s bývalým šachovým veľmajstrom Garrim Kasparovom protestujúci žiadali "Rusko bez Putina". Prezident Vladimir Putin vyzval v sobotu manažérov významných západných firiem, aby sa chopili investičných príležitostí v Rusku. Na Medzinárodnom ekonomickom fóre (MEF) v Petrohrade vyhlásil, že ruská ekonomika sa postupne, ale iste integruje do svetového hospodárstva.
Putin vraj nechce štátny kapitalizmus
Celkovo sú zahraničné investície v krajine v hodnote 150 miliárd dolárov (3,8 bln. Sk) a ruské v zahraničí najmenej 140 miliárd dolárov (3,6 bln. Sk), uviedol v sobotu Putin, ktorý budúci rok ukončí svoje funkčné obdobie silného ekonomického rastu. Ten sa podľa neho podarilo dosiahnuť aj napriek tomu, že Rusko ešte stále nie je členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Investorov vyzval, aby podporili rýchle prijatie Ruska do WTO, keďže je to aj v ich záujme. V súvislosti so znepokojeniami Západu Putin vyhlásil, že Rusko má voľný energetický trh a neplánuje monopolizovať ekonomiku. Pripomenul, že v štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je všetko vlastnené štátom. Dodal, že vytvorenie veľkých štátnych holdingových spoločností v leteckom a lodiarenskom priemysle neznamená obnovenie štátneho kapitalizmu.
Na MEF sa zúčastnili delegácie z viac ako 60 krajín sveta, vyše 200 topmanažérov, takmer 10 000 členov tímov. Na zozname účastníkov sú také firmy ako Motorola, ConocoPhilips, PepsiCo, Siemens či čínsky ropný koncern Sinopec. Len Rusko si od fóra sľubuje podpis zmlúv o investíciách v hodnote 3,3 miliardy dolárov (okolo 80 miliárd Sk).
Paška je v Rusku na návšteve
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška sa v sobotu zúčastnil na prvom, "ruskom", dni Medzinárodného ekonomického fóra (MEF) v Petrohrade. Paška bol v Rusku na päťdňovej oficiálnej pracovnej návšteve. V Moskve rokoval s predsedom Štátnej dumy Borisom Gryzlovom, podpredsedníčkou hornej komory ruského parlamentu, Rady federácie, Svetlanou Orlovou a moskovským primátorom Jurijom Lužkovom. V Petrohrade rokoval s predsedom zákonodarného zhromaždenia mesta Vadimom Ťjuľpanovom.
Míting sa koná v napätých časoch
Prvý diskusný deň MEF bol venovaný najmä otázkam možností vyššieho prepojenia ruskej a globálnej ekonomiky. "Tento míting prichádza v rozhodujúcom čase, keď sú vzťahy medzi Ruskom a jeho západnými partnermi extrémne napäté. MEF zohráva úlohu neutrálnej platformy pre dialóg," uviedol výkonný riaditeľ Svetového ekonomického fóra v Davose Klaus Schwab.
Práve Svetové ekonomické fórum, ako všeobecnejšia platforma, tento rok spolupracuje s MEF, ktoré sa orientuje viac na špecifické otázky regiónu bývalého ZSSR. "Budujeme v Petrohrade ¤duch Davosu¤," vyhlásil šéf Svetového ekonomického fóra.
V sobotňajšej diskusii vystúpil popri viacerých členoch ruskej vlády aj bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder. "Je dôležité chrániť partnerstvo s Ruskom," apeloval v príhovore.
Po ňom a exprezidentovi Svetovej banky Jamesovi Wolfersohnovi nečakane vystúpil srbský premiér Vojislav Koštunica, ktorý využil príležitosť na podporu srbských stanovísk v otázke Kosova.
Putin a Koštunica odmietajú Ahtisaariho plán
Postoj Ruska ku Kosovu je dávno známy a nemenný. Povedal to včera ruský prezident Vladimir Putin po stretnutí so srbským premiérom Vojislavom Koštunicom v Petrohrade, ktoré sa uskutočnilo v rámci Medzinárodného ekonomického fóra (MEF). Podľa Putina sa jeho názory na riešenie štatútu Kosova odlišujú od postojov jeho západných partnerov. Po summite skupiny G8 v Nemecku však nadobudol dojem, že postoj Moskvy na Západe lepšie chápu.
Koštunica konštatoval, že otázka Kosova sa netýka len Srbska či Ruska, ale celého sveta. Postoj Srbska k nej je nemenný, to znamená, že Belehrad neakceptuje návrh splnomocnenca Martiho Ahtisaariho, podľa ktorého by v rozpore s Chartou OSN prišlo o 15 percent svojho územia. "Kosovo nebolo časťou Srbska len v minulosti, ale bude ňou aj v budúcnosti," povedal Koštunica. Zároveň sa poďakoval Rusku, že v tejto veci podporuje jeho krajinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.