Korzár logo Korzár

Londýnske oko

Už som na tomto mieste spomínal, že názvy niektorých významných stavieb, budov či iných technických diel sú na celom svete známe pod svojím

originálnym označením a preto sa nezvyknú prekladať. Preto sme mrakodrap Empire State Building nepredstavili ako budovu imperiálneho štátu (veď kto by už len vedel čo máme na mysli), ani ste sa tu nedočítali o budove na montáž dopravných prostriedkov, ale o Vehicle Assembly Building, v ktorej sa pripravuje štartovacia zostava raketoplánov, a ani chrám Sagrada Familia sme neposlovenčili na chrám Svätej rodiny. Avšak stavbu, ktorú predstavíme v dnešnej časti nášho seriálu Stavby sveta, som sa po zrelej úvahe (ako inak...) rozhodol predstaviť pod slovenským názvom. Predstavujeme vám teda Londýnske oko, alebo, ak to predsa len chcete v origináli, London Eye.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pripomína koleso bicykla

Londýnske oko, ktorého úplný názov je British Airways London Eye, bol postavený na pamiatku "výmeny" tisícročí, teda ako akýsi miléniový pamätník. Idea pripomínať si významné udalosti zvláštnymi stavbami nie je nijako nová, pretože napríklad aj Eiffelova veža je takýmto pamätníkom, pretože bola postavená pri príležitosti konania Svetovej výstavy v Paríži v roku 1889. Londýnske oko je realizáciou vizionárskej jednoduchej idey, pričom je až prekvapujúce, že na nápad postaviť čosi také sa neprišlo skôr. Toto "oko" je vlastne vyhliadkovým kolesom, z ktorého je nádherný výhľad na celú britskú metropolu i jej okolie. V našej tlači som sa dočítal aj to, že London Eye je ruským kolesom, aj keď pôvod takéhoto názvu sa mi nikde nepodarilo vypátrať. V zahraničnej tlači sa pre takéto kolesá, ale s otvorenými gondolami, používa aj názov Ferrisove kolesá (známe koleso je vo viedenskom Prátri). Návrh Londýnskeho oka je dielom britských architektov Davida Marksa a Julie Barfieldovej (sú to manželia), ktorí majú na svojom konte aj iné zaujímavé stavby (napríklad námorné akvárium v Toulone či letecké múzeum v Rijáde). Táto dvojica architektov prišla s názorom, že ideálnym symbolom pre Londýn v novom tisícročí bude koleso. Koleso je univerzálne považované za symbol času a regenerácie a je metaforou "otočenia" storočia a tisícročia. Londýnske oko svojím tvarom a napokon aj konštrukciou pripomína gigantické bicyklové koleso. Vonkajšie obruče, na ktorých sú upevnené gondoly pre návštevníkov, sú k strednému náboju upevnené lanami, pripomínajúcimi "špice" bicyklového kolesa. Lán je 80 a ich celková dĺžka je šesť kilometrov. Samotné gondoly majú inovatívnu konštrukciu a aj ich upevnenie k obručiam je unikátne. Na rozdiel od iných "ruských" kolies sú gondoly Londýnskeho oka úplne uzavreté (utesnené) a klimatizované. Gondoly na obručiach nevisia, ako je to na iných kolesách, ale sú otočne uložené v dvoch kruhových rámoch. Pri pohybe kolesa sa gondola plynule pootáča tak, aby jej podlaha bola vždy vo vodorovnej polohe. Gondol je 32, teda toľko, koľko administratívnych okrskov má Londýn. Jedna gondola má hmotnosť 10 ton. Jedno otočenie Londýnskeho oka trvá 30 minút, čo inak znamená, že gondoly sa pohybujú rýchlosťou 26 cm za sekundu. Do gondol sa nastupuje zo špeciálneho nástupišťa bez toho, aby koleso zastalo (koleso zastane len pri nastupovaní či vystupovaní telesne postihnutých osôb).

