Iráne, ktoré označil za "najhoršie tyranie sveta". Zároveň tieto krajiny vyzval, aby prepustili politických väzňov, a demokratický svet nabádal, aby podporoval disidentov v týchto krajinách. Bush sa zmienil aj o novom ohrození slobody vo Venezuele a Uzbekistane, aj o vybočení Putinovho Ruska z cesty demokratických reforiem. "V Rusku došlo k vykoľajeniu svojho času sľubných reforiem," povedal Bush na konferencii a dodal: "Vzniká istá obava o demokratický vývoj."
Na druhej strane však prezident USA ocenil demokratický pokrok na Ukrajine, v Gruzínsku, Jemene, Kuvajte, kde mohli po prvý raz voliť aj ženy, ako aj demokratický pokrok v Afganistane a Iraku. Tieto krajiny si zaslúžia obdiv a podporu slobodného sveta, podotkol. Šéf Bieleho domu ďalej konštatoval, že slobodná spoločnosť sa "na rôznych miestach rodí rôznou rýchlosťou", musí reflektovať miestne zvyky a nie vždy prináša očakávané výsledky. Ako príklad uviedol volebné víťazstvo radikálneho Hamasu na palestínskych územiach. Odmietol však výhradu, že sloboda so sebou prináša chaos. Ten totiž neprináša sloboda, ale vyvolávajú ho teroristi, pretože vedia, že sloboda by bola pre nich zničujúcou. To, že slobodný a demokratický svet presadzuje slobodu a demokraciu vo svete a pád tyranií, podľa Busha neznamená "vnucovanie hodnôt". "Ľudia, ak majú možnosť voľby, vždy si zvolia slobodu," zdôraznil.
Česká republika plne podporuje plán USA na výstavbu prvkov protiraketovej obrany v Česku a Poľsku. V Prahe si to včera od českého prezidenta Václava Klausa a premiéra Mirka Topolánka vypočul americký prezident George W. Bush. "My sme si vedomí toho, že Spojené štáty nesú vysokú mieru zodpovednosti za vývoj vo svete, a chcel by som zdôrazniť, že práve v tom má prezident Bush a Spojené štáty podporu Českej republiky. Myslím si, že to jasne demonštrujeme aj svojou účasťou na misiách v Afganistane, v Iraku, v Kosove. Hovorili sme, samozrejme, aj o umiestnení americkej vojenskej základne u nás a v susednom Poľsku, a myslím si, že aj v tom si s pánom prezidentom Bushom rozumieme a považujeme za veľmi významné aj to, že prezident Bush prisľúbil, že vyvinie maximálne úsilie, aby tieto veci vysvetlil Rusku," konštatoval po rokovaní na Pražskom hrade prezident Klaus.
Prvý muž USA, ktorý návštevou Prahy začal svoje týždenné európske turné, zopakoval, že protiraketový systém nie je namierený proti Rusku, ale proti nedemokratickým krajinám, ktoré majú raketové technológie. Bush v Prahe po schôdzke s Klausom a Topolánkom vyhlásil, že ponúka Rusku - a to nielen ruskej generalite, ale aj vedcom - možnosť vojensko-technickej spolupráce v oblasti protiraketovej obrany. "Studená vojna sa skončila. Skončila! Ľudia v českej republike si už nemusia vyberať, či budú priateľmi Spojených štátov alebo Ruska. Môžu byť priateľmi oboch," podčiarkol Bush vo svojom vystúpení pred novinármi.
Prezident USA poďakoval Česku za angažovanie sa v Afganistane a Iraku, ako aj za českú podporu demokracie na Kube a v Bielorusku. Bush spomenul aj otázku amerických víz pre občanov ČR a sľúbil, že bude "usilovne pracovať" a spolupracovať s americkým Kongresom, aby došlo k zrušeniu vízovej povinnosti.
Podľa premiéra ČR Mirka Topolánka, ktorý nerokoval s Bushom separátne, ale netradične sa zúčastnil na rokovaní prezidentov, nejde o výmenný obchod - súhlas s radarom za zrušenie víz. "Tým chcem zdôrazniť, že nejde len o to, umiestniť radar na území ČR. Ide v prvom rade o zdieľanie hodnôt, o spoločnú vôľu k obrane, o spoločnú vôľu k obrane slobody. A to si myslím, že práve Česi sú na to citlivejší než mnohé iné európske národy. Práve preto sa tohto projektu chceme zúčastniť a chceme túto kolektívnu obranu presunúť nielen na územie ČR, ale aj k ďalším spojencom a priateľom v Európe," vysvetlil český premiér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.