musíme zarábať. Sú aj ľudia, väčšinou chlapi, ktorí nepretržite makajú aj z iných dôvodov... Workoholizmus môže byť to, čo ich ženie dopredu. Workoholik si považuje prácu a pracovné povinnosti nadovšetko.
"VIEM, ŽE SA NEZMENÍ"
"Áno žijem s workoholikom, a je to veľmi ťažké. Zle to znášajú aj naše deti. A vôbec, celé blízke okolie môjho manžela tým trpí. Myslím, že takto postihnutí ľudia by si nemali zakladať rodiny," hovorí tridsiatnička Vanda. V jej hlase nepočuť zášť ani rozhorčenie. Po desiatich rokoch spolužitia s workoholikom rezignovala. Pani Vanda vie, že sa jej drahý nezmení. "Som presvedčená, že môj muž nepracuje hlavne pre peniaze. Drie pre samotné pracovné nasadenie. Znie to čudne, ale je to tak. Podniká pre podnikanie. Väčšinu zarobených peňazí vrazí naspäť do obchodu. Nebude iný, viem to. Žijeme v jednom byte, v spoločnom priestore, ale to je všetko, čo máme spoločné. Môj manžel nemá voľný čas, pretože ho nechce mať. Tvrdí síce opak. Vraví, že by najradšej oddychoval, a ešte radšej by sa venoval deťom, ale... nemá čas!" Je pravda,že Vandin manžel by mal viac oddychovať. Má voľačo po tridsiadke a užíva lieky na zníženie krvného tlaku. Tiež je načase, aby spoznal dve deti, ktoré sú mimochodom jeho. Ale ako, keď stále pracuje?
"VÝBAVA WORKOHOLIKA"
Pravý workoholik pokladá čas strávený s rodinou za premárnený. Veď koľko toho mohol stihnúť, kým mu malá Sofia skáče po kolenách! Postihnutý ani na chvíľu neprestáva myslieť na prácu. Zanedbáva všetkých blízkych, ale aj seba. O vzhľad workoholika sa väčšinou stará žena. Žene vďačí za každodenne, pod nos starostlivo naservírované zvršky. Ďalší dôležitý znak je mobilný telefón. Čo jeden, má hneď dva. Ďalej nesmie chýbať "hend help" či komunikátor prípadne laptop. To, aby mohol pracovať aj pri stolovaní, pri jedle a vôbec všade.
"VYHRÁŽKY? TO NEROBTE!
Najväčšia chyba je nútiť workoholika do aktívneho oddychu v spoločnosti rodiny. Netreba kričať, vyhrážať sa rozvodom či odlúčením. Tak zamestnaný človek žije v neprestajnom strese. Fyzickom aj psychickom vypätí. A k tomu ešte večne uvrešťaná manželka... To v žiadnom prípade! Pre nas ženy je takmer nepredstaviteľné nič nevyčítať, ale inak vám "pacient" ujde. Takže doma ho udržíme jedine tak, že mu poskytneme to, čo v pracovnom nasadení nenájde. Je to pokoj, podľa možnosti na lôžku. Bodla by aj krásna mulatka, ktorá by ho ovievala pštrosími perami, ale to nie je nevyhnutné. Pokojnú atmosféru vylepší obľúbené jedlo workoholika. Potom mu umožníme pospať si pred televízorom bez rušivých zvukov. To znamená, že sa s deťmi vyberieme von. Nech si pospinká, chudáčik. A keď budeme mať večer šťastie a objaví sa doma, tak ho treba chváliť. Určite si poviete "nie som blázon, aby som tak žila", ale ak nechcete mať zo života s workoholikom peklo, tak zmäknete. Budete sa s ním menej vadiť a život si zariadite aspoň sčasti podľa svojich predstáv.
rámček
AKO PREŽIŤ S WORKOHOLIKOM
1. Eliminovať výčitky a požiadavky smerom k nemu.
2. Nenútiť ho dovolenkovať s rodinou, budete trpieť všetci, ak pôjde.
3. Naučte sa žiť ako slobodná matka, veď ocko občas príde na návštevu.
4. Nikdy nežiadajte, aby doma vykonával údržbárske práce. Takú drzosť?
5. Chváliť, chváliť, chváliť!
6. S humorom ide všetko lepšie, aj život s workoholikom
Autor: Tamara Makarová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.