sme sa jej zbavili. Aj kto ju našťastie nemá, mal by sa riadiť radami, ako neprivolať týchto škodlivých návštevníkov.
Z čoho je plieseň
Vlhkosť v dome môže byť z rôznych príčin - niekedy z izolácie v omietke, ktorou je byť zateplený. U nás je to najčastejšie polystyrén, ktorý steny nepriedušne uzavrie a spôsobí tzv. "šuštiakový efekt". Zapríčiní ju aj nepriedušnosť plastových okien, takže musíme často vetrať. Novšie typy okien majú pri šikmej polohe kľučky vytvorenú skulinku na odvetrávanie pary. Od šéfa firmy, ktorá zatepľuje domy, sme sa dozvedeli, že vlhkosť vzniká po zateplení, dá sa odstrániť vysúšačom či odvlhčovačom (tak to robili po povodniach) a že efekt zateplenia sa dostavuje po 1 - 2 rokoch.
Plieseň čím prv odstráňme
Ak sa na vlhkých miestach začína vytvárať sivasto-zelený povlak, kúpme špeciálny sprej, ktorého základom je alkohol, chlór alebo čpavok a napadnuté plochy ošetrime. Nezabudneme na rukavice, lebo prostriedok je agresívny. Dávajme pozor, aby sme ním nepostriekali textílie ani nábytok a nenadýchli sa ho. Plieseň nikdy nezoškrabávame, lebo jej spóry by sa rozptýlili po celej miestnosti.
Odtok v dreze
Mali by sme sa starať aj o predchádzanie vzniku pliesne. Venujme viac starostlivosti drezu. Zvyšky jedál sa hromadia najčastejšie v sitku pri výlevke a zachytia sa aj v odtokovej rúre. Mnohí tomu celé roky nevenujú pozornosť. Je to chyba, lebo práve tam je najväčší zdroj množenia choroboplodných zárodkov. Čas od času prepláchnime výlevku vriacou vodou. Kto má umývačku, mal by vedieť, že aj tam sa môžu udomácniť pliesne. Aspoň raz týždenne skontrolujme filter. Pre dobrý pocit, že sme nezanedbali hygienu, je dobré občas použiť klasický dezinfekčný prípravok Savo.
Niet nad hubky
Handričky na riad zahoďte a nahraďte ich hubkami. Kúpte celé farebné balenie, aby boli poruke. Hubkami sa lepšie a hygienickejšie umýva riad a tiež rýchle schnú. Nepoužívajme jednu hubu na čistenie šporáka, riad, utieranie stola a udržiavajme ich v čistote, vydezinfikujme v octovej vode v mikrovlnke.
Vetrajme s rozumom
Para z varenia sa zráža na stenách a dlaždičkách, ktoré sú studené, preto musíme pravidelne vetrať. To neznamená, že máme celý deň otvorené okná. V zime vetráme 2 - 3 minúty niekoľkokrát denne, najmä po varení. Miestnosť nesmie vymrznúť, musí sa v nej prúdením vzduchu vymeniť teplý a vlhký suchým a čerstvým. Odporúča sa utierať obkladačky, aby zostali spáry čisté a suché. Občas ich vydrhnime zubnou kefkou namočenou v Save alebo inom dezinfekčnom prostriedku. Zahraničných protipliesňových sprejov je na trhu dosť, stačí si vybrať (napr. Schimmel stop). Pri stálej vlhkosti sa oplatí pre zdravie rodiny investovať do odvlhčovacieho prístroja. Postará sa o to, aby bolo v byte sucho a aby sme predišli vzniku pliesní, ich škaredým škvrnám a hrdzaveniu kovových častí zariadenia alebo predmetov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.