Dnes (MfD) v rokoch 1984-86 akcia Štátnej bezpečnosti (ŠtB) nazvaná Kluk. Sledovanou osobou bol súčasný prezident ČR Václav Klaus. Denník sa dostal k doteraz neznámemu 200-stranovému zväzku, o ktorom sa tradovalo, že sa nedochoval. V archíve ministerstva vnútra sa dokument ukrýval tak dlho preto, lebo bol dokonale zamaskovaný obsahoval iba číslo a krycie meno Kluk.
ŠtB sa začala o Klausa, pracujúceho vtedy v Štátnej banke československej, zajímať po upozornení svojho agenta, ktorý bol účastníkom jedného z Klausových interných seminárov. Tých sa zúčastňovalo 100 až 200 ľudí a zo seminárov boli vydávané zborníky. "Prameň uviedol, že v ŠBČS dochádza k pravidelným stretnutiam osôb, medzi ktoré patria aj autori zborníku vydaného Sportpropagom, označeného za nemarxistický a pravicový," píše sa v udaní, ktoré dôstojníkov ŠtB presvedčilo o tom, že sa na "pravicovo zmýšľajúceho ekonóma" majú zamerať.
Dnes Václav Klaus potvrdzuje, že o záujme tajnej polície o semináre vedel. O tom, že jednej septembrovej noci roku 1984 mu ŠtB tajne prehľadala kanceláriu, však nemal ani tušenia. ŠtB na Klausa nasadila odpočúvanie telefónov doma aj v banke, a v kancelárii aj v miestnosti, kde sa semináre konali, namontovala mikrofóny. Komunistická tajná polícia si vyhotovila aj zoznamy účastníkov seminárov a susedov Václava Klausa, aby medzi nimi získala udavačov.
A to sa jej aj podarilo, pokračuje MfD. Z Klausovho okolia sa regrutovalo šesť agentov. Vďaka nim a odpočúvaniu mala ŠtB o Klausovi detailné informácie. Medzi jednotlivými udaniami na Klausa je možné nájsť aj zaujímavé hlásenie istého Prameňa z marca 1985, že zo správania sa Václava Klausa je evidentné, že sa "cíti ako neuznaný génius. Dáva najavo, že kto nejde s jeho predstavami a názormi, tak je jednoducho 'hlúpy a neschopný'". A v júni 1985 niektorý z agentov nasadených na Klausa hlásil, že keď na Klausovom seminári "niekto vystúpi a nie je v línii seminárov, tak sa ho snaží Klaus zosmiešniť a jeho vystúpenie znevážiť".
Podľa MfD komunistická ŠtB považovala Klausa za nebezpečného protivníka. Pre okolie bol výborným ekonómom a ŠtB zaznamenala, že aj keď v ŠBČS nemá významnú pozíciu, dokáže si zaistiť rešpekt. Tajná polícia sa obávala, že Klaus svojimi prozápadnými názormi a schopnosťou presvedčiť iných ovplyvní mladých ekonómov, prípadne že bude vynášať na Západ dôležité informácie o československej ekonomike. ŠtB zvažovala, že Klausa obviní z ohrozenia hospodárskeho tajomstva formou prezradenia do cudziny, za čo by mu hrozili až tri roky väzenia. Po dvoch rokoch sa však ŠtB rozhodla, že semináre Václava Klausa musia skončiť. Potom stačil jediný list ŠtB vedeniu banky a so seminármi bol koniec.
Tento zákaz ŠtB nazýva "preventívno-výchovným opatrením na zamedzenie ďalšej negatívnej činnosti". Rozhodol o ňom 1. námestník ministra vnútra ČSSR v januári 1986. Následne v júni 1986 ŠtB navrhla zväzok s krycím názvom Kluk uložiť do archívu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.