reálnych krokoch, alebo politických škandáloch, ktoré nechala za sebou. Než stihnete z tohto konštatovania znehybnieť ako Lótova žena, či obrátiť oči v stĺp, pozrime si koncert na Vltave. Tam volili síce tiež pred rokom, ale vládu majú iba päť mesiacov, avšak kauzy priam modelové len zaniesť do šlabikárov.
Ak existuje človek, ktorý nechápe, prečo by mal politik odstupovať pri podozreniach či dokonca trestných stíhaniach, mal by sa naučiť naspamäť kauzu podpredsedu českej vlády Čunka. Tento šéf koaličnej strany ľudovcov (KDU-ČSL) a bývalý primátor Vsetína čelí obvineniu z korupcie, ktorého javovou podstatou je (dôkazy všetky nevidíme), že na jeho osobný účet prišlo pol milióna Kč presne o deň neskôr, čo podpísal vo svojej bývalej funkcii akýsi kšeft s firmou, z účtu ktorej aká to náhoda! deň predtým rovnaká, do haliera rovnaká, suma odišla. Čunek je päť mesiacov pod tlakom médií i opozície, aby zložil funkciu, príbeh je však politicky doslova chúlostivý v tom, že strana sa ho drží a keby ho premiér odvolal, KDU-ČSL by zrejme vystúpila z koalície. Nejde pritom len o pád vlády, na českej scéne by vznikol chaos vyplývajúci z vyrovnaných pomerov v parlamente, pričom alternatívou chaosu je vznik vlády s podporou komunistov. Situácia je zapatovaná excelentne aj cez ústavu, že nevidieť ani cestu k predčasným voľbám.
V tejto situácii sa minulý týždeň stalo, že štátne zastupiteľstvo, ktoré nemá také nezávislé postavenie ako na Slovensku, keďže podlieha ministerstvu spravodlivosti, vzalo spis dozorujúcemu prokurátorovi a dalo ho inému. A to v čase, keď po viacerých odkladoch už bola obžaloba podpredsedu vlády takpovediac na spadnutie mala prísť v týchto dňoch. Miesto toho šéfka štátnych zástupcov, menovaná koaličným (akým iným??) ministrom spravodlivosti, vyhlásila, že boli zistené akési nezrovnalosti v konaní a preto prípad preložila.
Normálne je, že prokuratúra dohliada na zákonnosť policajného vyšetrovania. To znamená, že keby bol stíhaný radový občan, jeden z nás, takýto krok nemôže vyvolať žiadnu pochybnosť. Prečo by mal? Prípadov, keď dôjde k nezákonnosti či existuje podozrenie, že došlo, a vyšší prokurátor vezme prípad nižšiemu, sú práve v tejto chvíli stovky po celom svete. Pani vrchná štátna zastupiteľka v Prahe však takto konala v predvečer podania obžaloby proti podpredsedovi tej istej vlády, ktorej minister ju menoval do funkcie.
Je úplne jedno, či mala alebo nemala na svoj zákrok vecné dôvody. Vzhľadom na okolnosti sa opatrenie nedá zvonka vnímať inak ako brutálna politická manipulácia vyšetrovania. Darmo môže byť takáto optika falošná, čomu nasvedčujú napr. vyhlásenia ctihodného senátora Štětinu, ktorý tvrdí, že presne tie orgány, čo vyšetrujú Čunka, sú úplne spolitizované, slúžia dlhodobo bývalej vláde, a trvá na tom, že celá kauza je spravodajská hra akýchsi eštebákov z Moravy. Môže mať pravdu, aj nemusí, presne tak ako protistrana, opozícia, ktorá kričí, že "ide o najvážnejšie porušenie demokratických princípov po Novembri 1989". Občan nevie, je bezmocný. Vidí len toľko, že štátnemu zástupcovi, ktorý viedol vyšetrovanie päť mesiacov, prípad vzali päť sekúnd pred tým, čo malo prísť vznesenie obžaloby a napr. minister Schwarzenberg (za zelených) už ohlasoval, že ak Čunek ani potom neodstúpi, tak on odchádza z vlády...
Jiří Čunek môže byť nevinný ako panna orleánska a môže vnímať celú aféru ako "štvanicu proti prvému politikovi, ktorý sa nebál siahnuť do osieho hniezda a dokázal reálne riešiť problém Rómov" (vo Vsetíne vysťahoval neplatičov z centra mesta preto získal takú popularitu). Politik, predovšetkým člen exekutívy, nemôže v normálnej demokracii zostať vo funkcii, ak je trestne stíhaný. Jednoducho preto nie, lebo sa nedá vyhnúť podozreniu z manipulácie. Nech prípad skončí akokoľvek, dôvera v nestrannosť a nezávislosť právneho systému v Česku dostala smrteľnú ranu. Ešte aj keby po čase nový štátny zástupca vzniesol obžalobu, koalícia i vláda sa nevykrútia z podozrení, že obštrukciou cez orgány činné v trestnom konaní naťahovali čas, aby presadili balík zákonov takzvanej reformy verejných financií, čo práve došli do parlamentu. Z indícií, že vláde ide o každý mesiac, týždeň, aby predčasné voľby neboli reálne (keďže od januára 2009 preberá Česko predsedníctvo EÚ a vtedy sa nedá, potom už bude neskoro), sa premiér Topolánek nevyzuje. Čunkov prípad by mali prednášať na katedrách politológie čoby ilustráciu toho, ako politika prichádza o poctivosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.