chlpaté a pri dozretí plodu priame. Listy sú trojpočetné v prízemnej ružici. Lístky sú vajcovité, hrubo pílkovité, na líci roztrúsene a na rube pritlačene lesklo chlpaté. Kvetné stvoly sú pritlačene páperisté. Biele kvety tvoria okolíkovité vrcholíky. Kvety sú 5-početné, kalíštek je kratší ako kalich. Za zrelosti lôžko plodu zdužinatie na vajcovité, červené, sladké plodstvá, ktoré sú pokryté drobnými nažkami.
Jahoda trávnicová sa liší krátkym koncovým zubom lístkov a plodstvom, ktoré sa oddeluje aj s kalichom. Jahoda drúzgavicovitá má krátke výhonky, prípadne žiadne.
Jahoda obyčajná rastie v svetlých lesoch, okrajoch lesov, na krovinatých lúkach. Vyžaduje vlhké, výživné, dusíkaté, zásadité, humózne, kamenité i hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina sa zbierajú listy, ktoré sa môžú fermentovať tak, ze ich zabalíme do rúrky papiera a necháme zhnednúť a neskôr dosušíme. Droga obsahuje triesloviny, vitamín C a flavonoidy. Užívajú sa na prípravu záparu a čaju. Je vhodná pri hnačkách, hemoroidoch a na mokvavé rany. Užíva sa aj na kloktanie. Ľudovo sa využíva aj ako metabolikum, pri katare žalúdka, čriev, chorobách obličiek, močových ciest a pri astme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.