vlády Slovenskej republiky "úrady sú izolované vo svojej činnosti. Zistili sme, že medzi KŠÚ sú súbežné funkcie". Podľa neho nejde o rušenie KŠÚ s tým, že ani doteraz nechcel urobiť "viac úradov, ale viac pracovísk, a to je rozdiel". Koľko pracovísk by mal mať nový úrad, nevedel povedať. Tvrdí, že samotná organizácia si pripraví organizačnú schému, podľa ktorej bude fungovať. Mikolaj nespresnil, odkedy by mal fungovať iba jeden KŠÚ so svojimi pracoviskami. Jeho vznik má nadväzovať na reformu školského systému, ktorú pripravuje.
Novou štruktúrou školských úradov, ktorá vyplynula z auditu priamo riadených organizácií ministerstvom školstva, chce ušetriť 90 až 100 miliónov korún na mzdách. Podľa slov hovorkyne Ministerstva školstva SR Viery Trpišovej dôjde "k 1. januáru 2008 k zrušeniu a transformácii aj ďalších úradov, ktore priamo riadi ministerstvo školstva. Od daného dátumu by ich malo byť len 16. Momentálne je ich 32". Samotný Mikolaj obhajoval zmeny v znení, že "takýto kolos je neriaditeľný z jedného centra, ako je ministerstvo". Myslí si, že keď KŠÚ budú fungovať ako Štátna školská inšpekcia a scentralizuje sa ich agenda, zefektívni sa ich práca, znížia sa prevádzkové náklady a usporia aj financie na výberových konaniach.
Predsedu školských odborárov Jána Gašperana prekvapilo, že Mikolaj chce vytvoriť iba jeden školský úrad. Ako uviedol "my sme názor nezmenili". Podľa neho rezort nemá vytvárať nový centralizovaný úrad. Ministerstvo školstva ako ústredný orgán má hľadať páky, ako efektívnejšie riadiť existujúce školské úrady. Výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Ján Turčány vníma prezentovanú koncepciu ako "prvý návrh ministerstva školstva". Ako nám povedal, "pokiaľ bude materiál komplexne pripravený, určite sa k tomu vyjadríme". Podľa neho by malo dôjsť k navýšeniu kompetencií obecných školských úradov.
Podľa prednostu Krajského školského úradu v Košiciach Jozefa Vooka (na snímke) sa táto informácia prvýkrát objavila "na porade ministra školstva". Ako ďalej povedal, "pre nás je to veľký otáznik, pretože nevieme, akú podobu bude mať predmetný návrh a aký dopad to bude mať na samotné školské úrady". Podľa neho, ak by došlo k zrušeniu krajských školských úradov a vytvoreniu deviateho centralizovaného, tak k "šetreniu vôbec nedôjde".
Samotný premiér Robert Fico avizoval v júli minulého roka, že KŠÚ zaniknú k 1. januáru tohto roka. Neskôr sa od toho upustilo. Proti rušeniu špecializovanej štátnej správy sa postavila Slovenská národná strana, ktorá do funkcie ministra školstva nominovala Jána Mikolaja. Ten chcel, aby namiesto ôsmich KŠÚ vzniklo viac úradov, v ktorých malo pracovať menej úradníkov. "Náš návrh je niekde medzi 16 až 24 úradmi," vyhlásil Mikolaj ešte v januári. Podľa neho rušenie KŠÚ by bolo protiústavné.
Autor: Marek PORACKÝ & SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.