včera v budapeštianskom parlamente premiér Ferencz Gyurcsány mimo rokovacieho programu vo svojom vystúpení, v ktorom zhodnotil aj rok vládnutia svojej druhej vlády. Ako zámienku v snahe zvrhnúť vládu použila opozícia prejav v Balatonöszöde, v ktorom sa premiér priznal ku klamstvám voličom, domnieva sa Gyurcsány.
Skutočným motívom však bola neutíchajúca nenávisť významnej časti maďarskej pravice - a medzi nimi nevraživosť niektorých vodcov pravicových strán k ľavici. Podľa premiérovho názoru časť parlamentnej opozície poskytla program a ideológiu násilným prejavom, takýmto spôsobom vzala na seba priamo úlohu pri vzniku pouličných nepokojov. Väčšina spoločnosti to odmietla a pokus o zvrhnutie vlády stroskotal, konštatoval predseda maďarskej vlády. Súčasne sa v tom čase začal zavádzať aj program spoločenského obratu, ktorý je po 18 rokoch z mnohých hľadísk ukončením vtedy začatej zmeny režimu.
"Dobré sociálne snahy ostatných rokov nestačia, táto politika si vyžiadala významnú korekciu," zdôraznil Gyurcsány v hodnotení ročného pôsobenia tejto vlády. Premiér vyzdvihol proces, v ktorom sa podarilo potlačiť ilegálne zamestnávanie. V súvislosti s agrárnym sektorom povedal, že na "dedine je pokoj", klesá byrokracia a dotácie plynu sú omnoho spravodlivejšie, čo označil za vládny úspech v dosahovaní spoločenskej spravodlivosti. Oblasť reformy zdravotníctva považuje Gyurcsány za najkomplikovanejšiu zmenu. Ide o ťažké premeny, treba zmeniť výsady, ktoré ovplyvňovali chod zdravotníctva, ale vláda berie na seba konflikty, ktoré s tým súvisia. "Progresívnym kompromisom sa vládne strany dohodnú na systéme zdravotného poisťovníctva. Urobíme to," prisľúbil predseda vlády.
O hospodárstve povedal, že ešte len vysvitne, či ľavicovo-liberálna vláda bude vládou znižovania daní. Na konci cyklu bude daňové zaťaženie nižšie, zdôraznil premiér, podľa ktorého by návrhy opozície na terajšie znižovanie daní nevyriešili problémy - dotiahnutím vládneho programu do konca bude dosiahnuté spravodlivejšie Maďarsko.
Opozícia kritizovala Gyurcsányovu vládu a žiadala odpoveď na to, prečo Maďarsko zaostáva čoraz viac za krajinami Európskej únie a prečo Maďarsko stále nezavádza euro. "Vláda dala občanom poplatky v zdravotníctve, poplatky za štúdium, zvýšenie dane z pridanej hodnoty, ale akú má vláda víziu budúcnosti krajiny?" položil otázku šéf frakcie opozičného FIDESZ Maďarského občianskeho zväzu Tibor Navracsics.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.