Niet azda takého predmetu, ktorý by niekto nevynašiel alebo neobjavil, nezlepšil. Nie sú to iba veľké a dôležité zariadenia, ale aj úplne obyčajné
Soňa Makarová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
maličkosti, ktoré nepoužívame denne, ale občas každý z nás. Napríklad vývrtka. Keby nebolo fľaše a zátky, neexistovala by ani ona. Svoje miesto v dejinách má aj tento dômyselný nástroj, ktorý nebol spočiatku určený pre fľaše s vínom. Budete sa čudovať, na čo ho používali.
Prvé vývrtky sa objavili v Anglicku v roku 1680. Ten, kto ich zostrojil, si vzal vzor z nástroja, používaného v polovici 17. storočia, ktorým vyťahovali zo strelných zbraní guľky. Boli to akési špeciálne klieštičky a na dnešný tvar vývrtky sa podobali len veľmi málo. Na ten si museli vo svete počkať viac než sto rokov. V roku 1795 vymyslel Angličan Samuel Henshal vývrtku v tvare písmena T. Už predtým existovali rôzne nástroje, ktorými sa otvárali nádoby s parfumami, fľaštičky s liekmi a podobné nádobky, ktorých obsah mal byť chránený pred svetlom a teplom. Až s rozšírením výroby piva najmä v Anglicku ktoré začali predávať v zatvorených fľašiach, bola naliehavá potreba ich ovárania. Víno vývrtkou neotvárali. Vo fľašiach, uzavretých zátkou, ktorá sa dá otvoriť vývrtkou, začali víno ponúkať na predaj až v priebehu 19. storočia. S rastúcou ponukou fľaškového vína a piva sa začali zdokonaľovať aj nástroje na ich otváranie. Objavili sa také vývrtky, ktoré korkovú zátku nevyťahovali, ale ňou otáčali, čím ju uvoľňovali. Na to bol určený kľúčik na vývrtke, ktorým sa otáčalo. Až neskoršie vznikol nástroj, ktorý funguje čiastočne ako páka. Tento systém sa najčastejšie používa aj dnes.
Staré, historické vývrtky sú malými umeleckými dielami a miniatúrnymi dômyselnými mechanizmami, ako niektoré na snímkach.
1. Nástroj, ktorý zostrojil neznámy francúzsky vynálezca v polovici 18. storočia má v sebe viac nástrojov: vývrtku, otáčajúcu sa kocku s číslami pre skrátenie dlhej chvíle, nástroj na prezeranie ucha, malý obuvák na topánky a pinzetu.
2. V roku 1802 schoval sir Edward Thomasson vývrtku pod kryt, aby sa ten, čo otvára fľašu, nemusel rukou dotýkať jej hrdla a aby bol chránený pred prípadnou nehodou. Vývrtka fungovala na otáčanie.
3. Vývrtka na otváranie liekov a parfumov má svojho autora. Je ním Američan Cornelius Williamson, ktorý ju vytvoril v oku 1802 pre lekárnika.
4. Vývrtku s celuloidovým krytom vyrobili v 30. rokoch 20. storočia v Nemecku.
5. Vývrtku, ktorej zjednodušený systém sa používa dodnes, vytvoril Francúz Jules Bart.
6. Koncom 19. storočia vymyslel Francúz Jacques Pérille vývrtku, fungujúcu ako lanovka. Ovláda sa kľúčikom, ktorý cez ozubené koliesko vyťahuje vývrtku súčasne so zátkou.
Existuje nesmierne množstvo tvarov, skrývajúcich vývrtky v modernom dizajne, no predsa tieto historické majú patinu nostalgie v dizajne minulých storočí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.