poslaneckých miestach v Národnom zhromaždení.
Na základe posledných prieskumov verejnej mienky má prezident Nicolas Sarkozy dobré šance na to, aby si v zákonodarnom zbore zabezpečil solídnu väčšinu hlasov. Jeho koalícia Zväzu za ľudové hnutie (UMP) a Nového stredu by v prvom kole plebiscitu mohla získať približne 42 percenta hlasov. Socialisti a ich spojenci môžu dostať okolo 30 percent hlasov. Tretím najsilnejším subjektom sa zrejme stane Demokratické hnutie (MoDem) Françoisa Bayroua s desiatimi percentami hlasov.
Voliči si môžu v každom obvode vyberať z najmenej 13 kandidátov. V obvodoch, kde ani jeden kandidát nezíska viac ako 50 percent hlasov, sa uskutoční 17. júna druhé kolo volieb.
Francúzsky premiér François Fillon vyzval občanov, aby pokračovali v trende nastolenom prezidentskými voľbami, v ktorých zvíťazil pravicový kandidát. Naopak, socialisti by chceli nástup pravice zastaviť. Neúspešná socialistická prezidentská kandidátka Ségoléne Royalová avizovala vybudovanie "novej opozície".
V Belgicku sa včera o 8. hod tiež začali parlamentné voľby, v ktorých dovedna 7,7 milióna belgických voličov rozhodne o novom zložení dvojkomorového belgického federálneho zákonodarného zboru. Podľa prieskumov voľby ukončia osemročnú vládu premiéra Guya Verhofstadta, ktorý stál na čele tzv. fialovej koalície tvorenej štyrmi stranami - dvoma liberálnymi (flámskou VLD a frankofónnou MR) a dvoma socialistickými zoskupeniami (flámskou SP.A a frankofónnou PS). Voľby v Belgicku sú podľa zákona povinné, no mnohí voliči sa cítia len málo motivovaní vzhľadom na neprehľadnosť situácie. Dovedna desať strán má totiž šancu dostať sa do parlamentu, čo znamená množstvo možných koalícií. Očakáva sa, že Verhofstadta nahradí na poste premiéra ďalší Flám, tentoraz z radov kresťanských demokratov - Yves Leterme, ktorý by chcel dať regiónom ešte väčšie právomoci. Volebné miestnosti sa zatvorili o 15. hod a prvé výsledky sa očakávali okolo 19. hod.
Autor: Paríž/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.