výstavbu radarovej základne systému protiraketovej obrany vo Vojenskom výcvikovom priestore Brdy.
V sobotu sa referendá a ankety konali v siedmich obciach okresu Příbram a v troch dedinách okresu Rokycany. V jednom prípade, v obci Rožmitál pod Třemšínem, sa z 3636 oprávnených voličov referenda zúčastnilo iba 47 percent, preto jeho výsledky nie sú pre obec záväzné. O náladách v dedine ale vypovedá výsledok. Proti radaru hlasovalo 1620 obyvateľov, za bolo 83 občanov.
Podľa českého právneho poriadku a ústavy sú miestne referendá záväzné iba pre obce, kde sa konali, ale vláda ani parlament sa nimi nemusia riadiť. V sobotu sa hlasovalo aj v dedinách Bezděkov, Věšín, Vševily, Sedlice, Volenice, Vranovice v okrese Příbram, a v troch obciach v okrese Rokycany Hůrky, Štítov a Mešno. Napríklad v dedine Štítov, ktorá je od možného budúceho umiestnenia radaru tri kilometre ďaleko a kde je iba 44 obyvateľov s volebným právom, hlasovalo proti radaru 35 ľudí a za bolo 5 voličov. Podobne jednoznačne dopadlo hlasovanie aj vo väčšej dedine Hůrky, kde má volebné právo 175 občanov. Hlasovať prišlo 66 percent voličov a proti radaru bolo až 97 percent z nich. A to aj napriek tomu, že Hůrky sú od vojenskej lokality vzdialené až 12 kilometrov. Prvé referendum o radarovej základni sa konalo v Česku v dedine Trokavec 17. marca. Ani tam výsledok neprekvapil: proti boli takmer všetci, ktorí prišli hlasovať.
Výsledky hlasovaní v obciach korešpondujú so závermi výskumov verejnej mienky, podľa ktorých je proti radaru 60 až 70 percent Čechov. Česká vláda, ktorá s USA rozhovory o základni vedie, presadzuje, aby sa o radarovej základni rozhodlo v českom parlamente a referendum odmieta. V Česku navyše ani neexistuje ústavný zákon o referende, a bez širokej politickej dohody ho parlament prijať nedokáže. Ústava ČR zmienku o referende pritom má. Vznik zákona ale dlhodobo blokuje česká pravica. Jedným z dôvodov je obava, aby referendum politicky nezneužívala ľavica. V ČR sa od roku 1993 konalo jediné referendum o vstupe do EÚ, a to na základe „jednorázového" zákona. O vstupe krajiny do NATO sa referendum nekonalo, a všetko nasvedčuje tomu, že sa nebude konať ani o otázke vybudovania americkej radarovej základne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.