požiadalo o jeho vydanie. Zatiaľ tak údajne stále neurobilo. Polícia, prokuratúra, súdy, SIS aj ministerstvá vnútra a spravodlivosti vydali na prípad prísne embargo.
"Z Generálnej prokuratúry sme dostali pokyn, aby sme nič nehovorili," povedal Tibor Vanek z krajskej prokuratúry. To isté povedala aj hovorkyňa krajského súdu, ktorý by mal rozhodovať o tom, či Labsiho preloží z predbežnej väzby do vydávacej. Na to treba práve oficiálnu žiadosť Alžírska.
Labsiho advokát Milan Menyhart povedal, že podľa jeho informácií existuje len medzinárodný zatykač vo forme faxu.
V Alžírsku hrozí Labsimu trest smrti, aj preto sa o vydanie zaujíma Amnesty International.
Podľa denníka Nový Čas má na Slovensku manželku aj syna. On sám podľa našich informácií tvrdí, že manželka je nesvojprávna a o syna sa stará jeho svokra. Rozhodol o tom súd v Británii, kde sa zoznámili.
Labsi bol na Slovensku ešte v roku 2006 v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. "Nemôžem sa vyjadriť," povedal riaditeľ útvaru Ladislav Csémi. Práve z Medveďova ho odovzdali do Rakúska, ale Rakúšania nám ho vrátili.
Menyhart ide v piatok za svojím klientom do väzby spolu s arabskou tlmočníčkou.
Labsi už v minulosti vo väzení bol v Anglicku v rokoch 2001 až 2006 a vraj sedel niekoľko mesiacov aj vo Francúzsku.
Ak by súd rozhodol o jeho vydaní, je na ministrovi spravodlivosti, či tak urobí. S vydaním môže súhlasiť iba vtedy, ak by sa Alžírsko zaviazalo, že trest smrti neudelí. Tak to platí napríklad aj v prípade vydávania do USA. Slovensko ešte takú žiadosť nikdy neriešilo.
V prípade mučenia by sme nesúhlasili vôbec. Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic hovorí, že ak by sme ho nevydali, mali by sme prevziať jeho trestné stíhanie od Alžírska.
"Neviem si predstaviť, ako by to bolo. Ako by prebiehalo dokazovanie a výsluchy? To sa mi zdá nereálne. Skôr sa mi zdá, že Alžíreania dajú garanciu, že trest smrti neudelia," povedal Lipšic. Doteraz sme podľa neho preberali trestné stíhanie len z blízkych krajín.
"Polícia má prípad pod kontrolou, nemôžeme zverejniť bližšie informácie, aby neboli zmarené ďalšie postupy," povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
Doteraz bol verejne známy iba jeden prípad teroristu, ktorý by priamo so Slovenskom súvisel. Išlo o Rabaha Kadriho, ktorý býval v Bratislave na Mlynských nivách. V byte žil s dvoma Slovenkami, ktoré konvertovali na islam. Chodil sem ako francúzsky občan, väčšinou zo susedného Rakúska. Slovenská polícia si ho všimla a upozornila naňho Veľkú Britániu, ktorá po ňom pátrala. Po tom, čo odcestoval do Anglicka, ho na základe informácií zo Slovenska zatkli.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.