hlasov zúčastnených delegátov bol predsedom zvolený Vladimír Mečiar. Na tom sa asi zhodneme všetci, dokonca aj s politológmi takého zvučného mena a prestíže, akým je Rastislav Tóth (svojho času poradca Mečiara), ktorý túto predohru dožiniek v Nitre označil za "prelomovú", pretože "ľudová strana" mení orientáciu. Hahahahaha...
Dalo by sa, iste, hovoriť i o vzácnej a v demokratických pomeroch neslýchanej stabilite predsedníckej funkcie. Udalosť však zostane pamätná osobným príbehom Viliama Vetešku. Autor bez mučenia priznáva, že prvá informácia o jeho hospitalizácii v predvečer snemu v ňom vyvolala pobavené reakcie a takmer istotu, že absenciu vyvolalo čosi iného než neurologický nález. A Vetešku budú dlhodobo prenasledovať otázky, prečo stiahol nohavice pred brodom a nechal Mikuša a riedke rady prívržencov v štichu. Po včerajších informáciách prednostu kliniky by už bolo žartovanie i špekulácie týmto smerom nemiestne. Natíska sa len čierny humor, že protikandidát Mečiara sa musí pripraviť na všetko... Treba veriť profesorovi Kukumbergovi, že pacient nie je v ohrození života.
Zúfalý pokus Tibora Mikuša, ktorý prevzal rolu gladiátora, nedospel ani do finále (keďže sa hlasovalo len o Mečiarovi). A iba potvrdil "papierové" predpoklady, ktoré určilo skóre 7:1 z krajských snemov. Necháva však tušiť inú vec: Veteška mohol byť tak trochu iba figúra v hre trnavského krídla HZDS. Podozrenie, že hýbateľom jeho kandidatúry bol Mikuš osobne, zrejme nemá len Mečiar. A to, že Vetešku zastúpil na poslednú chvíľu, môže byť alebo známka mdlého rozumu, alebo krok na ceste k roztrhnutiu HZDS tak, aby trnavský župan a jeho skupina neodchádzali vlastnou vinou. Môžeme si vybrať. Fakt je ten, že ohlásiť kandidatúru na predsedu v poslednej sekunde, z beznádejnej pozície a ešte v HZDS, nevyzerá na snahu o tvorivé spolunažívanie a spokojnú budúcnosť v "ľudovej strane".
Keďže večného predsedu poznáme, vzbura by mala byť trestaná nekompromisne. Predzvesťou sú obvinenia z "majetkových sľubov" delegátom, či skúmanie legality krajského snemu v Trnave, čiže hľadanie zámienok pre postavenie buričov pred "rozhodcovský súd" HZDS. Takpovediac priateľské odkazy Mečiara, akože praje Veteškovi skoré uzdravenie, a že "kým je v nemocnici, ani ofúknutím sa ho nikto nesmie dotknúť", zaslúžia rovnakú vážnosť, ako ktorékoľvek iné vyhlásenia autora. Medové reči nemôžu zmazať predtuchu, že vyjadrenie rozhodcovského súdu bude pre funkčné zaradenie Vetešku v parlamente nemenej dôležité, ako výsledok operácie. Špekulovať, že ak sa Mečiar rozhodne pre exekúciu, čakajú ho nedorozumenia v rámci koalície, kde to najmä Smeru nemusí byť milé, spokojne môžeme. Len treba pamätať, že ani siedme (či ôsme) zvolenie za predsedu HZDS nič nemení na tom, že Mečiar je chodiaci konflikt.
Nominácia podpredsedov a avíza mimoriadneho snemu, ktorý má riešiť stanovy, veštia ešte tuhšiu centralizáciu moci v rukách predsedu. Našťastie, pre slovenskú politiku z posilnenia Mečiarovej pozície dovnútra vôbec nič nevyplýva. Inštalácia Jureňu za podpredsedu nemá žiadny význam, je však neprezieravá, keďže tento minister pôdohospodárstva sa už zamotáva do podozrení minimálne z klientelizmu a skôr neskôr sa "pošmykne". Jed na to. Isteže, v strane, ktorá medzi čestnými hosťami privítala ako tradične Ivana Lexu, to až taký veľký problém zase byť nemôže...
Vladimír Mečiar má takpovediac nespochybniteľný morálny nárok, aby svoju stranu doviedol mimo parlament a k samozničeniu. Delegáti volili správne, pretože s Mikušom by prišli aj o tých zvyšných skalných, ktorí sú zamilovaní do "zakladateľa štátu". Po tom, čo všetko sme už s HZDS zažili, nie je ani údajné smerovanie do liberálnej frakcie v EP žiadnou senzáciou. "Ľudová strana" môže vstúpiť aj medzi európskych mormonov či transvestitov, orientáciu zmeniť nemôže, pretože žiadnu nemá. To zrejme postrehol aj Graham Watson, šéf euroliberálov, ktorý v januári si ešte "nevedel predstaviť členstvo HZDS v našej frakcii". Teraz je jún a klimatická zmena, takže úplne vylúčiť sa nedá nič. Už len preto, lebo medzi nárokom na funkcie a požitky v Európskom parlamente a početnosťou jednotlivých frakcií je priama úmera. Predstava, že sa liberáli chytia za nosy a na stretnutia klubu budú chodiť s rúškom, len aby viac zarobili na diétach a paušálnych náhradách, nemusí byť z ríše snov. Prednosť však zaslúži domnienka, že Mečiar blufuje.
HZDS práve začína zápas o holý život. Z koalície (zatiaľ) vystúpiť nemôže a inak sa zo smrteľného objatia Roberta Fica nedostane. To, čo sa vylúčiť nedá, je, že ešte raz už Mečiar zvolený nebude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.