Bratislava - Zlú finančnú situáciu Materiálovotechnologickej fakulty STU so sídlom v Trnave by mali pomôcť vyriešiť jej externí študenti. Dekan
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
fakulty Oliver Moravčík ich vyzval, aby škole darovali 6000 korún. Dekan si nemyslí, že žiadosť je neetická. "Neetická je politika všetkých vlád, ktoré poddimenzovali výdavky do školstva," hovorí.
Fakulte vraj tri roky po sebe znižovali zhruba o 12 miliónov mzdové výdavky a teraz o 4,5 milióna korún aj výdavky na tovary a služby. Poplatky nikdy nevyberala, ale teraz dekan nevie, ako situáciu inak riešiť.
O dare pre školu sa má každý študent rozhodnúť slobodne. Zaplatiť by mal najneskôr v deň zápisu. Ak nezaplatí, bude to svedčiť "o hlbokom nepochopení vážnosti finančnej situácie, v ktorej sa fakulta nie vlastnou vinou v súčasnosti nachádza," píše dekan vo vysvetlení výzvy. Bez darov by podľa neho bola vážne ohrozená prevádzka fakulty v poslednom štvrťroku.
Platiť majú aj študenti, ktorí na budúci rok končia. "Dar nemožno chápať ako poplatok za nejaké konkrétne časové obdobie a práve končiaci študenti by mali oceniť skutočnosť, že fakulta doteraz nijaké poplatky ani sponzoring na externom štúdiu nevyberala."
Peniaze pôjdu na rozvoj
Fakulta má zhruba 2200 externistov. Dekan dúfa, že vyberie asi 12 miliónov korún, ktoré použije na rozvoj fakulty. "Zaplatíme z nich zásadnú zmenu infraštruktúry, aby sme nevyzerali ako nejaká ukrajinská alebo bieloruská vysoká škola," povedal. Na otázku, prečo na rozvoj školy majú platiť len externisti, odpovedal, že na nich dostáva zhruba o tretinu menej ako na denných študentov. Na externých študentov platí štát fakulte 12tisíc korún.
Dekan tiež hovorí, že externisti nie sú členmi akademickej obce. Je teda vraj otázne, či sa na nich vzťahuje vysokoškolský zákon, ktorý zakazuje vyberať poplatky.
Vedenie Slovenskej technickej univerzity sa podľa prorektora Dušana Petráša výzvou nezaoberalo, lebo o nej nevedelo. Povedal, že ak sa informácia potvrdí, výzvu budú riešiť.
V zlej finančnej situácii je aj banskobystrická Univerzita Mateja Bela. Rektorka Beáta Kosová sa síce nechce Moravčíka zastávať, ale hovorí, že ak by sa štát dokázal lepšie postarať o školy, takéto výzvy by nemuseli vznikať. "Nesvedčí o dobrom stave nášho vysokého školstva, keď sa dekani musia obracať s prosbou o pomoc na študentov."
Otvorená výzva je lepšia
"Je to síce obchádzanie zákona, ale je to lepšia forma ako vyberať poplatky od externistov skrytými formami," povedal o výzve Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Dekan sa podľa neho otvorene vystavuje kontrole verejnosti. Pripomenul, že aj na ostatných školách sa vyberajú rôzne príspevky, ale tajne.
Tento stav podľa Salnera súvisí aj s tým, že školy nemôžu legálne vyberať poplatky. Zmeniť to má novela vysokoškolského zákona. Ak ju poslanci schvália, externisti začnú platiť od septembra 2008.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.