zdravotníctva.
Analýza, ktorá mu včera prešla vládou, nachádza peniaze najmä v zdravotných poisťovniach. Ak minister nájde ústavný spôsob, ako im zakázať výplatu zisku, politicky by nemal mať problém. Oveľa jednoduchšie bude zákonom znížiť hornú hranicu nákladov na správny fond zdravotných poisťovní.
Ten pred dvoma rokmi nemal horný limit, tento rok to sú štyri percentá vyzbieraných peňazí, na budúci rok by sa mala réžia poisťovní stenčiť na tri percentá.
Na otázku, prečo nepresadil ako minister zníženie percenta pre správny fond už minulý rok, Valentovič odpovedal, že "na to nebol vtedy konsenzus. Dnes na to je vôľa".
Zákon, ktorý má zakázať narábanie so ziskom, je od pondelka v zrýchlenom pripomienkovacom konaní, zníženie maximálnej miery nákladov musí Valentovič navrhnúť zákonom do konca tohto mesiaca.
Valentovič predpokladá, že o peniaze zo zakázaného zisku a znížených nákladov sa zlepší hospodárenie zdravotného systému. Posledný údaj o zisku sektora je z minulého roka spolu so Všeobecnou zdravotnou vyrobili súkromné poisťovne zisk takmer dve miliardy korún.
Pri limite štyroch percent budú celkové režijné náklady zdravotných poisťovní rádovo vo výške troch miliárd korún.
Ak by na budúci rok platil Valentovičov návrh zníženia na tri percentá poistného, možnosť poisťovní míňať na vlastnú prevádzku by klesla približne o 800 miliónov korún. Rádovo by tak Valentovičovými opatreniami mohol systém získať tri až päť miliárd korún. Nevýhodou tohto opatrenia by bola zmena správania poisťovní, ktoré by pribrzdili investície a niektoré činnosti. Napríklad menej peňazí pre revíznych lekárov znamená dlhodobo mínus aj pre poisťovne, aj pre selekciu lekárov a nemocníc.
Súkromné poisťovne by v novej situácii museli reagovať aj na možný zákaz výplaty zisku prostredníctvom dividend. Nafukovaním cien obslužných činností by sa ich majitelia k zisku nedostali práve pre obmedzenie režijných nákladov. Pravdepodobnejšia je cesta nadštandardného odmeňovania zdravotníckych zariadení, ktoré sú prepojené s vlastníkmi poisťovní. Niektorí majitelia poisťovní už vlastnia aj nemocnice.
Eduard Kováč, prezident Združenia zdravotných poisťovní, si myslí, že problematika znižovania percentuálnej sadzby určenej pre správny fond nie je to podstatné, čo treba teraz riešiť. "Zníženie percenta spôsobí pokles kvality služieb, ktoré zdravotné poisťovne poskytujú svojím poistencom," povedal Kováč.
"Ak minister presadzuje nižší správny fond pre zdravotné poisťovne, ohrozuje tým kvalitu aj dostupnosť služieb a servisu pre poistencov," povedala PR manažérka zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.
Jej kolegyňa z Apolla Radoslava Miklášová súhlasí. "Utrpí pružnosť činnosti poisťovne, kvalita služieb a výrazne sa zníži priestor na komunikáciu s poistencami vrátane dostupnosti pobočiek," povedala Miklášová.
Valentovič zatiaľ nepovedal, ako chce dosiahnuť, aby zakázanie tvorby zisku súkromných zdravotných poisťovní nebolo v rozpore s ústavou. Nedávno mu práve toto vyčítala Legislatívna rada vlády, ústavní právnici i poisťovne.
"Vychádzame z toho, že zdravotné poisťovne napriek tomu, že pôsobia ako akciové spoločnosti, nie sú klasické spoločnosti, ktoré by sa riadili čisto podľa Obchodného zákonníka. Chcem presvedčiť všetkých, že ide o verejný záujem a službu a nie o podnikanie," povedal Valentovič.
Autor: th/mg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.