utečenca. Jedným z jeho prvých priateľov v novej vlasti bol ďalší Alžírčan Ahmed Ressam, jeho kumpán pri páchaní drobnej trestnej činnosti, píše Marc Sageman v knihe Understanding Terror Networks.
Na začiatku roku 1996 sa Labsi a Ressam nasťahovali do bytu s Maročanom Saidom Atmanim, ktorý v Bosne bojoval na strane moslimov. Kradli pre Mustafu Kamela,ktorý výnosmi z ich činnosti prispieval na svetový džihád. Onedlho ich začala sledovať polícia. Ich skupinu nazvala BOG (Bunch Of Guys,Banda chlapíkov), čím dala najavo, že ich považuje skôr za zúfalých než nebezpečných.
V marci 1998 odišli do Afganistanu, kde počas jedenástich mesiacov absolvovali kurzy zaobchádzania s ručnými zbraňami a výbušninami, a stali sa súčasťou päťčlennej teroristickej bunky.
Podľa Sagemana plánovali návrat do Kanady, ktorú chceli použiť ako základou na protiamerickú akciu bombový útok na letisko v Los Angeles na Silvestra 1999, známu tiež ako Miléniový plán.
Koncom septembra 2001 prehľadala Labsiho dom v severnom Londýne polícia. Podozrievali ho, že v Afganistane vycvičil 19 teroristov, ktorí 11.septembra 2001 zaútočili na Svetové obchodné centrum a Pentagon. Labsi tiež údajne pomáhal piatim útočníkom, čo prechádzali Londýnom, napísali Times of London.
Podľa britských vyšetrovateľov bol Labsi významný hráč v sieti al Káida Usámu bin Ládina. Zodpovedal za plánovanie, nábor a zbieranie peňazí. Navyše ho považovali za anglickú spojku Abu Zubajdáha, bin Ládinovho šéfa operácií.
Po šesťmesačnom treste v Británii Labsiho znova zatkli na základe žiadosti o vydanie do Francúzska. Francúzi podľa súdnych dokumentov tvrdia, že chcel vyhodiť do vzduchu policajnú stanicu v Lille pred summitom G7.V januári 2006 ho vyhostili do Francúzska, z parížskeho väzenia ho však 7.apríla 2006 prepustili. Odtiaľ cestoval na Slovensko navštíviť svojho syna a 27. apríla tu požiadal o azyl.
Autor: nt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.