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré časti zhotovili v Česku

Technickou lahôdkou je aj tzv. letmé uloženie kolesa. Ako to dobre vidno aj na niektorých obrázkoch, vreteno, na ktorom sa otáča náboj kolesa, je podopreté len na jednej strane, a to dvomi naklonenými mohutnými stožiarmi, ktoré vytvárajú písmeno A. Tieto stožiare stoja na tzv. tlakových základoch, ktoré sú tvorené 44 betónovými pilótami, ktoré majú dĺžku 33 m. na tieto základy sa spotrebovalo 2 200 ton betónu. Stožiare sú zo strany, odvrátenej od kolesa, pridržiavané sústavou lán, ukotvených v tzv. "ťahových" základoch (klopným momentom celého obrovského kolesa sú tieto základy vlastne "vyťahované" zo zeme). Tieto základy obsahujú 1 200 ton betónu. Vreteno je dlhé 23 metrov a spolu s nábojom má hmotnosť 330 ton. Vreteno a hlavné časti náboja sú odliate z ocele. Vreteno je príliš veľké na to, aby bolo odliate ako jeden kus a preto bolo zhotovené z ôsmich častí. Hlavnou konštrukčnou časťou náboja sú koncové obruče, ktoré sú spojené valcovanou oceľovou rúrou. Zaujímavosťou je, že všetky odlievané časti náboja a vretena zhotovila česká firma Škoda Steel. Jednotlivé časti Londýnskeho oka boli na miesto inštalácie dovezené na člnoch po rieke Temža a zmontované vo vodorovnej polohe. Potom bolo celé koleso zdvihnuté do zvislej polohy, pričom prvý pokus o zdvihnutie sa nepodaril. Celková hmotnosť kolesa s gondolami je okolo 2 100 ton. Celková výška kolesa je 135 metrov, pričom z gondoly v najvyššej polohe je nádherný výhľad na všetky význmané londýnske pamätihodnosti (napríklad na budovu parlamentu, katedrálu sv. Pavla, Westminster, Tower bridge i Buckinghamský palác). Pri dobrom počasí vidno z gondol až do vzdialenosti 40 kilometrov, teda napríklad aj na Windsorský zámok. Vo všetkých gondolách môže byť dokopy až 800 ľudí. Londýnske oko je štvrtou najvyššou stavbou v Londýne, a to po budovách BT Tower, Tower 42 a One Canada Square.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavba Londýnskeho oka trvala sedem rokov a podieľali sa na nej firmy z piatich krajín. Gondoly zhotovili vo Francúzsku, ich sklá sú z Talianska, samotné koleso a jeho podpery vyrobili v Holandsku z britskej ocele. Túto novodobú londýnsku atrakciu slávnostne otvoril britský premiér Tony Blair, a to o 20.00 hodine 31. decembra 1999. Kvôli technickým problémom však bola táto atrakcia verejnosti sprístupnená až v marci 2000. Každý rok sa v gondolách Londýnskeho oka "zvezie" približne 3,5 milióna návštevníkov z celho sveta. Krásny výhľad z výšky však niečo stojí: vstupenka pre dospelú osobu stojí 14,5 libry, deti od 5 do 15 rokov platia 7,25 libry, seniory nad 60 rokov 11 libier. Zaujímavosťou je možnosť prenajať si gondolu resp. viac gondol na rôzne príležitosti. V gondole sa môžete dokonca dať zosobášiť, pričom sobášny akt sa vykoná keď je gondola v najvyššom mieste, pri ceste nadol dostanú novomanželia a svadobní hostia šampanské. Ak chystáte svadbu a máte 1 700 libier, môžete si takúto originálnu svadbu naplánovať.

Je alebo nie je najvyššie na svete?

Internetová stránka Londýnskeho oka (www.londoneye.com) tvrdí, že toto vyhliadkové koleso je najvyššie na svete. Podľa iných zdrojov je však už v súčasnosti najvyšším Ferrisovým kolesom koleso v čínskom meste Nančang, ktoré je vysoké 162 metrov. Londýňania však tvrdia, že ich koleso nie je žiadnym Ferrisovým kolesom, pretože jeho gondoly sú úplne uzavreté, otáčajú sa pomocou motorov, a celé koleso je podopreté len na jednej strane. Tak si vyberte.

George W.Ferris

Za otca vyhliadkových kolies, ktoré u nás nazývame ruské kolesá a v zahraničí Ferrisove kolesá, sa považuje Američan George W. Ferris. Tento majiteľ firmy na skúšanie ocele a liatiny navrhol pre Svetovú výstavu v Chicagu v roku 1893 vyhliadkové koleso priemeru 250 stôp (76,2 m), podopreté dvomi oceľovými vežami výšky 43 m. Veže boli prepojené vretenom dĺžky 13,7 m, ktoré bolo v tej dobe najväčším oceľovým výkovkom. V každej z 36 drevených gondol mohlo byť až 60 ľudí.

Autor: kor

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 292
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 346
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 684
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 589
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 085
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 965
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 789
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 593
  1. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  2. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  3. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  4. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  5. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  6. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  7. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  8. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 268
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 023
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 18 946
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 354
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 354
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 456
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 790
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 5 397
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  2. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  3. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  4. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  5. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  6. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  7. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  8. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 268
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 023
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 18 946
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 354
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 354
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 456
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 790
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 5 397
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu