ohlásil kandidatúru na najvyšší stranícky post aj doterajší podpredseda Viliam Veteška. Po zdravotných problémoch ho však v sobotu ráno hospitalizovali na neurologickej klinike v Bratislave a na sneme sa nezúčastnil. Mečiar je tak najdlhšie "slúžiacim" lídrom politickej strany na Slovensku. O 11 dní zavŕši 16 rokov pôsobenia v predsedníckej funkcii. Prvýkrát sa predsedom HZDS stal 22. júna 1991 na ustanovujúcom sneme hnutia. Za necelých 16 rokov výkonu funkcie našiel len dvoch vyzývateľov na súboj o predsednícku stoličku - v roku 1993 sa o to na republikovom sneme v Trnave pokúsil Milan Kňažko a na sobotňajšom nitrianskom sneme napokon miesto Vetešku poslanec Národnej rady SR a trnavský krajský šéf Tibor Mikuš.
Mečiara vo verejnej voľbe podporilo 217 z 240 prítomných delegátov. Vzhľadom na takýto výsledok
sa už o Mikušovi nehlasovalo. Za podpredsedov zvolili Miroslava Jureňa a Milana Urbániho. V pozícii ústrednej tajomníčky ostala Zdenka Kramplová a hospodárom strany bude naďalej Milan Urbáni.
Veteška sa rozhodol kandidovať na post predsedu strany "po nie veľkom uvážení". Vyhlásil to Mečiar na tlačovej besede na sneme. Podľa jeho slov mu Veteška ešte pred jeho minuloročnou operáciou srdca povedal, že kandidovať nebude. Niekto ho však na túto cestu zatlačil a on sa nechal. "Veteška nie je zlý človek," povedal Mečiar, no odmietol uviesť, kto podľa jeho názoru za ohlásením Veteškovej kandidatúry stojí.
Ďalej sa Mečiar k Veteškovmu budúcemu pôsobeniu v strane a na poste podpredsedu parlamentu vyjadrovať odmietol "z etických dôvodov". "Pán Veteška sa vyjadril, že rozhodnutie o svojom mandáte a funkcii urobí sám, takže - priateľsky sa porozprávame. Teraz, keď je chorý, by nebolo pekné o tom špekulovať. Je poslanec Národnej rady SR, je podpredseda NR SR, a v dobe zmeny jeho zdravotného stavu sa ho nesmie nikto ani ofúknutím dotknúť," uvieol líder hnutia.
Niektorí delegáti snemu uvažovali nad tým, či Veteškova hospitalizácia nebola dopredu pripravená. Mečiar to odmietol komentovať. S Veteškom sa bude rozprávať, až keď sa mu zlepší zdravotný stav. Plánuje aj jeho návštevu v nemocnici.
Hospitalizácia Vetešku vzbudzuje otázniky napríklad v nitrianskom krajskom šéfovi strany Jánovi Kovarčíkovi otázniky. "Predpokladám, že je skutočne v nemocnici a nechcem do toho zasahovať, ale i napriek tomu kandidovať mohol. Keďže stiahol kandidátku, kladiem si určité otázniky," konštatoval Kovarčík v sobotu pre médiá. Ako ďalej dodal,
celý "dvojmesačný cirkus" považuje za bublinu, keďže Veteška nakoniec nekandidoval. Výsledok volieb sa dal podľa jeho
slov očakávať. Zdôraznil, že aj keby bolo hlasovanie tajné, určite by to neovplyvnilo výsledok.
Mikuš zostáva v strane. "O svojej budúcnosti rozhodnem sám," odpovedal na otázku novinárov, či sa neobáva,
že bude so strany vylúčený. Na otázku, či by neprijal kandidatúru na podpredsedu, odpovedal, že ide do nemocnice navštíviť Viliama Vetešku. Mikuš si myslí, že hlasovanie o predsedovi bolo korektné v zmysle stanov. Kým Mečiar mal hodinový prejav, Mikuš v zmysle uznesenia snemu mohol hovoriť maximálne tri minúty.
Mečiar delegátom snemu oznámil, že ĽS-HZDS má záujem o vstup do Aliancie liberálov a demokratov, tretej najsilnejšej frakcie Európskeho parlamentu. Strana je podľa jeho slov pred podaním prihlášky, rokovania by sa mali skončiť v septembri.
Líder ĽS-HZDS priznal, že nečakal až taký veľký prepad hlasov v posledných parlamentných voľbách. Bola to podľa neho daň za nový spôsob politiky, ktorý však strane priniesol najvyšší koaličný potenciál zo všetkých parlamentných subjektov.
Na sneme sa ako čestný hosť zúčastnil aj bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa. Mečiar novinárom nevedel povedať, či je Lexa členom strany, podľa jeho slov však nevyvíja nijakú politickú činnosť.
Strana chce do konca roka zvolať mimoriadny snem, na ktorom by upravila vnútrostranícke mechanizmy tak, aby rešpektovali jej postavenie vládneho subjektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.